Gdzie na wiosenne spacery? 10 wycieczek – Wrocław i okolice
Wiosenne spacery czas start!
Wyjątkowo ciepła końcówka lutego – dwa dni z temperaturą oscylującą w granicach 20 stopni – szybko topniejący śnieg i krokusy w ogródku kazały mi się pożegnać z klimatami zimowymi. I choć do prawdziwej jeszcze trzy tygodnie, niniejszym ogłaszam na blogu wiosnę!
Mój notes z inspiracjami na niedalekie spacery i wycieczki w okolicach Wrocławia i na Dolnym Śląsku znów jest cały zapełniony. Sytuacja podróżnicza jest mniej więcej, albo zupełnie dokładnie, taka sama jak o tej porze w ubiegłym roku. Będziemy więc jeździć na podróże bliskie, na mikrowyprawy, będziemy szukać miejsc niezatłoczonych, zielonych, przyjemnych, na świeżym powietrzu, a najlepiej jeszcze z ciekawymi historiami.
W tym wpisie zebrałam nasze najlepsze wiosenne (i nie tylko) tzw. zielone spacery w niedalekich okolicach Wrocławia i na jego obrzeżach. Myślę, że wybierzesz z tej listy coś na wiosenny weekend z rodziną. A w następnych dniach będą pojawiać się kolejne inspiracje.
1. Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy
Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy to jedno z moich ulubionych miejsc na spacery. Na krócej, czy na dłużej, niezależnie od pory roku, bardzo lubię tutaj odpoczywać.Do granic parku można dotrzeć autobusem miejskim (pętla Jarnołtów) i stąd rozpocząć spacery, czy wycieczki rowerowe.
Park rozciąga się wzdłuż rzeki Bystrzycy od okolic Zalewu Mietkowskiego aż do Wrocławia – łącznie to ok. 33 km. Bystrzyca meandruje, płynie swoim pierwotnym korytem, miejscami zupełnie dzika, z powalonymi drzewami. Wzdłuż niej znajdują się tereny zalewowe – łąki, pastwiska, bagna, lasy bukowe, zarośla. Jest tutaj kilka dróg, ścieżka przyrodnicza, a także nieoznakowane, wydeptane ścieżki leśne. Idealne miejsce na spacery z dziećmi, przyrodnicze poszukiwania, albo relaks na kocu piknikowym…
Okolice jest doskonała na obserwowanie budzącej się do życia wiosennej przyrody – rosną tu konwalie, niezapominajki, czosnek niedźwiedzi, poziomki, czosnaczki, młode pokrzywy… Wiosna w lesie jest przepiękna i bardzo ciekawa! Pięknie śpiewają ptaki, dzięcioły stukają w pnie drzew, czasem drogę przebiegnie jaszczurka… Z dziećmi w nieskończoność można tu szukać przyrodniczych ciekawostek, oglądać wyniosłe drzewa z dziuplami, wielkie huby, nory lisów… Jest też oczywiście coś dla miłośników geocachingu – sprytnie ukryte skrytki. To dzięki tej zabawie praktycznie każdy spacer zamieniamy w wyprawę po skarb. Nie bez znaczenia dla moich dzieci jest też fakt, że aż w czterech miejscach w tej okolicy możemy poobserwować konie.
Zobacz więcej o moich ulubionych ścieżkach w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy.
2. Opuszczone pałace, zapomniane dwory w Dolinie Bystrzycy, czyli coś dla fanów ruin
Dolina Bystrzycy to nie tylko piękna przyroda blisko miasta. To także niezwykłe historie dawnych szlacheckich rodów. Wzdłuż Bystrzycy znajduje się spora liczba dziś niestety opuszczonych i zrujnowanych posiadłości. Nie bez powodu nazywano kiedyś ten rejon śląską „Doliną Loary”… Jeśli lubisz powłóczyć się po miejscach niedostępnych i zapomnianych, koniecznie sprawdź lokalizacje tych miejsc w moim wpisie o śląskiej Dolinie Loary tutaj. To świetne tereny nie tylko na wiosenne spacery, ale także, a może przede wszystkim, na wycieczki rowerowe!
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca na Dolnym Śląsku!
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodnik interaktywny
3. Szczodre – park i to, co pozostało ze „Śląskiego Windsoru”
Po przeciwnej stronie Wrocławia znajduje się miejsce znane chyba wszystkim rodzicom z dziećmi. Ale kto jeszcze tam nie był – koniecznie do nadrobienia! Na terenach dawnego parku przypałacowego, niezwykle rozległego i niegdyś pięknie zagospodarowanego, dziś znajdziemy nietuzinkowe place zabaw dla dzieci w każdym wieku oraz ścieżki spacerowe. Jednak to, co mnie przyciągneło w to miejsce, to niezwykła historia królowej Karoli Wazy i czasów, kiedy swoją świetność przeżywał pałac w Szczodrem. Zaprojektowany na wzór angielskiego gotyku, nie bez kozery zwano go „Śląskim Windsorem”. Przebogaty, z setkami komnat, niezwykłą architekturą i wystrojem wnętrz już przed wojną przyciągał tysiące turystów. Konkurował z rezydencją w Dreźnie i Poczdamie… Dziś niewiele z pałacu zostało, ale bardzo polecam odwiedzić to miejsce i poznać jego historię.
Zobacz, co pozostało z rezydencji w Szczodrem
4. Arboretum Wojsławice – wiosenne spacery w botanicznym raju
Do arboretum w Wojsławicach muszę pojechać każdego roku i to nie jeden raz. Zawsze, gdy kwitną drzewa w sadach owocowych, azalie i rododendrony i jeszcze latem, podziwiać kwitnącą kolekcję hortensji.
Zobacz, dlaczego Wojsławice to idealne miejsce na rodzinny piknik
W tym roku arboretum zamierza otworzyć swoje bramy w kwietniu.
5. Arboretum Leśne w Stradomii – cudowny dzień w okolicznościach przyrody
Również od kwietnia będzie można przyjeżdżać do arboretum leśnego. To niezwykły ogród, ale bardziej dziki, wkomponowany w naturalną przyrodę, las, stawy. Rozległy! Mozna tu zrobić kilka kilometrów na pieszych spacerach. Są łąki piknikowe, wiaty, tak więc dobrze się tutaj piknikuje. Polecam to miejsce i tez na pewno będę tam tej wiosny.
Arboretum Leśne Stradomia – zobacz relację z naszej wizyty
6. Najładniejszy szlak na Ślężę
Stara, dobra Ślęża. Ulubione miejsce weekendowych wypraw Wrocławian. Też ją lubię! Mam „swój” szlak, którym wyruszam na tę górę – są na nim skałki, nawet mała przepaść i piękne widoki. Polecam go zawsze i jeszcze nikt nie pożałował 😉
Zobacz najładniejszy szlak na Ślężę
7. Żmigród – tak powinny wyglądać ruiny
Lubię zwiedzać zamki, pałace i wszelakie ruiny. Zawsze, gdy docieram do tych opuszczonych, zapomnianych, smutno mi, że nikt ich już nie uratuje… A można! I to wcale nie trzeba od razu odbudowywać całego obiektu. Zazwyczaj i tak nie jest to już możliwe, albo tak kosztowne, że ciężko znaleźć chętnego inwestora. Ruiny pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie i pięknie zagospodarowany park są przykładem tego, w jaki sposób można stworzyć cudowne miejsce na odpoczynek, ale jednocześnie w bezpieczny sposób umożliwić zwiedzenie ruin i zapoznanie się z historią. Mam nadzieję, że więcej dolnośląskich ruin będzie mogło być zrewitalizowane w taki sposób, jak zrobiono to w Żmigrodzie,
Zobacz, co zachwyciło mnie i moje dzieci w Żmigrodzie
8. Korkowy pałac, mur berliński w polu… czyli okolice Twardogóry na wiosenne spacery
Jest kilka perełek w północno-wschodniej części naszego województwa. Rozległe lasy na spokoje spacery, a do tego takie miejsca jak największa na świecie kolekcja fragmentów Muru Berlińskiego, ruiny pałaców, a także niezwykły, korkowy zamek… Warto zanurzyć się w te tereny i odkryć coś zupełnie poza uczęszczanymi szlakami.
Zobacz, jak trafić w te wyjątkowe miejsca
9. Wrocław Pawłowice – pałac i przyjemny park na rodzinne popołudnie
To takie miejsce na wiosenne popołudnie, krótki spacer w ładnym, choć niewielkim parku, ale także ładnie utrzymany pałac. Na miejscu jest restauracja i kawiarnia, więc można zjeść szarlotkę lub lody. Albo zabrać własny koszyk i urządzić piknik na łące. Można dojechać komunikacją miejską z centrum Wrocławia.
10. Wrocław Leśnica – zamek jak z bajki
Do Leśnicy można dojechać tramwajem. Zamek wygląda bajecznie! Za nim znajduje się park, nad rzeką Bystrzycą, z alejkami spacerowymi, placem zabaw, niewielkim labiryntem grabowym i stawem. Lubię to miejsce i często zaglądamy tutaj z dziećmi w wolne popołudnia.
I jeszcze kilka wiosennych inspiracji – Wrocław
- A jeśli jesteśmy już przy parkach wrocławskich jesteśmy, to koniecznie polecam Ci przejrzeć moje zestawienie i sprawdzić, czy znasz te parki, place zabaw i miejsca rekreacyjne we Wrocławiu:
Wrocław – najpiękniejsze parki i place zabaw
- Koniecznie wiosną trzeba odwiedzić (i to nie raz) moje ulubione miejsce we Wrocławiu, czyli
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
- I jeszcze polecam Ci kilka innych miejsc w mieście, które pięknie wyglądają, właściwie o każdej porze roku – zobacz tutaj Wrocław – najlepsze miejsca na wiosenne spacery
(Okej, to był wpis o jesiennych spacerach, ale czyż nie ładnie wyglądają one na wiosnę?)
Wiosenne spacery – Dolny Śląsk i Opolszczyzna
- Zobacz całą zakładkę Dolny Śląsk
- Zobacz wszystkie wpisy z serii w góry z dziećmi
- Zamek Moszna – polski Hogwart, konie i park
- Pałac Kopice – niezwykła historia śląskiego Kopciuszka
Geocaching idealny na wiosenne spacery!
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest geocaching i jak dzięki niemu zwykły spacer zamienisz w fascynującą wyprawę po skarb, koniecznie przeczytaj moje wpisy o tej fascynującej grze terenowej rozpowszechnionej na całym świecie.
E-book przewodnik Dolny Śląsk
Chcesz mieć jeszcze więcej inspiracji i to wszystko w jednym miejscu?
Chcesz, by już nigdy nie zabrakło Ci pomysłów na weekend na Dolnym Śląsku?
Mój subiektywny przewodnik po Dolnym Śląsku już w sprzedaży!