Wrocławskie krasnale i jak je znaleźć?
Wrocławskie krasnale. Nie ma już chyba osoby, która przyjeżdżając do Wrocławia nie natknęłaby się na małe, brązowe figurki krasnoludków. Na rogu ulicy, gdzieś przy bankomacie, albo na latarni… Krasnale opanowały to miasto - jest ich już prawie 400 i liczba wciąż rośnie.
Stoją nie tylko w centrum, ale i na peryferiach Wrocławia. Przy ciekawych miejscach, zabytkach i atrakcjach, a także przy różnych instytucjach, czy punktach usługowych - praktycznie każdy może mieć dziś swojego magicznego "strażnika".
Wrocławskie krasnale - skąd się wzięły we Wrocławiu?
Rzeźby krasnali ustawiane są w przestrzeni miejskiej Wrocławia od 2005 roku. Ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy, a także osoby prywatne.
Pomysł wywodzi się od ruchu „Pomarańczowej Alternatywy” z lat '80 – malowanych w mieście graffiti ośmieszających absurdy systemu komunistycznego. Wrocławskie krasnale, jak to krasnale - mieszkały w podziemnym świecie, a na powierzchnię "wychodziły" nocą i zostawiały na murach swoje wizerunki i hasła. Oprócz graffiti były to także akcje happeningowe organizowane przy okazji różnych wydarzeń lub świąt, również takich zupełnie wymyślonych.
W 2001 r. w celu upamiętnienia „Pomarańczowej Alternatywy” postawiono mały pomnik na ul. Świdnickiej, tuż obok przejścia podziemnego. To Papa Krasnal, pierwszy i najstarszy krasnal w mieście.
Dwa lata później agencja marketingowa Wanilia zaproponowała władzom Wrocławia oryginalny pomysł na promocję miasta - ustawienie figurek krasnali w różnych jego punktach. Rzeźbiarz Tomasz Moczek stworzył pierwsze figurki krasnali z brązu, a miasto przekazało fundusze na realizację pomysłu.
Pierwsze krasnale pojawiły się w mieście 2005 r. i były to: Szermierz na pl. Uniwersyteckim, Rzeźnik na Starych Jatkach, Pracz Odrzański przy Przystani Kardynalskiej i Syzyfki na ul. Świdnickiej, chyba najbardziej znane i najczęściej fotografowane przez turystów krasnale. Ta pierwsza piątka stała się wzorem do tworzenia kolejnych rzeźb.
Pierwszym komercyjnym krasnalem jest Pierożnik, ustawiony przed restauracją STP.
Setnym jest 100matolog przed Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego.
Krasnale nie zawsze występują pojedynczo. Stoją w parach lub grupkach. Jest nawet krasnalowa orkiestra symfoniczna przy Narodowym Forum Muzyki.
Powstały szlaki krasnali, a w punkcie informacji turystycznej w Rynku lub w specjalnym punkcie Krasnal Info tuż obok Ratusza można kupić mapki krasnalowych tras, przewodniki z legendami, ciekawostkami, a także oczywiście wiele pamiątek i drobiazgów z ich wizerunkiem. Możesz także pobrać aplikację na smartfon.
Wrocław z dziećmi
Poznaj moje ulubione trasy spacerowe i miejsca do odwiedzenia we Wrocławiu z dziećmi. Spotkasz dużo krasnali!
1. Wokół Rynku: najlepsze miejsca, punkty widokowe, krasnale i Park Staromiejski
2. Blisko Odry: którędy na spacer na Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs
3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku
4. Najciekawsze miejsca na Uniwersytecie i w okolicy, tajemnicze zaułki i plac zabaw na wyspie
5. Sky Tower - najwyższy taras widokowy w Polsce
6. Kolejkowo - największa makieta kolejowa
7. 5 miejsc w okolicy ZOO, które musisz zobaczyć
8. Malumika, czyli pomysł na kreatywne prezenty i chwilę relaksu
10. 10 miejsc na jesienne spacery po Wrocławiu
11. Wszystkie punkty widokowe na miasto
12. Wrocław Leśnica - tajemniczy zamek i piękny park
13. Wrocław Pawłowice - piękne tereny na wiosenne spacery
14. Zielone spacery na obrzeżach miasta
The form you have selected does not exist.
Obserwuj mnie na Instagramie