Jeśli miałabym polecić jeden najlepszy punkt widokowy we Wrocławiu, to miałabym naprawdę trudny wybór. Miejsc z ładnym widokiem na nasze miasto jest kilka, a każdy inny i każdy ma w sobie "to coś".
Jest wśród nich najwyższy punkt w całej Polsce. Jest mostek z legendą, wieża z krętymi schodami, winda w zabytkowej wieży. Do tego jeszcze punkt widokowy z historycznym lub współczesnym muzeum, a może po prostu kawiarnia?
Wybór jest ciężki, dlatego najlepiej odwiedzić wszystkie te punkty 😉
Zwiedzanie a koronawirus
Muszę zaznaczyć, że w związku z wirusem poszczególne miejsca zmieniły swoje zasady funkcjonowania. Możliwe, że będą się one zmieniały jeszcze w najbliższym czasie, warto więc sprawdzić pod konkretnym linkiem godziny otwarcia i inne wytyczne. Na przykład wrocławska Archikatedra udostępnia punkt widokowy tylko trzy razy w tygodniu, a windą mogą jechać tylko 4 osoby. Podobnie rzecz się ma w Sky Tower - do tłocznej zazwyczaj windy obecnie wsiada jedynie 5 osób i wjeżdża się na punkt widokowy bez towarzystwa osoby obsługującej windę. Dlatego też pod każdym zdjęciem dołączam bezpośredni link do strony obiektu - warto zajrzeć tam i sprawdzić aktualne informacje.
Sky Tower - najwyższy punkt widokowy w Polsce
Wieczór na Sky Tower
Sky Tower to najwyższy punkt widokowy nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce. Widok z 49. piętra jest imponujący! Zobaczysz nie tylko miasto, ale cały Dolny Śląsk. Na pewno widoczna będzie góra Ślęża, a przy dobrej widoczności może uda się dostrzec także Śnieżkę. Punkt jest czynny do wieczora, dlatego warto zaplanować sobie np. podziwianie zachodu słońca. Trzeba pamiętać, że na tarasie widokowym można przebywać tylko 20 minut.
Wieża Kościoła Garnizonowego Św. Elżbiety Węgierskiej
Punkt widokowy na Kościele Garnizonowym - zimowy widok
Stąd można zobaczyć wrocławski Rynek jak na dłoni. Idzie się stromymi, krętymi schodami. Jest ich do pokonania naprawdę sporo, a przystanków po drodze nie ma wcale! W zimie ten punkt widokowy otwarty jest w niektóre weekendy, te z ładną pogodą - warto wtedy wejść na wieżę i zobaczyć, jak wygląda jarmark bożonarodzeniowy z lotu ptaka.
Na jednej z wież wrocławskiej Archikatedry znajduje się niewielki taras widokowy. Co ciekawe, w wieży zainstalowana jest winda. Widok z tarasu jest piękny - możemy popatrzeć z lotu ptaka na Ostrów Tumski, zajrzeć do zadbanych ogrodów biskupich, do których z ulicy wejść nie można... Będąc w okolicy koniecznie trzeba odnaleźć zamurowaną w ścianie katedry głowę podpalacza oraz odnaleźć kluskę na Kluskowej Bramie.
Mostek Pokutnic, zwany także Mostkiem Czarownic, to wąska kładka pomiędzy wieżami Katedry św. Marii Magdaleny. Punkt obowiązkowy każdej wizyty we Wrocławiu. Jeśli jeszcze nie byliście - koniecznie trzeba! Ten mostek, z postaciami Tekli i Martynki, jest uroczy, a zachody słońca widziane stąd są magiczne! Schody na górę są wygodne, bezpieczne dla dzieci. Na półpiętrach poznamy historię kościoła, a także legendę o Tekli i Martynce.
Widok z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego na dwa inne punkty widokowe
Wieża Matematyczna znajduje się w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzą na nią Cesarskie Schody, ale zanim na nią wejdziemy, warto zwiedzić słynną Aulę Leopoldina oraz stałą ekspozycję uniwersyteckiego muzeum. Wieża to dawne Obserwatorium Astronomiczne i w jej wnętrzach znajduje się wytyczona przez profesora Jungnitza linia południkowa. Wieża nie jest wysoka, ale widok Ci się spodoba.
Latem, na ostatnim poziomie parkingu w centrum handlowym Renoma (8 piętro) urządzany jest taras z leżakami i kawiarnią - Urban Garden. Można stąd popatrzeć na ul. Świdnicką i bulwary nad miejską fosą.
W zabytkowym budynku przy ul. Heleny Modrzejewskiej mieści się najbardziej elegancki hotel w mieście - Hotel Monopol. Na ostatnim, 6. piętrze mieści się dość ekskluzywna restauracja serwująca menu degustacyjne. To dobre miejsce na romantyczną kolację. Z tarasu jest ładny widok na pl. Wolności oraz operę.
to mój blogowy przewodnik po Wrocławiu. W cyklu artykułów opisuję najciekawsze trasy spacerowe po mieście, na które warto zabrać dzieci. Są miejsca wokół Rynku, krasnale, ciekawe historie, bulwary nad Odrą, ogrody, parki i place zabaw. Są także ulubione kawiarnie i restauracje, a także część poświęcona praktycznym wskazówkom na temat poruszania się po mieście. Właściwie cały czas dodaję coś nowego, bo ciekawych miejsc w naszym mieście jest mnóstwo i gdy tylko mamy czas wybieramy się w miasto. Ostatnio wirus mocno pokrzyżował nasze plany i zamiast na muzeach, skupiłam się na mało uczęszczanych zielonych okolicach miasta. Ale nadrobimy to wszystko, nadrobimy. Tak jak wszyscy, czekamy na lepsze czasy.
Kliknij i przejdź do "Wrocławskich spacerów"Nasze ulubione miejsca i historieWidoki, ciekawostki, nieznane miejscaMiejsca historyczne przyjazne dzieciomTajemnicze zaułki i zakątkiAtrakcje dla dzieci, ogrody i place zabawPraktyczne porady
Nie wiem kiedy wpadłam na pomysł aby urządzić dzieciom biwak w ogródku. I czy to naprawdę byłam ja? Nie jestem fanką wyjazdów na camping, spania na karimacie i ograniczonego dostępu do wanny… a jednak. Zaproponowałam moim córkom, aby urządziły na naszym podwórku pole namiotowe dla koleżanek z klasy. Jesteś ciekawa, jak to wszystko zorganizować i…
Wrocław z dziećmi? Dobrze trafiłaś! Rozgość się na moim blogu, na którym Wrocław zajmuje baaardzo dużo miejsca. To moje miasto, w którym mieszkam od ponad 20 lat i znam jego zakamarki. Przedstawiam tutaj miejsca, które możesz odwiedzić z dziećmi (mam ich troje, więc na bieżąco sprawdzamy miejscówki), albo samodzielnie. Poza propozycjami klasycznych spacerów, które znajdziesz…
Szukasz pomysłu na jesienny city break? Zadar jest warty rozważenia. Gdy ustają letnie upały, przyjemnie jest spędzić czas w tym nadmorskim mieście, pełnym zabytków, restauracji i punktów widokowych. Pogoda sprzyja zazwyczaj do końca października. To dobry pomysł na przedłużenie sobie wakacji i spędzenie weekendu w Zadarze. Jeśli do weekendu dodamy jeszcze 1-2 dni – także…
Wiem, co możesz zrobić, by już nigdy nie brakło Ci pomysłów na wspólny czas z dzieckiem. Na weekend, na niedzielne popołudnie, spacer po okolicy. Ciekawa jestem, czy twórca tego pomysłu zdawał sobie sprawę, jak bardzo wyszedł naprzeciw wszystkim rodzicom lekko znudzonych dzieci? Ta gra istnieje od prawie 20 lat. Niby wiedziałam wcześniej, że coś takiego…
Co najbardziej lubię we Wrocławiu jesienią? Spacery, liście, kasztany i oczywiście – bluszcze! Na murach, na fasadach starych budynków, cudownie przebarwiające się na wszelkie jesienne odcienie żółci i czerwieni. Tak jak latem i zimą zazwyczaj omijam centrum miasta i jeśli nie muszę, nie pcham się w rozgrzane upałem lub smutne szare miasto, tak jesienią… Jakoś…
Woliński Park Narodowy. Najwyższy klif w Polsce, bezkresne plaże, idylliczne jeziorka, magiczne lasy, piękne widoki. Żubry, orły bieliki i… wszędobylskie dziki. I jeszcze to czyste, rześkie i chłodne powietrze, idealne dla alergików. Przemierzyliśmy jego szlaki, prowadzące do najpiękniejszych miejsc. Zobacz: punkty widokowe na Kawczej Górze i Gosaniu rezerwat żubrów latarnię morska Kikut w Wisełce muzeum…
2 komentarze
Wrocław z córkami zwiedzany przez 4 dni. Głównie w oparciu o Twoje wskazówki. Dziękujemy za bardzo praktyczne porady. Większość wycieczek zorganizowaliśmy dzięki sugestiom. Wspaniałe zebrane są tutaj wszystkie ciekawe elementy w danym rejonie.
Wrocław z córkami zwiedzany przez 4 dni. Głównie w oparciu o Twoje wskazówki. Dziękujemy za bardzo praktyczne porady. Większość wycieczek zorganizowaliśmy dzięki sugestiom. Wspaniałe zebrane są tutaj wszystkie ciekawe elementy w danym rejonie.
Ogromne dzięki, dzieciaki zachwycone! My też.
Bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowa!