Tegoroczna zima ma mało wspólnego z tymi dotychczasowymi. Jeden termin ferii dla wszystkich województw. Zamknięte stoki narciarskie i obiekty noclegowe. Tłumy ludzi na saneczkach i na szlakach w górach. Człowiek naprawdę momentami nie wiedział, co zrobić? Jechać, nie jechać? Gdzie pójść z dziećmi znużonymi lekcjami on-line, chcącymi odpocząć, aktywnie zaczerpnąć powietrza...
Jeździmy trochę w góry na spacery mniej uczęszczanymi szlakami i na sanki, ale jednodniowe wycieczki zimą, gdy dzień jest krótki, noclegu nie ma i trzeba wracać do domu o zmierzchu, nie są tak do końca przyjemne. Powroty do domu naszą "ulubioną" drogą krajową nr 8, którą jadą wszyscy z południa Dolnego Śląska do Wrocławia... A raczej nie jadą, tylko stoją w długim korku lub przesuwają się w żółwim tempie za sznurem chlapiących tirów, potrafią zmęczyć.
Klasyczne atrakcje zimowego Wrocławia, jak lodowiska, czy warsztaty prowadzone przez różne muzea, w tym roku nie miały racji bytu, więc tak naprawdę jedyne, co pozostało, to spacery. Na szczęście zima nam dopisała i sypnęła śniegiem nawet na wrocławskie dachy i parki. Potem przymroziła i została z nami na jakieś... 3 dni?
Wnet wszystkie górki i góreczki zaroiły się od spragnionych saneczkowania dzieci, a na trawnikach stanęły rzędy bałwanów.
W tym wpisie podam Ci kilka pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi zimą we Wrocławiu. Czy będzie jeszcze śnieg w mieście, czy nie - z poniższej listy na pewno coś wybierzesz.
Wrocław - górki saneczkowe
Oto górki, które warto sprawdzić, gdy we Wrocławiu przyprószy. Oczywiście nie licz, że gdzieś będziecie sami - wszystkie górki są oblegane, wszak zima we Wrocławiu trwa 3 dni.
Górka Skarbowców
przy placu Kuźnia Piratów
Górka Szczepińska
Popowicka
na Pilczycach
Szwedzki Szaniec w Lesie Osobowickim
Wzgórze Słowiańskie na Nadodrzu
Górka PaFaWag - Wzgórze Gajowickie
na Karłowicach
górka w Parku Tołpy
Wzgórze Andersa
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Jeśli chcecie się przejść z sankami na dłuższy spacer, np. uprawiając jednocześnie zimowy nordic walking ciągnąć dziecko na sankach, wybierz się do któregoś z parków miejskich. Dobrym wyborem jest też Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy, do którego można dojechać nawet autobusem miejskim do pętli w Jarnołtowie. Przy okazji można zjeść tam obiad (na wynos) w Karczmie Rzym. To miejsce jest dobre na przechadzki właściwie o każdej porze roku.
Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy - Wrocław JarnołtówPałac w Gałowie w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. Ruiny zimą wyglądają wyjątkowo malowniczo
Blisko Wrocławia - zimowe spacery
Wojnowice pod Wrocławiem - jedno z ulubionych miejsc spacerowych, także zimą. Wokół zamku i w pobliskim lesie można spacerować w ciszy i spokoju. Zamek od jakiegoś czasu stoi zamknięty, nie działa restauracja. Mam nadzieję, że wiosną znów odżyje...
Wojnowice - zamek na wodzie
Park i pałac Szczodre - piękne tereny spacerowe, świetny plac zabaw i niezwykła historia Śląskiego Windsoru. Jeśli jeszcze nie byliście z dziećmi, to punkt obowiązkowy. Kawałek do centrum miasta, ale warto. Place zabaw przystosowane są do potrzeb dzieciaków w różnym wieku. Wokół stawu jest wiele terenów spacerowych. A za drzewami kryje się pozostałość pałacu, który w czasach swojej świetności nazywany był Śląskim Windsorem. Bardzo polecam.
Park i pałac Szczodre
A może przytulisz alpakę? Można sobie zaplanować rano wizytę w zagrodzie z alpakami, a popołudnie w Szczodrem. To ten sam kierunek. Zagroda znajduje się w Krzeczynie. Zadzwoń wcześniej i umów się na konkretny dzień i godzinę. Wszyscy będą zachwyceni niezależnie od wieku. Zabierzecie alpaki na godzinny spacer po okolicznych polach. Zapomnisz o troskach codziennego dnia. Zwierzęta kradną serce od pierwszego wejrzenia. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Łagodne, przyjazne, choć czasem też potrafią pokazać swój charakterek.
Alpaki w Krzeczynie
Zobacz też moją listę najlepszych parków i placów zabaw we Wrocławiu, którą stworzyłyśmy razem z córkami.
Trochę się niepokoiliśmy, gdy pod koniec roku nasza ulubiona pracownia ogłosiła koniec swojej działalności. Na szczęście znalazła się osoba, która kontynuuje prowadzenie tego miejsca i Malumika w dalszym ciągu działa, organizuje warsztaty, a poza warsztatami można po prostu przyjść i przez dwie lub więcej godzin zająć się malowaniem ceramicznych dzieł. Termin najlepiej zarezerwować telefonicznie. Polecam, na zimę doskonałe zajęcie, dla dzieci i dorosłych.
Malumika
Zwierciadła akustyczne
A jak już będziecie w okolicach Malumiki, warto przespacerować się na Bulwar J. Zwierzyckiego, zwany Bulwarem Fizyków. To miejsce już w niedalekiej przyszłości - mam nadzieję! - stanie się niezwykłym ogródkiem doświadczeń. Plany są ciekawe, a póki co można tutaj zobaczyć zwierciadła akustyczne. Dwa zwierciadła, które dzieciom przypominają bardziej dwa wielkie czarne jaja ustawiono wzdłuż fasady budynku Uniwersytetu Wrocławskiego - Wydziału Fizyki. "Jaja" stoją w odległości ok. 30 metrów od siebie. Jeśli staniemy dokładnie na przeciwko zwierciadła, w wyznaczonym punkcie, będziemy mogli doskonale usłyszeć, co szeptem mówi druga osoba, stojąca przy drugim zwierciadle. Trzymam kciuki, aby udało się pozyskać środki z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na kolejne instalacje (w planie zegar słoneczny, platforma obrotowa, czy wystawa dolnośląskich skał) oraz zagospodarować przestrzeń na bulwarze w ładny skwer.
Zwierciadło akustyczne
Iluminacje we Wrocławiu
Każdej zimy, niezależnie od tego, czy jest śnieg, czy nie, wybieramy się na późny, wieczorny spacer by obejrzeć wszystkie miejsca z iluminacjami i ładnie oświetlonymi budynkami. Oglądamy choinki (w tym roku we Wrocławiu były tylko dwie, a w poprzednim aż cztery), gwiazdy i tunele świetlne. W sezonie 2020/2021 było zdecydowanie mniej dekoracji, niż w w ubiegłych latach - zobacz, gdzie jeszcze jest wieczorem ładnie. Szczególnie brakowało mi kul świetlnych rozwieszonych na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Świecił za to pięknie Most Tumski, który w ubiegłym roku był w remoncie. iluminacje będą zdobiły miasto do końca stycznia 2021, a Most Tumski aż do Walentynek. Dodatkowo udekorowany jest Ogród Botaniczny, który w piątkowe, sobotnie i niedzielne wieczory zaprasza na pokazy świetlne (do 14.02.2021).
Wrocław nocą
A teraz sprawdź, czy odwiedziliście już wszystkie punkty widokowe na Wrocław:
Jak już zupełnie nie wiemy co robić, śnieg stopniał, dzień krótki i wszystkie ścieżki spacerowe przeszliśmy wzdłuż i wszerz, przypominamy sobie o geocachingu. To prosty sposób, aby zwykły codzienny spacer zamienić w... wyprawę po skarb. Sposób, by znane miejsce odkryć na nowo, albo o zupełnie z pozoru nieciekawym miejscu dowiedzieć się czegoś nowego.
Geocaching to gra terenowa, polegająca na odszukiwaniu skrytek, które zostały ukryte w przeróżnych lokalizacjach, o różnym stopniu trudności i w różnym terenie. Zaglądamy więc w stare mury na stacjach kolejowych, między cegły, dziury w chodniku. Podnosimy betonowe bloczki, zaglądamy pod poręcze i dotykamy wystających śrubek... Zimą ciężko szukać skrytek ukrytych w krzakach, czy gdzieś w lesie, ale tych miejskich szuka się zupełnie dobrze.
Jeśli nie wiesz, o czym piszę, koniecznie przeczytaj jeden z najpopularniejszych artykułów na tym blogu - o tym, czym jest geocaching oraz jak założyć własną skrytkę geocache. Koniecznie zainteresuj się tym tematem, szczególnie, jeśli masz starsze dzieci i szukasz czegoś, co oderwie je od ekranów. Tak od 6 lat wzwyż, ale bez górnej granicy wiekowej.
Pałac Mojęcice miałam okazję odwiedzić pierwszy raz w 2020 roku. To był początek nowego otwarcia pałacu, a zarazem najgorszy czas na takie otwarcie. Po trzech latach przyjechałam ponownie, by zobaczyć zmiany, jakie w nim zaszły i poznać plany na najbliższy czas. Ale przede wszystkim, przyjechałam tu dobrze zjeść! Choć może „dobrze zjeść” to zbyt trywialne…
Sudety Wschodnie to dobre tereny na wędrówki górskie z dziećmi. Na szlakach nie ma tłumów, widoki są piękne, a trasy łatwe – dzieci doskonale sobie na nich poradzą. Dodatkowo można zdobyć kilka najwyższych szczytów w ramach Korony Gór Polski – pieczątka w zeszyciku, a do tego jagody na szlaku to dobra motywacja dla małych turystów….
Przedstawiam dwie nowe ilustracje do pobrania i kolorowania, które właśnie trafiły do Biblioteki SilverMint prosto z Dolnego Śląska. Nie wiem, czy będzie to początek nowej dolnośląskiej serii ilustracji, czy jednorazowa akcja uzupełniająca kolekcję – to w sumie zależy od Czytelników. Czy te ilustracje będą się cieszyć ich zainteresowaniem, tak jak kolorowanki przyrodnicze czy mapki z…
Studio filmowe The Making of Harry Potter Warner Bros. – jeśli Ty, lub Twoje dzieci, należycie do fanów Harrego, wizyta w tym miejscu może być wycieczką Waszego życia ;-). Wpis przygotowuję w odpowiedzi na setki, dosłownie setki pytań o naszą wizytę, którą relacjonowałam na Instagramie (zobacz relację tutaj). Poniżej zebrałam najważniejsze odpowiedzi na przysyłane pytania…
Zwiedzanie Carcassonne było jednym z głównych punktów naszej tegorocznej podróży samochodowej po Europie. Od dawna marzyłam, aby zobaczyć to słynne średniowieczne miasteczko na własne oczy. Dotychczas odwiedzałam tylko „polskie Carcassonne” – Paczków czy Bystrzycę Kłodzką – i za każdym razem myślałam, że w końcu wypadałoby zobaczyć ten francuski pierwowzór. Do Carcassonne przyjeżdżamy w deszczowy, wietrzny…
Broumovske Steny, czyli Broumowskie Ściany to wyjątkowo urokliwe miejsce w czeskiej części Gór Stołowych. Przepiękne formacje skalne i widokowe miejsca. Zdecydowanie mniej zatłoczone niż polskie Góry Stołowe, szlaki łatwe i bezpłatne. W tym wpisie proponuję krótki szlak na Hvezdę i wyjątkowy punkt widokowy Skalni Divadlo, który jest dobrą propozycją na jesienny dzień. W drugiej połowie…
4 komentarze
Wojnowice są przepięknym miejscem na spędzenie rodzinnego popołudnia.
No niestety, ze śniegiem kiepsko tutaj bywa, ale ostatnia zima dała nam o sobie przypomnieć 😉 Miejmy nadzieję, że i w tym roku choć trochę będzie biało. A nawet jeśli nie, to moc pięknych miejsc i atrakcji tutaj czeka.
Wojnowice są przepięknym miejscem na spędzenie rodzinnego popołudnia.
to prawda, malownicze tereny i las
Będę we Wrocławiu w lutym podczas ferii. Oby był śnieg, to zestawienie się bardzo przyda 🙂
No niestety, ze śniegiem kiepsko tutaj bywa, ale ostatnia zima dała nam o sobie przypomnieć 😉 Miejmy nadzieję, że i w tym roku choć trochę będzie biało. A nawet jeśli nie, to moc pięknych miejsc i atrakcji tutaj czeka.