Willa Świeradówka – niezwykły nocleg w Świeradowie-Zdroju z widokiem i historią
Willa Świeradówka kiedyś nosiła nazwę Villa Zauberblick, czyli Magiczny Widok. I to nie bez powodu – stoi w przepięknym widokowo miejscu w Świeradowie-Zdroju. Przed wojną był to jeden z najlepszych adresów w kurorcie. Przez lata zaniedbań willa popadła w ruinę, a w 2020 roku jako ponura rudera trafiła w ręce nowych gospodarzy. Zobacz, jak pięknie odtworzyli oni secesyjne wnętrza! Dom znów tętni życiem. Jeśli szukasz nietuzinkowego miejsca na rodzinny nocleg w Świeradowie-Zdroju, oto adres dla Ciebie.
Willa Świeradówka – nocleg w Świeradowie-Zdroju w widokiem na góry, tuż przy izerskim szlaku
Wybrałam się w odwiedziny do Świeradówki na zaproszenie jej właścicielki, pani Agnieszki Bajer. Byłam ciekawa, jak wygląda obecnie jedna z tych świeradowskich willi, które kiedyś musiały być eleganckimi pensjonatami, a dziś nie mogą doczekać się na nowych gospodarzy.
W Świeradowie powstaje mnóstwo nowych inwestycji – hotele, apartamenty, domki. Niewielu jest jednak chętnych, by podjąć się wymagającego i obarczonego ryzykiem remontu starych domów… To zrozumiałe – łatwiej, taniej i szybciej postawić nowy budynek, niż przez lata zmagać się z remontem starego obiektu, kryjącego wiele niewiadomych… Projekt, zgodny z historycznym wyglądem budynku, trzeba realizować pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Oprócz zasobów finansowych, konieczne są nieograniczone pokłady cierpliwości, pozytywnej energii i… miłości do starych murów, obitych skorup i innych „gratów”.
Miejsce jak z bajki na zboczu Świeradowca
Willa Świeradówka stoi w pięknym miejscu: na zboczu Świeradowca, do szczytu którego prowadzi przebiegający nieopodal niebieski szlak turystyczny. Bliskość szlaku turystycznego prowadzącego w najpiękniejsze zakątki Gór Izerskich jest świetną wiadomością dla wszystkich piechurów. Wprost z domu możemy ruszyć na tzw. Starą Drogę Izerską, która poprowadzi nas na Polanę Izerską (w nieco ponad godzinę) i dalej na Halę Izerską z Chatką Górzystów i jej sławnymi naleśnikami. To dawna droga łącząca przed stu laty Świeradów (Bad Flinsberg) i nieistniejącą dziś wieś Gross Iser.
Po drodze miniemy największą współczesną atrakcję Świeradowa-Zdroju: wieżę widokową Sky Walk.
Od strony kurortu do Świeradówki dojeżdżamy ulicą Dąbrowskiego. Jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego – turyści zmierzający do Sky Walk muszą pozostawić auto na parkingu poniżej i iść dalej pieszo. Gości Świeradówki jednak ten zakaz nie dotyczy – dojeżdżamy samochodem i parkujemy pod samym domem. Gdy podjeżdżam wąską drogą już z daleka widzę willę – belki w kolorze pistacjowej zieleni, werandy i fantazyjnie łamany dach z wieżyczką. Wygląda jak z krainy czarów!
Nadal szukasz noclegu na Dolnym Śląsku? Sprawdź 50 polecanych miejsc w regionie – wybrane domy i domki na każdy budżet i okazję!
Villa Zauberblick – Czarodziejka – Willa Świeradówka
W 1898 roku w miejscu z pięknym widokiem i zawsze czystym powietrzem powstaje Villa Zauberblick. Przestronne wnętrza secesyjnego pensjonatu stają się miejscem wypoczynku ówczesnych elit – lekarze, prawnicy, wojskowi i wysocy urzędnicy państwowi są tu stałymi bywalcami.
Po wojnie, jak zdecydowana większość obiektów wypoczynkowych w kurortach na Dolnym Śląsku, pensjonat zostaje przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Pod szyldem „Czarodziejka” do końca lat 80-tych służy jako ośrodek kolonijny. W czasach transformacji „Czarodziejka” trafia w prywatne ręce. Brak koniecznych inwestycji doprowadza budynek do ruiny. W 2020 roku kupują go państwo Bajerowie z Poznania. Podejmują szybką decyzję o remoncie obiektu i nadają mu nową nazwę „Willa Świeradówka”.
W poszukiwaniu secesji
Z dawnego secesyjnego wystroju pensjonatu nie zachowało się praktycznie nic. Nowi gospodarze zdzierają kolejne warstwy farby, aż ich oczom ukazuje się pierwotny kolor drewnianych belek – pistacjowy odcień zieleni. Postanawiają go odtworzyć. Skrzynkowe okna, niektóre ze starymi, przedwojennymi szybami, z pieczołowitością odnawiają. Tu i ówdzie odkrywają fragmenty posadzki podłogowej, które dokładnie oczyszczają.
Wszystkie wnętrza w 3-piętrowym pensjonacie właściciele postanawiają urządzić w stylu secesyjnym. Setki przestudiowanych albumów i wiedza z zakresu historii sztuki pomagają w realizacji tego planu. Wysokie sufity ozdobiły sztukaterie, łazienki i kuchnie – idealnie dobrane kolorystycznie i stylowo płytki, a salony i sypialnie – meble z epoki. W detalach widać zamiłowanie Agnieszki do twórczości Alfonsa Muchy, Gustawa Klimta czy Williama Morrisa. Niektóre dodatki znalazła na targach staroci, a niektóre, te wymarzone – sprowadzała od projektantów z zagranicy.
Willa Świeradówka – apartamenty dla rodzin w Świeradowie-Zdroju
W sumie w Świeradówce powstało 5 apartamentów. Wszystkie przestronne, z salonami, aneksami kuchennymi i łazienkami, mogą pomieścić od 5 do 7 osób. Rodziny z dziećmi są tu mile widziane! Pani Agnieszka postarała się, by rodziny z 3 lub większą liczbą dzieci czuły się tutaj komfortowo. Sama posiada ich pięcioro i wie, czego zazwyczaj brakowało jej podczas podróżowania całą rodziną.
Co mnie najbardziej urzekło, to wyjątkowo romantyczne werandy! Przepiękny widok na góry z każdego pokoju, meble, huśtawka, kawa z ekspresu – tak można rozpoczynać dzień!
Plany na (najbliższą) przyszłość
Na pierwszym poziomie willi powstaje wspólna przestrzeń dla gości. Będzie tam sala kominkowa – widziałam ten kaflowy piec! co za cudo! – będzie także kuchnia, a możliwe, że i kawiarnia. Na sporej działce wokół willi powstaje ogród na skarpie. Gdy byłam tu z wizytą, pani Agnieszka szalała w ogrodowej gorączce – wraz z ogrodnikami sadziła kwiaty, dyrygowała „koparkowemu”, gdzie przerzucać ziemię i roztaczała swoje wizje: o ławce Gertrudy Jekyll, o hamakach, leżakach na zielonej trawce, a nawet o prawdziwej francuskiej karuzeli! Powiem tak – widząc, jak wiele prac udało się wykonać w Świeradówce w ciągu 4 lat, jestem jak najbardziej skłonna uwierzyć w szybką realizację kolejnych planów. I mocno kibicuję! Możliwe, że gdy czytasz ten tekst, te wszystko już czeka na gości? Sprawdź!
Rezerwacji apartamentów możesz dokonać tutaj lub kontaktując się z obiektem.
Co robić w Świeradowie-Zdroju?
Oczywiście pierwsza odpowiedź to – iść w Góry Izerskie. Oprócz wspomnianego szlaku Starą Drogą Izerską, która przebiega w bliskiej odległości od Willi Świeradówki, a prowadzącego na Halę Izerską, możemy wybrać się także na:
- Stóg Izerski (możliwy wjazd kolejką gondolową)
- Czerniawską Kopę i Smrk
- nad kamieniołom Stanisław i Wysoką Kopę
- Sępią Górę i mało popularny, a bardzo malowniczy Grzbiet Kamienicki Gór Izerskich
- wieże widokowe: Sky Walk oraz bezpłatną wieża na Młynicy
- spacer do Domu Zdrojowego (10 minut od Świerdówki) z najdłuższą na Dolnym Śląsku, a moim zdaniem najpiękniejszą w całej Polsce halą spacerową
- do sztolni w Krobicy
Nieoczywisty Dolny Śląsk
Setki pomysłów na zwiedzanie Dolnego Śląska, nieoczywiste miejsca, mało znane atrakcje i zakamarki regionu znajdziesz w przewodnikach „Mój nieoczywisty Dolny Śląsk”