Pomysł na weekend w Lubuskiem - gotowy plan zwiedzania i nocleg w winnicy
||

Zatonie. Odwiedź niezwykłe miejsce w Lubuskiem i poznaj historię księżnej Doroty

Zatonie to wioska, a właściwie administracyjnie część Zielonej Góry, położona wśród zielonych pól i lasów. W jej sercu stoi pałac otoczony rozległym parkiem. A raczej – to, co z pałacu pozostało. To przepiękne miejsce jest jedną z perełek, którą koniecznie trzeba odwiedzić w województwie lubuskim. Historycznie to Dolny Śląsk, kraina pełna ciekawych historii, a często zagadek i tajemnic

Co zobaczyć w Lubuskiem - pomysł na weekend Zatonie pałac
Zatonie po prostu tonie w zieleni

Ruiny pałacu w Zatoniu

W Zatoniu stoją ruiny dawnej letniej rezydencji, która swój najpiękniejszy czas miała w połowie XIX wieku. Dziś zrewitalizowane, są popularnym celem weekendowych wycieczek rowerowych mieszkańców Zielonej Góry. Dostępne do bezpłatnego zwiedzania dla turystów przez cały rok.

Pałac swoje najpiękniejsze czasy przeżywał pod okiem księżnej Doroty de Talleyrand – Perigord, księżniczki kurlandzkiej, księżnej żagańskiej i księżnej Dino, która urządziła w nim swoją letnią rezydencję. Bywał u niej król pruski, koncertował Liszt, a niektóre źródła podają, że i Fryderyk Chopin zachwycał się pięknem tego miejsca.

Co zobaczyć w Lubuskiem - pomysł na weekend Zatonie pałac
Pałac księżnej Doroty w Zatoniu

Księżna Dorota – Europejka na Dolnym Śląsku

Owa dama, mecenaska kultury, filantropka i polityczka, była córką Piotra Birona. Jednak nieoficjalnie mówi się, że była dzieckiem polskiego dyplomaty, Aleksandra Batowskiego, który romansował z żoną Birona. Miłośnicy historii nazwisko Piotra Birona kojarzą na pewno – to ostatni książę Kurlandii i Semigalii, który to swoje tereny zmuszony był sprzedać Rosji po III rozbiorze Polski. W zamian za nie kupił m.in. ziemię żagańską na Dolnym Śląsku. Swoją siedzibę urządził w pałacu w Żaganiu. Został pochowany w podziemiach żagańskiego Kościoła Łaski. Mniejszą posiadłość, w Zatoniu (ówcześnie majątek Günthersdorf), przeznaczył swojej córce Dorocie.

Matką chrzestną księżnej Doroty była Luiza Pruska – żona księcia Antoniego Radziwiłła (tego, którego kojarzycie m.in. z pałacykiem myśliwskim w Antoninie). Dorota od najmłodszych lat była bywalczynią na europejskich salonach, wszechstronnie wykształconą, miłośniczką kultury i sztuki.

Przez wiele lat Dorota pozostawała w nieformalnym związku ze sporo starszym od niej Charlesem-Maurice de Talleyrand-Périgord. To francuski dyplomata, minister spraw zagranicznych, który reprezentował interesy Francji na Kongresie Wiedeńskim. W jego dyplomatycznej pracy stale towarzyszyła mu Dorota, budując tym samym sieć kontaktów z najważniejszymi i najbardziej wpływowymi osobami ówczesnej Europy. Żeby historię bardziej zagmatwać, była jednocześnie żoną jego bratanka, Edmunda de Talleyrand. Ale – jak można się domyślić – małżeństwo nie należało do udanych…

Co zobaczyć w Lubuskiem - pomysł na weekend Zatonie pałac
Pałac w Zatoniu dzisiaj

Po śmierci CharlesaTalleyranda, księżna zamieszkała w Żaganiu i Zatoniu. Odbywała stąd liczne podróże na południe Europy, a żagańska i zatońska rezydencja przeżywały lata swojej największej świetności. Oba pałace odnowiła, założyła parki krajobrazowe, ufundowała szkoły, szpital, kościół, czy nowy most. Dzięki swojej działalności na rzecz ubogich była ceniona przez mieszkańców. Źródła mówią o dziesięciu tysiącach osób, które przybyły na jej pogrzeb.

Do poczytania:

jeśli interesuje Cię postać księżnej Doroty, polecam przeczytać niezbyt grubą, ale ciekawą i nasyconą informacjami książkę Jerzego Majchrzaka „Więcej niż życie. Dorota Talleyrand–Périgord i jej czasy”. Niestety ciężko ją dostać nawet z drugiej ręki, ale warto sprawdzać biblioteki. Z kolei w kawiarni w pałacu w Zatoniu można kupić inne publikacje o księżnej, m.in. pamiętniki z jej europejskich podróży.

Co zobaczyć w Lubuskiem - pomysł na weekend Zatonie pałac
Oranżeria w Zatoniu

Pałac i park w Zatoniu – zwiedzanie

Od 1945 roku, kiedy został spalony przez sowietów, zatoński pałac pozostaje ruiną. W 2020 roku gmina udostępniła zabezpieczone mury w postaci tzw. trwałej ruiny. Turyści mogą zwiedzać je bezpłatnie. Fantastycznie jest pospacerować po pięknym parku, a w odnowionym budynku dawnej oranżerii napić się kawy i zjeść coś słodkiego. W planach jest zadaszenie obiektu szklanym dachem, by mogły odbywać się w nim koncerty, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Widok na pozostałości pałacu w Zatoniu

Bardzo lubię tak zadbane ruiny. Podobny projekt został zrealizowany w Żmigrodzie oraz w Goszczu. Polecam odwiedzić te pałace i parki.

Co zobaczyć w Lubuskiem - pomysł na weekend Zatonie pałac
Park w Zatoniu

Śladami księżnej Doroty – Żagań

Warto podążać śladami księżnej i koniecznie odwiedzić pałac i park pałacowy w Żaganiu, a także kościół p.w. Św. Krzyża w Żaganiu, gdzie znajduje się kaplica grobowa księżnej Doroty i jej rodziny. Księżna przeszła na katolicyzm, dlatego też pochowano ją w kościele katolickim. Wcześniej Bironowie mieli swoją kryptę w kościele ewangelickim w Żaganiu, z którego do dzisiaj zachowała się jedynie wieża.

pałac w Żaganiu co warto zobaczyć w lubuskiem
Pałac w Żaganiu

Co zobaczyć w Lubuskiem? Pomysł na weekend

Pomysł na weekend w Lubuskiem - gotowy plan zwiedzania i nocleg w winnicy
Pomysł na weekend w Lubuskiem – gotowy plan zwiedzania i nocleg w winnicy

Odkryj nieoczywisty Dolny Śląsk

Ponad 500 stron niezwykłych miejsc na Dolnym Śląsku, których prawdopodobnie jeszcze nie znasz! Przeczytasz o nich w moich przewodnikach – część druga już w sprzedaży!

przewodnik Dolny Śląsk
Przewodnik Dolny Śląsk

Obserwuj mnie na Instagramie

Sprawdź setki poleceń, miejsc, planów na wycieczki, pomysłów i inspiracji. Odkrywaj razem ze mną perełki w Polsce i w Europie – to moje skarby z podróży

Instagram Magda Kuchta
Instagram Magda Kuchta

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.