Zamek Leśnica to kolejne miejsce, które chcę Ci polecić na rodzinny spacer we Wrocławiu. Zamek wygląda bajkowo, a wokół niego jest piękny park, staw, dużo ścieżek spacerowych i plac zabaw. Gdy pokazałam zdjęcia z tego spaceru w moich relacjach na Instagramie, sporo osób nawet z Wrocławia nie wiedziało (albo zapomniało), że mają w granicach miasta taki malowniczy zamek. A co dopiero przyjezdni!
My ostatnio "kolekcjonujemy" dolnośląskie zamki, więc popołudniowa wycieczka do Leśnicy była prawdziwą przyjemnością.
Do zamku wchodzimy przez most nad byłą fosąWidok głównego wejścia
Zamek Leśnica - jak dojechać?
Leśnica jest najdalej na zachód wysuniętą dzielnicą Wrocławia. Nie ma nic prostszego, niż dojazd do zamku w Leśnicy. Z centrum miasta dojedziesz tutaj autobusem lub tramwajem - pętla "Leśnica" to kilka kroków od terenów zamkowych. Blisko jest także ze stacji kolejowej Wrocław - Leśnica. Trochę gorzej z dojazdem samochodem - trafić łatwo (zamek znajduje się przy głównej drodze w kierunku Środy Sląskiej), ale gorzej z parkowaniem. Parking przed bramą zamkową jest dość mały i miejsca zazwyczaj trzeba szukać gdzieś w okolicy.
Piastowskie korzenie, burzliwe dzieje
Zamek w Leśnicy, która do Wrocławia została włączona w 1928 roku, ma długą, sięgającą okresu piastowskiego historię. Już w średniowieczu była tutaj siedziba książęca - bywali tutaj przedstawiciele wrocławskiej linii Piastów, m.in. Henryk Brodaty z żoną św. Jadwigą Śląską. Po jej wygaśnięciu zamek przechodził z rąk do rąk - najpierw do Korony Czeskiej, później w ręce wrocławskich mieszczan i bogatych śląskich rodów, by w XVIII wieku trafić w ręce zakonu Krzyżowców. Zamek odwiedzali królowie polscy, czescy i niemieccy. Wielokrotnie niszczony, odbudowywany, przebudowywany... Krzyżowcy przebudowali zamek na okazałą barokową bryłę, a na placu postawili pomnik Jana Nepomucena i Matki Boskiej, stojące tam do dziś. W czasach pruskich zakon sprzedał pałac. W rękach baronów pozostawał od do czasów II wojny światowej, która nie pozostawiła na zamku żadnych śladów.
Niestety, jak to zazwyczaj bywało z pałacami na "Ziemiach Odzyskanych", po 1945 roku były dewastowane, a ich wyposażenie rozkradane. Tak było i z zamkiem w Leśnicy. Do tego w 1953 roku pałac spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Definitywnie zrezygnowano z jego odbudowy i zgłoszono wniosek o rozbiórkę ruin. Na szczęście dla zamku, ówczesny konserwator zabytków nie wyraził na to zgody - opracowano projekt odbudowy i przystosowania pałacu na potrzeby centrum kultury. Po zakończonych pracach wpisano go do rejestru zabytków. Ostatni remont miał miejsce w 2008 roku - dziś zamek prezentuje się przepięknie!
W zamku mieści się Centrum Kultury "Zamek Leśnica" - odbywają się zajęcia, warsztaty, imprezy. W Galerii Zamek prezentowane są dzieła artystów współczesnych, w Galerii "Tymczasem..." dominują komiksy i ilustracje, a w holu eksponowane są prace młodych twórców. Warto wstąpić!
Dziedziniec zamkowyOdnowione kazamatyMiejsce koncertów i piknikówZamek Leśnica
Zamkowy park nad Bystrzycą
Przy zamku płynie Bystrzyca - rzeka, zwana Śląską Loarą. Wiesz dlaczego? Wzdłuż niej znajduje się tak dużo pałaców i dworów, że bez wątpienia zasługuje ona na to miano. Przeczytaj moje wpisy o zapomnianych pałacach i ruinach oraz o Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. To kolejne malownicze tereny spacerowe, tuż przy granicy Wrocławia.
W leśnickim parku znajdziecie okazy dendrologiczne, w tym pomniki przyrody, z platanem na czele. Są malownicze mostki, spory staw z kaczkami (może nawet uda się wypatrzyć żółwia!), plac zabaw, a także niewielki labirynt grabowy.
W weekendy w parku jest sporo ludzi. Polecam zajrzeć tam w dni powszednie, najlepiej przed południem.
W pobliżu parkingu przed zamkiem, przy ul. Średzkiej działa przyjemna kawiarnia Black Point Cafe - dobre miejsce na lody, ciast i kawę.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Jeden z pomników przyrody w zamkowym parkuKatalpa (surmia) - jeden z okazów dendrologicznychW weekendy bywa tutaj tłocznoZ dziećmi nad stawem zawsze spędza się sporo czasu...... szczególnie, jeśli można poobserwować żółwiaJeden z mieszkańców zamkowego stawuPrzyjemnie odpocząć w takich okolicznościach przyrodyPrzez park przepływa rzeka BystrzycaKolejny pomnik przyrodyWiciokrzew - co za zapach!W grabowym labiryncieParkowe ścieżki i mostkiZawsze trzeba po nich przejść kilka razy 😉Zamek LeśnicaWidok na zameki jeszcze jedno ujęcie na koniec
Zobacz moje pozostałe wpisy o zwiedzaniu Wrocławia z dziećmi. Jest ich już naprawdę sporo - mieszkam tutaj 20 lat i wciąż odkrywamy z dziećmi ciekawe miejsca.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Partynice. Wyścigi konne przyciągają tu prawdziwe tłumy! Ale w tygodniu i w dni bez wyścigów, czy innych eventów, to dość spokojne miejsce. Spędzamy tu co tydzień sporo czasu. Dzieci na koniach, a ja na nogach – w końcu dziesięć tysięcy kroków dziennie nie zrobi się samo. Najlepiej jest na wiosnę. W końcu przychodzą dni, że…
Góry Sowie idealnie nadają się na wędrówki rodzinne. Jesteśmy tutaj częstymi gośćmi i to właściwie o każdej porze roku. Pokażę Ci naszą ulubioną trasę i plan na ciekawy weekend. Będzie też o Krakenie, mimo że stwór ten bardziej kojarzy się raczej z morzem niż z górami. Mamy w Góry Sowie blisko – to tylko ok….
Wrocławskie Muzeum Farmacji pierwszy raz odwiedziłam z dziećmi kilka lat temu i od tamtego czasu niezmiennie uważam, że to jedno z najciekawszych i wartościowych muzeów we Wrocławiu. Regularnie przyprowadzam tu znajomych, a oni potwierdzają moje zachwyty nad tym miejscem. Wiesz, że Muzeum Farmacji znajduje się tuż przy Rynku, jest bezpłatne i zazwyczaj świeci pustkami? Wciąż…
Książki o Dolnym Śląsku. Lub z Dolnym Śląskiem w tle. Albumy, historie, dzienniki, wspomnienia, powieści. Oto kolejne zestawienie ciekawych książek dla wielbicieli Dolnego Śląska, wędrówek, uważnego podróżowania i zgłębiania lokalnych historii. Nie tylko nowe pozycje wydane w bieżącym roku, ale też kilka starszych książek, na które warto zwrócić uwagę. 1-3. Seria „Navigare necesse est” z…
Z tego artykułu dowiesz się: Czy polisa turystyczna to zbędny wydatek? Warto, czy nie warto kupować dodatkowe ubezpieczenie dla narciarzy? Czy w podróży po Europie wystarczy Ci karta EKUZ? Jak nie dać się nabrać na „darmowe polisy”? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy narciarskiej? Przedstawiam Ci najważniejsze informacje jakie powinnaś wziąć pod uwagę wyjeżdżając…
Dolina Pereł to wyjątkowe i mało znane miejsce na mapie Dolnego Śląska. A nie! wcale nie Dolnego Śląska, chociaż to w województwie dolnośląskim. Dolina Pereł na Górnych Łużycach Gdzie więc szukać Doliny Pereł? Górne Łużyce, czyli kraina, której niewielka część znajduje się na terenie Polski, w granicach województwa dolnośląskiego, nie jest historycznym Śląskiem. Mimo że…
2 komentarze
Pięknie pokazałaś ten zamek. Jego park jest śliczny, taki spokojny, nigdy nie ma tylu ludzi jak np. w Parku Południowym. Nawet żółwia udało Wam się wypatrzeć, śliczne zdjęcia i ciekawy opis,
pozdrawiam
Pięknie pokazałaś ten zamek. Jego park jest śliczny, taki spokojny, nigdy nie ma tylu ludzi jak np. w Parku Południowym. Nawet żółwia udało Wam się wypatrzeć, śliczne zdjęcia i ciekawy opis,
pozdrawiam
Dziękuję! Teraz jest trochę czasu na odkrywanie na nowo miejsc, które są praktycznie po sąsiedzku 😉 Pozdrawiam!