W tym wpisie przedstawiam Ci cztery propozycje na łatwe, ale bardzo przyjemne wypady w góry z dziećmi. Może będą to wycieczki, od których zaczniecie swoją górską przygodę?
To jednodniowe (z dojazdem z Wrocławia) wypady w Sudety, na które możemy zabrać nawet małe dzieci (4-5 lat).
Z maluchem na szlak
Jest sporo rodziców, którzy zabierają młodsze dzieci w góry. Nosząniemowlęta w nosidłach lub wwożą wózkiem gdzie się da. Wymaga to odpowiedniej kondycji i zaangażowania w temat górskich wycieczek. Nosidło musi być wygodne dla rodzica, ale przede wszystkim zabezpieczać odpowiednią, zdrową dla kręgosłupa pozycję noszonego dziecka. Wózek musi być dobrze amortyzowany i przystosowany do jazdy w terenie. Ja nie praktykowałam takich wyjazdów, więc nie będę doradzać Wam, jaki sprzęt wybrać dla takich małych dzieci.
Pierwszy raz na proste szlaki zaczęliśmy zabierać nasze córki kiedy miałam już pewność, że nie będą wymagały noszenia na rękach. Bo jak tu nosić na rękach trójkę maluchów jednocześnie? Według mnie, 4-5-latki dobrze sobie już radzą na spacerach po nierównym terenie, są ciekawe świata, zainteresowane przyrodą i chętnie podejmują wyzwania. Dla takich dzieci pierwsze górskie wycieczki są prawdziwą przygodą. Jest także duża szansa, że wypad będzie atrakcyjny także dla rodziców.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Mieszkamy we Wrocławiu, mamy więc blisko w Sudety i ich Przedgórze. Czeka tutaj całe mnóstwo szlaków, które nadają się na rodzinne, górskie wędrówki. W tym wpisie przedstawiam 5 takich tras – do ich opisów i poleceń miejsc na noclegi przejdziesz klikając w linki.
Trasy są krótkie, atrakcyjne widokowo, mają wartość edukacyjną, a za przejście każdego z nich możecie zdobyć punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej GOT lub dziecięcej odznaki GOT.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichRudawy Janowickie polecają się na jesień
Po co chodzić z dziećmi w góry?
Dla mnie, fanki gór, odpowiedź jest oczywista – bo jest pięknie! Jeśli to Cię nie przekonuje, to jeszcze tutaj kilka argumentów:
Sprawdzisz swoją i dziecka kondycję, cierpliwość, wytrzymałość na zmęczenie i trudy górskiego szlaku
Spędzisz aktywny czas z rodziną na łonie przyrody
Pokażesz dziecku przyrodnicze ciekawostki
Zrobisz widokowe zdjęcia, którymi pochwalisz się na Instagramie i Facebooku 😉 albo (mam nadzieję!) wzbogacisz nimi rodzinny album
Przetestujesz górskie buty
Dzieci poznają smak kanapek na szlaku – a wiadomo, że żadna kanapka nie smakuje tak, jak ta na wycieczce
Upewnisz się, że potrafisz posługiwać się mapą i masz orientację w terenie, a także nauczysz tego swoje dzieci
Poczujesz klimat górskiego schroniska
Przekonasz się, czy górska przygoda jest dla Ciebie. I zaplanujesz kolejne trasy 😉
Weekend w Lubuskiem? Oto propozycja dwudniowej wycieczki dla miłośników zabytków, pięknych miejsc i oczywiście – winnic. Lubuskie to w końcu „polska Toskania” – region z tradycjami winiarskimi i największą liczbą winnic w Polsce, a także ogromną liczbą mało znanych zabytków, zielonych wzgórz i uroczysk. Przedstawiam Ci mój plan na weekend w Lubuskiem, który sama ostatnio…
Dawno, dawno temu, żyła sobie mała dziewczynka, która była tak biedna, że musiała iść do pracy jako pomocnica służącej w domu bardzo bogatego człowieka. Człowiek ten posiadał ogromny majątek, kopalnie, fabryki i posiadłości. Nie miał jednak dzieci, a że był już dość stary, małą dziewczynkę zaczął traktować jak wnuczkę. Zatrudnił dla niej nauczyciela, dbał o…
Pałac Gruszów odkryłam zdecydowanie za późno. Położony w Dolinie Bystrzycy, rejonie, który regularnie zwiedzamy i eksplorujemy w czasie weekendowych spacerów. W rejonie, który jest mało znany i praktycznie nieodkryty przez turystów przybywających na Dolny Śląsk. A to pewnie dlatego, że w województwie konkurencja w postaci pięknych miejsc jest ogromna. O Dolinie Bystrzycy, którą nazywano nawet…
Góry Bialskie i Góry Złote to jedne z najrzadziej odwiedzanych pasm górskich w Sudetach. Jeśli lubisz puste leśne szlaki, zagubione wioski bez zasięgu, spokojne miejsca na rodzinne wakacje – przyjedź w ten rejon Dolnego Śląska. Najczęstszym celem wycieczek turystów w Górach Bialskich i Górach Złotych jest zdobycie ich najwyższych szczytów, które zaliczane są do Korony…
Zamek, hrabstwo – brzmi zachęcająco? Jedź tam! Jeszcze do niedawna zapomniany, opuszczony, zniszczony zamek, dziś dzięki niezwykle zaangażowanym ludziom odzyskuje dawny blask. I to się dzieje na naszych oczach! Sami zobaczcie. Czy są sarny w Zamku Sarny? Właściwie do końca nie wiadomo, dlaczego zamek nosi nazwę „Sarny”. Do 1945 roku to miejsce nazywano Scharfeneck i…
– W końcu jakaś porządna jaskinia! – krzyknęły zgodnie moje ubłocone córki po wyjściu z Jaskini Radochowskiej. – Chodźmy jeszcze raz! Poznajemy jaskinie – najpierw teoria, później praktyka Udało nam się zrealizować nasze plany jaskiniowe. Co prawda z opóźnieniem, ale zawitaliśmy do naszych dwóch dolnośląskich jaskiń: Jaskini Radochowskiej, a za kilka dni także do jej…
2 komentarze
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Proszę bardzo! Może się gdzieś spotkamy 😉