W tym wpisie przedstawiam Ci cztery propozycje na łatwe, ale bardzo przyjemne wypady w góry z dziećmi. Może będą to wycieczki, od których zaczniecie swoją górską przygodę?
To jednodniowe (z dojazdem z Wrocławia) wypady w Sudety, na które możemy zabrać nawet małe dzieci (4-5 lat).
Z maluchem na szlak
Jest sporo rodziców, którzy zabierają młodsze dzieci w góry. Nosząniemowlęta w nosidłach lub wwożą wózkiem gdzie się da. Wymaga to odpowiedniej kondycji i zaangażowania w temat górskich wycieczek. Nosidło musi być wygodne dla rodzica, ale przede wszystkim zabezpieczać odpowiednią, zdrową dla kręgosłupa pozycję noszonego dziecka. Wózek musi być dobrze amortyzowany i przystosowany do jazdy w terenie. Ja nie praktykowałam takich wyjazdów, więc nie będę doradzać Wam, jaki sprzęt wybrać dla takich małych dzieci.
Pierwszy raz na proste szlaki zaczęliśmy zabierać nasze córki kiedy miałam już pewność, że nie będą wymagały noszenia na rękach. Bo jak tu nosić na rękach trójkę maluchów jednocześnie? Według mnie, 4-5-latki dobrze sobie już radzą na spacerach po nierównym terenie, są ciekawe świata, zainteresowane przyrodą i chętnie podejmują wyzwania. Dla takich dzieci pierwsze górskie wycieczki są prawdziwą przygodą. Jest także duża szansa, że wypad będzie atrakcyjny także dla rodziców.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Mieszkamy we Wrocławiu, mamy więc blisko w Sudety i ich Przedgórze. Czeka tutaj całe mnóstwo szlaków, które nadają się na rodzinne, górskie wędrówki. W tym wpisie przedstawiam 5 takich tras – do ich opisów i poleceń miejsc na noclegi przejdziesz klikając w linki.
Trasy są krótkie, atrakcyjne widokowo, mają wartość edukacyjną, a za przejście każdego z nich możecie zdobyć punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej GOT lub dziecięcej odznaki GOT.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichRudawy Janowickie polecają się na jesień
Po co chodzić z dziećmi w góry?
Dla mnie, fanki gór, odpowiedź jest oczywista – bo jest pięknie! Jeśli to Cię nie przekonuje, to jeszcze tutaj kilka argumentów:
Sprawdzisz swoją i dziecka kondycję, cierpliwość, wytrzymałość na zmęczenie i trudy górskiego szlaku
Spędzisz aktywny czas z rodziną na łonie przyrody
Pokażesz dziecku przyrodnicze ciekawostki
Zrobisz widokowe zdjęcia, którymi pochwalisz się na Instagramie i Facebooku 😉 albo (mam nadzieję!) wzbogacisz nimi rodzinny album
Przetestujesz górskie buty
Dzieci poznają smak kanapek na szlaku – a wiadomo, że żadna kanapka nie smakuje tak, jak ta na wycieczce
Upewnisz się, że potrafisz posługiwać się mapą i masz orientację w terenie, a także nauczysz tego swoje dzieci
Poczujesz klimat górskiego schroniska
Przekonasz się, czy górska przygoda jest dla Ciebie. I zaplanujesz kolejne trasy 😉
Dolny Śląsk. Top nieoczywistych miejsc, które polecam odwiedzić w dolnośląskim. Jak ja nie lubię tych TOP-ileś tam! To znaczy może i trochę lubię, ale najgorzej jest, jak mam takie zrobić po Dolnym Śląsku. Albo o ziemi kłodzkiej. To moje rejony, które mają SETKI miejsc, pięknych, nieoczywistych perełek i jak ja mam jedne wpisać na listę,…
Zamek Leśnica to kolejne miejsce, które chcę Ci polecić na rodzinny spacer we Wrocławiu. Zamek wygląda bajkowo, a wokół niego jest piękny park, staw, dużo ścieżek spacerowych i plac zabaw. Gdy pokazałam zdjęcia z tego spaceru w moich relacjach na Instagramie, sporo osób nawet z Wrocławia nie wiedziało (albo zapomniało), że mają w granicach miasta…
Do przygotowania tego wpisu zainspirował mnie… Solpol. Tak, Solpol, ten symbol zachłyśniętych zachodem lat dziewięćdziesiątych, już niedługo będzie „dawnym” wrocławskim domem towarowym. W kwietniu 2022 roku, kiedy piszę te słowa, powoli znika on z przestrzeni miejskiej Wrocławia. Mijam to miejsce średnio raz w tygodniu i tak sobie patrzę, jak pierwszy wrocławski powojenny dom towarowy i…
Èze to malownicze miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, położone między Niceą a Monako. Wzgórze wznoszące się na około 430 metrów n.p.m widzimy już z daleka. Co to jest za miejscówka! Dzięki swojej lokalizacji Èze oferuje spektakularne widoki na Morze Śródziemne. Kręte, brukowane uliczki, stare kamienne budynki oraz liczne galerie, kawiarnie i sklepy przyciągają turystów…
Janowicki Przełom Bobru to malowniczy odcinek rzeki Bóbr pomiędzy Ciechanowicami i Janowicami Wielkimi w Rudawach Janowickich. Wijąca się przez górskie tereny rzeka stanowi granicę pomiędzy Górami Ołowianymi (należącymi do Gór Kaczawskich), a Rudawami. W tym wpisie przedstawiam pomysł na ciekawą, ok. 7,5 km trasę, którą możesz pokonać pieszo lub rowerem. Szczególnie zainteresuje ona poszukiwaczy minerałów,…
Zamek w Roztoce to jedno z tych miejsc, których nie wolno pominąć przy zwiedzaniu Dolnego Śląska. Jeden z najbardziej fotogenicznych i o ciekawej historii. Jest jednak wciąż mało znany, rzadko odwiedzany. Mimo że w przeszłości związany z jednym z najznamienitszych śląskich rodów – z Hochbergami, pozostaje w cieniu ich rozsławionych rezydencji w Książu i Pszczynie….
2 komentarze
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Proszę bardzo! Może się gdzieś spotkamy 😉