Zamek Leśnica to kolejne miejsce, które chcę Ci polecić na rodzinny spacer we Wrocławiu. Zamek wygląda bajkowo, a wokół niego jest piękny park, staw, dużo ścieżek spacerowych i plac zabaw. Gdy pokazałam zdjęcia z tego spaceru w moich relacjach na Instagramie, sporo osób nawet z Wrocławia nie wiedziało (albo zapomniało), że mają w granicach miasta taki malowniczy zamek. A co dopiero przyjezdni!
My ostatnio "kolekcjonujemy" dolnośląskie zamki, więc popołudniowa wycieczka do Leśnicy była prawdziwą przyjemnością.
Do zamku wchodzimy przez most nad byłą fosąWidok głównego wejścia
Zamek Leśnica - jak dojechać?
Leśnica jest najdalej na zachód wysuniętą dzielnicą Wrocławia. Nie ma nic prostszego, niż dojazd do zamku w Leśnicy. Z centrum miasta dojedziesz tutaj autobusem lub tramwajem - pętla "Leśnica" to kilka kroków od terenów zamkowych. Blisko jest także ze stacji kolejowej Wrocław - Leśnica. Trochę gorzej z dojazdem samochodem - trafić łatwo (zamek znajduje się przy głównej drodze w kierunku Środy Sląskiej), ale gorzej z parkowaniem. Parking przed bramą zamkową jest dość mały i miejsca zazwyczaj trzeba szukać gdzieś w okolicy.
Piastowskie korzenie, burzliwe dzieje
Zamek w Leśnicy, która do Wrocławia została włączona w 1928 roku, ma długą, sięgającą okresu piastowskiego historię. Już w średniowieczu była tutaj siedziba książęca - bywali tutaj przedstawiciele wrocławskiej linii Piastów, m.in. Henryk Brodaty z żoną św. Jadwigą Śląską. Po jej wygaśnięciu zamek przechodził z rąk do rąk - najpierw do Korony Czeskiej, później w ręce wrocławskich mieszczan i bogatych śląskich rodów, by w XVIII wieku trafić w ręce zakonu Krzyżowców. Zamek odwiedzali królowie polscy, czescy i niemieccy. Wielokrotnie niszczony, odbudowywany, przebudowywany... Krzyżowcy przebudowali zamek na okazałą barokową bryłę, a na placu postawili pomnik Jana Nepomucena i Matki Boskiej, stojące tam do dziś. W czasach pruskich zakon sprzedał pałac. W rękach baronów pozostawał od do czasów II wojny światowej, która nie pozostawiła na zamku żadnych śladów.
Niestety, jak to zazwyczaj bywało z pałacami na "Ziemiach Odzyskanych", po 1945 roku były dewastowane, a ich wyposażenie rozkradane. Tak było i z zamkiem w Leśnicy. Do tego w 1953 roku pałac spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Definitywnie zrezygnowano z jego odbudowy i zgłoszono wniosek o rozbiórkę ruin. Na szczęście dla zamku, ówczesny konserwator zabytków nie wyraził na to zgody - opracowano projekt odbudowy i przystosowania pałacu na potrzeby centrum kultury. Po zakończonych pracach wpisano go do rejestru zabytków. Ostatni remont miał miejsce w 2008 roku - dziś zamek prezentuje się przepięknie!
W zamku mieści się Centrum Kultury "Zamek Leśnica" - odbywają się zajęcia, warsztaty, imprezy. W Galerii Zamek prezentowane są dzieła artystów współczesnych, w Galerii "Tymczasem..." dominują komiksy i ilustracje, a w holu eksponowane są prace młodych twórców. Warto wstąpić!
Dziedziniec zamkowyOdnowione kazamatyMiejsce koncertów i piknikówZamek Leśnica
Zamkowy park nad Bystrzycą
Przy zamku płynie Bystrzyca - rzeka, zwana Śląską Loarą. Wiesz dlaczego? Wzdłuż niej znajduje się tak dużo pałaców i dworów, że bez wątpienia zasługuje ona na to miano. Przeczytaj moje wpisy o zapomnianych pałacach i ruinach oraz o Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. To kolejne malownicze tereny spacerowe, tuż przy granicy Wrocławia.
W leśnickim parku znajdziecie okazy dendrologiczne, w tym pomniki przyrody, z platanem na czele. Są malownicze mostki, spory staw z kaczkami (może nawet uda się wypatrzyć żółwia!), plac zabaw, a także niewielki labirynt grabowy.
W weekendy w parku jest sporo ludzi. Polecam zajrzeć tam w dni powszednie, najlepiej przed południem.
W pobliżu parkingu przed zamkiem, przy ul. Średzkiej działa przyjemna kawiarnia Black Point Cafe - dobre miejsce na lody, ciast i kawę.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Jeden z pomników przyrody w zamkowym parkuKatalpa (surmia) - jeden z okazów dendrologicznychW weekendy bywa tutaj tłocznoZ dziećmi nad stawem zawsze spędza się sporo czasu...... szczególnie, jeśli można poobserwować żółwiaJeden z mieszkańców zamkowego stawuPrzyjemnie odpocząć w takich okolicznościach przyrodyPrzez park przepływa rzeka BystrzycaKolejny pomnik przyrodyWiciokrzew - co za zapach!W grabowym labiryncieParkowe ścieżki i mostkiZawsze trzeba po nich przejść kilka razy 😉Zamek LeśnicaWidok na zameki jeszcze jedno ujęcie na koniec
Zobacz moje pozostałe wpisy o zwiedzaniu Wrocławia z dziećmi. Jest ich już naprawdę sporo - mieszkam tutaj 20 lat i wciąż odkrywamy z dziećmi ciekawe miejsca.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Sopot. Pierwsze trzy skojarzenia: molo, Monciak, Grand Hotel… Masz jeszcze jakieś? A ja mam tu kilka innych propozycji. To miejsca, które leżą nieco poza głównym turystycznym szlakiem i opowiedzą Ci o Sopocie zdecydowanie więcej. Sopot nieoczywisty. Jeśli lubisz stare budynki, ciekawą architekturę, detale, czasem zaglądasz na klatki schodowe, żeby popatrzeć na stuletnie posadzki, czy kręte…
Góry Izerskie. Schowane gdzieś z tyłu, na końcu Polski, za Karkonoszami. Dosłownie i w przenośni. W tym wpisie przedstawię Ci plan na weekendowy wyjazd w Góry Izerskie. Będzie wędrówka górskimi szlakami, poszukiwanie minerałów, najlepszy pstrąg izerski na kolację, a nocleg zaplanujemy w starej sudeckiej gospodzie. Zimno, mglisto, ciemno Tajemnicza i mglista Dolina Izery z unikalnymi…
Ostatnio na blogu wciąż zamki i pałace. Ale cóż, takie czasy – zwiedzamy najbliższą okolicę. Dla mnie to powrót po latach w odwiedzone kiedyś miejsca, a dla dzieci nowe, atrakcyjne tereny. Dzisiaj wracam do pałacu w Pawłowicach – dzielnicy Wrocławia. To kolejny – obok zamku w Leśnicy – pałac, do którego można dojechać komunikacją miejską….
Apulia. Coraz bardziej popularny region w południowych Włoszech ze względu na tanie połączenia z kilku miast Polski, w tym z Wrocławia, do Bari. Chcę Ci polecić prześliczną miejscówkę w Apulii, do której trafiliśmy zupełnie przypadkiem. Poznaliśmy fantastycznych właścicieli klimatycznego domu – oryginalnego trullo. Spędziliśmy tam tylko 4 dni i to było zdecydowanie za krótko. Zabrakło…
Jeden z najpiękniejszych szlaków s Górach Stołowych, mój ulubiony, czyli ten zataczający pętlę z Lisiej Przełęczy, przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały, zyskał jeszcze jedno fotogeniczne miejsce. Myślę, że Skalna Czaszka przyciągnie tutaj prawdziwe tłumy… Ten wyjątkowo widokowy szlak, który, jak dla mnie, jest o wiele piękniejszy niż szlak na Szczeliniec, przemierzyliśmy nie raz,…
Norda to kaszubska „Północ”. Zimą pochmurna i wietrzna kraina. Pogoda sztormowa to tutaj praktycznie codzienność. Dla nas, mieszkańców południowych regionów kraju, ogarniętych zimowym szarym smogiem, ma ta aura jednak „to coś”. I to coś bardzo konkretnego – najczystsze powietrze w Polsce, przesycone morską solą. Jod. Zimą nad Bałtyk jeździmy po jod, spokój, puste plaże i…
2 komentarze
Pięknie pokazałaś ten zamek. Jego park jest śliczny, taki spokojny, nigdy nie ma tylu ludzi jak np. w Parku Południowym. Nawet żółwia udało Wam się wypatrzeć, śliczne zdjęcia i ciekawy opis,
pozdrawiam
Pięknie pokazałaś ten zamek. Jego park jest śliczny, taki spokojny, nigdy nie ma tylu ludzi jak np. w Parku Południowym. Nawet żółwia udało Wam się wypatrzeć, śliczne zdjęcia i ciekawy opis,
pozdrawiam
Dziękuję! Teraz jest trochę czasu na odkrywanie na nowo miejsc, które są praktycznie po sąsiedzku 😉 Pozdrawiam!