Treking łatwa trasa Matterhorn Szwajcaria
|||

Trekking wśród lodowców z widokiem na Matterhorn – łatwa trasa z Zermatt i najpiękniejsza góra Europy jak na dłoni

Szukasz pomysłu na łatwy trekking z najlepszym widokiem na Matterhorn, a do tego z dala od tłumów? Dobrze trafiłaś/eś!

Łatwy trekking z widokiem na Matterhorn
Łatwy trekking z widokiem na Matterhorn

Wspinacze marzą o zdobyciu Góry Idealnej, turyści marzą o idealnym zdjęciu Góry Jeleni odbijającym się w tafli jeziora, albo takim z dopasowanym do szczytu pudełkiem czekoladek Toblerone. A ci, którzy nie potrafią się wspinać, ale chcą doświadczyć bliskości tej magicznej góry bez tłumu turystów, niech wybiorą się koniecznie na tę trasę!

Najbardziej popularne ujęcia Matterhorna (4478 m n.p.m.) przywożone przez turystów ze szwajcarskich wojaży, to te robione z punktu widokowego nad jeziorem Riffelesee / Gornergrat. Zdjęcia potrafią wyjść bajecznie piękne i zobaczymy je na wielu pocztówkach i okładkach przewodników po Szwajcarii. Fakt jest jednak taki, że Gornergrat od Matterhorna dzieli głęboka dolina i mimo ładnych ujęć, moim zdaniem, to nie jest to „doświadczenie góry”, jakiego oczekiwać chciałby góromaniak. Gornergrat poza tym to bardzo oblegane miejsce, tłumnie odwiedzane przez wszystkich podróżujących przez Szwajcarię. Dociera tam kolej, więc nawet butów górskich nie trzeba mieć…

Matterhorn jak na dłoni

Bardzo chciałam zobaczyć Matterhorn z bliższej perspektywy. Rozglądałam się za w miarę łatwą, widokową trasą i takim okazał się szlak wokół lodowców Furgg i Theodul. Szlak jest bezpieczny, nie przecina lodowca, a można podczas wędrówki doświadczyć tu niezwykłej bliskości Idealnej Góry. Mieć ją „jak na dłoni”, a jednocześnie spotkać może dwie, lub cztery osoby…

Łatwy trekking z widokiem na Matterhorn
Widoki na szlaku Matterhorn Glacier Paradise

Ten fascynujący trekking łączy surowe piękno alpejskiej przyrody i fascynującą historię zmian klimatycznych. Oprócz cudownych widoków, trasa ma wartość edukacyjną – możemy zgłębić zjawisko cofania się lodowców i zrozumieć, jak topnienie lodu kształtuje krajobraz. To nie tylko przygoda wśród majestatycznych gór, ale również porządna powtórka z geomorfologii.

Pod imponującą piramidą Matterhorna

Jak zaplanować trekking z Zermatt z widokiem na Matterhorn?

Oto garść informacji praktycznych, dzięki którym zaplanujesz trekking wśród lodowców Matterhorna.

Miejsce startu: Zermatt, dolna stacja kolejki Furi

W sumie do przejścia będziemy mieć dzisiaj 11 km i zajmie nam to ok. 4-5 godzin – w zależności od tego, jak długie będziemy robić przystanki na kontemplowanie widoków. Trasa nadaje się do przejścia ze starszymi dziećmi.

Z Zermatt – Furi na Klein Matterhorn do alpejskiego raju

Wcześnie rano ruszamy z naszego wynajętego apartamentu w Zermatt (polecam ten obiekt, jest niewielki, ale ma wszystko, co potrzebne, a i cena nie zwala człowieka z nóg) do dolnej stacji kolejki Matterhorn Express w Furi. Wjedziemy nią na Klein Matterhorn (3.883 m n.p.m.) – do najwyżej położonej platformy widokowej w Europie. Czeka nas przesiadka na stacji Trockener Steg. Uwaga: ta kolej kursuje tylko w godzinach porannych 7.15-8.00; jeśli będziesz ruszać później, będziesz przesiadać się jeszcze na stacji Schwarzsee. Najlepiej sprawdź online aktualne godziny kursowania tych kolejek.

Matterhorn łatwy trekking z Zermatt
Rankiem startujemy z Furi

Szukasz noclegów w Szwajcarii, w przyzwoitym standardzie i rozsądnej cenie? Sprawdź miejsca, w których się zatrzymałam podczas tygodniowej podróży po Szwajcarii – w Zermatt, w Grindelwald, w Chur… (aktywny link dostępny wkrótce)


Jest druga połowa lipca. Pogodę mamy piękną, widoczność „żyleta”, ale poranek jest rześki, naprawdę chłodny. Na górze jest całkiem sporo śniegu, a w wagoniku na szczyt towarzyszy nam kilkunastu narciarzy. Tak, rejon Klein Matterhorn to całoroczna stacja narciarska.

Panorama na Klein Matterhorn
Punkt widokowy na Klein Matterhorn w ostrym porannym słońcu

Koszt biletu na Klein Matterhorn (w 2 strony) to 109 CHF. Korzystamy ze zniżki Half Fare, co daje 50% rabatu od tej ceny. Half Fare (Halbtax Abo SBB) to moim zdaniem najbardziej wartościowa zniżka, jeśli podróżujemy po Szwajcarii transportem publicznym co najmniej przez kilka dni i planujemy korzystać z kolejek i wyciągów górskich.

Widoki z Klein Matterhorn

Na Klein Matterhorn spędzamy jakąś godzinę czasu. Patrzymy na widoki. To niesamowite być w otoczeniu tylu wspaniałych alpejskich szczytów. To aż 38 czterotysięczników i 14 lodowców znajdujących się na terenie Francji, Włoch i Szwajcarii. Widok ten jest tak hipnotyzujący! Na północy dostrzegamy szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau, gdzie byliśmy przedwczoraj, na zachodzie surową północną ścianę Breithorn, a na wschodzie królujący Mont Blanc. Również Matterhorn można podziwiać z zupełnie nowej perspektywy.

Matterhorn widziany z punktu widokowego na Klein Matterhorn
Matterhorn widziany z punktu widokowego na Klein Matterhorn

W doborowym towarzystwie tych cudownych szczytów nie żal wydać kilku franków na aromatyczną, poranną kawę. Delektujemy się gorącym napojem na wietrznej platformie widokowej. Oprócz zapachu kawy czujemy też wysokość. Oddycha się inaczej. Wspaniale tu być!

Mont Blanc widziany z punktu widokowego na Klein Matterhorn
Mamy szczęście! Mont Blanc widziany z punktu widokowego na Klein Matterhorn

Rozglądamy się jeszcze za drobnymi pamiątkami z tego miejsca, a potem spędzamy jeszcze trochę czasu w lodowcowej jaskini.

Jaskinia lodowa na Klein Matterhorn
Jaskinia lodowa na Klein Matterhorn

Następnie zjeżdżamy do stacji pośredniej Trockener Steg, skąd rozpoczniemy nasz trekking.

Matterhorn Glacier Paradise
Kolejką przejeżdżamy nad lodowcami

Czerwony szlak Matterhorn Glacier Trail to jeden z najłatwiejszych i najbardziej widokowych szlaków w okolicy Zermatt.

Po wyjściu ze stacji Trockener Steg bez trudu odnajdujemy czerwone znaki naszego dzisiejszego szlaku – Matterhorn Glacier Trail.

Matterhorn Glacier Paradise szlak trekkingowy
Początek szlaku przy stacji Trockener Steg

Zanurzamy się w surowym alpejskim krajobrazie. Podziwiamy to, co pozostaje po cofającym się lodowcu: imponujące formacje skalne, pola gruzu oraz liczne małe jeziora wytopiskowe. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne, które opowiadają historię cofania się lodowców od czasu tzw. „Małej Epoki Lodowej” z około 1850 roku. Od tamtej pory lodowce Furgg i Theodul zmniejszyły się o ponad trzy kilometry.

Matterhorn Glacier Paradise szlak trekkingowy
Widoki na szlaku

Droga jest bardzo łatwa. Jest dużo kamieni, głazów, ale idziemy praktycznie po płaskim terenie. I cały czas patrzymy na Matterhorn. Nie ma podejść, a stopniowo będziemy schodzić i obniżać wysokość. Na twarzy daje się odczuć lekki podmuch wiatru schodzącego z lodowca. Powietrze pachnie świeżością. To specyficzna mieszanka śniegu, lodu, kamieni, wody… Co chwilę przystajemy. Siadamy na kamieniach nad jeziorkami. Fotografujemy, odpoczywamy, kontemplujemy. Nie chcemy się spieszyć, a wręcz być maleńką częścią tego krajobrazu jak najdłużej. To zdecydowanie miejsce z mojej listy Top Podróżniczych Marzeń. Czuję wyjątkową wdzięczność, że tu jestem.

Matterhorn Glacier Paradise szlak trekkingowy
Czuję ogromną wdzięczność
Minerały u stóp… Matterhornu

Czy ja napisałam akapit wcześniej, że droga jest łatwa? Wędrówka nią jest jednak trudna… Bo nie wiem, gdzie patrzeć…? Czy na wspaniały Matterhorn i lodowce, które zostawiam za plecami, czy jednak pod nogi, bo bogactwo skał i minerałów jest ogromne.

Masyw Matterhornu zbudowany jest z głównie z twardych gnejsów i grandiorytów. Ukształtowały go procesy orogenezy alpejskiej – to w wyniku kolizji płyt tektonicznych afrykańskiej i euroazjatyckiej jakieś 65 milionów lat temu zaczęły powstawać Alpy. I proces ten nadal trwa! Alpy wciąż nieznacznie się podnoszą – nawet 2 mm rocznie 😉 Z kolei piramidalny kształt Matterhornu został wyrzeźbiony przez erozję lodowcową, a wielkie bloki skalne leżące u jej stóp można byłoby dopasować do kształtu piramidy.

Matterhorn Glacier Paradise szlak trekkingowy
Matterhorn Glacier Paradise szlak trekkingowy

Pod nogami wciąż znajduję połyskujące miki i zielonkawe, czy niebieskie serpentynity. Znam je dobrze z naszej Ślęży! Swoje kolory zawdzięczają obecności minerałów takich jak antygoryt, lizardyt i chryzotyl​. Podobne skały widziałam też w niezwykłym kamieniołomie na Cyprze.

Zielone serpentynity na szlaku Matterhorn
Zielone serpentynity na szlaku
Zielone serpentynity i srebrzyste miki na szlaku Matterhorn
Zielone serpentynity i srebrzyste miki

Jednak to nie one budzą mój największy zachwyt. Oto w ogromnym bloku skalnym dostrzegam wspaniałe granaty! Są wielkości orzechów włoskich. Te bloki skalne to eklogity, skały metamorficzne powstające w wyniku działania ekstremalnych ciśnień i wysokich temperatur (600-800°C, ciśnienie powyżej powyżej 1,2 GPa, ok. 40-70 km wewnątrz skorupy ziemskiej).

Granaty
A to granaty!

Nie mogę się na to wszystko napatrzeć. Przyroda zachwyca mnie dosłownie z każdym postawionym krokiem.

Szlak u stóp Matterhornu
Które ładniejsze?
Szlak u stóp Matterhornu
Szlak u stóp Matterhornu
Szlak u stóp Matterhornu
Czy jeśli dołożę swój kamyczek, to jeszcze tu wrócę?
Szlak u stóp Matterhornu
Ogromna piramida na wyciągnięcie ręki. Na grani widoczne jest schronisko Solvay
Matterhorn Toblerone
No mam też takie… xD
Matterhorn łatwy trekking
Ludzie i góry…

Popołudnie w Zermatt lub na Gornergrat

Po około 3,5 godzinach nasz czerwony szlak dociera do stacji Schwarzsee. Tutaj możemy wsiąść w dolny odcinek kolejki Matterhorn Express i zjechać z powrotem do Furi, lub po prostu iść pieszo dalej szlakiem. Do miejsca naszego porannego startu w Furi dojdziemy w ok. 1,5 godziny.

Schwarzsee stacja kolejki Zermatt
W drodze do Schwarzsee – na drugim planie Gornergrat
Schwarzsee stacja kolejki Zermatt
Schwarzsee stacja kolejki – Zermatt

Jeśli dzień zaczniesz wcześnie, zostanie Ci jeszcze całe popołudnie na zwiedzenie Zermatt lub wjazd kolejką zębatą na Gornergrat. O Gornergrat i Riffelsee przeczytasz tutaj (wkrótce aktywny link do wpisu).

Wolne od ruchu samochodowego, eleganckie i kosmopolityczne miasteczko Zermatt, to miejsce, które każdy miłośnik gór chce odwiedzić chociaż raz. Mekka sportów zimowych, mekka wędrówek górskich. Genialne widoki, luksusowe hotele i sklepy, lokalne restauracje i sporo starych, drewnianych tradycyjnych domów, pomiędzy którymi rozwieszono szwajcarskie flagi. Wiele hoteli mieści się w zabytkowych budynkach. Najstarszy wśród nich to hotel Monte Rosa z 1839 roku.

zwiedzanie Zermatt
Zermatt

Jeśli przyjeżdżasz do Zermatt własnym samochodem (ja przyjechałam tym razem pociągiem) – musisz zostawić auto na dużym parkingu w Tasch (10 minut pociągiem do Zermatt) lub jeszcze niżej – w Visp. Jeśli masz wykupiony karnet na kolejkę górską, możesz bezpłatnie korzystać z elektrycznych busików kursujących po mieście.

Pamięci alpinistów

W czasie krótkiego spaceru wśród starych domów i i wystaw sklepowych z zegarkami o niebotycznych cenach, zaglądamy na cmentarz w Zermatt. Tuż obok kościoła znajduje się cmentarz alpinistów – ok. 50 grobów wspinaczy, z których większość pochodzi z XIX wieku, a niektóre z początku XX wieku. Takie miejsca zawsze przypominają mi o kruchości naszego życia, niezwykłych pasjach ludzkich, ale też ogromnym szacunku, jaki zawsze musimy mieć względem gór i sił przyrody. Ten cmentarz to poruszające przypomnienie wypadków, które miały miejsce w górach wokół Zermatt: na Matterhornie, Täschhornie, Weisshornie, Liskammie, Obergabelhornie.

cmentarz alpinistów w Zermatt
Cmentarz alpinistów w Zermatt

Wartym uwagi nagrobkiem jest ten upamiętniający Taugwalderów – ojca i syna. Byli oni przewodnikami Edwarda Whympera, pierwszego zdobywcy Matterhornu w 1865 roku. Z siedmioosobowej grupy wspinaczy tylko oni trzej powrócili do Zermatt. Podczas zejścia czterech członków wyprawy zginęło. Ciała jednego z nich nie odnaleziono do dzisiaj. Na cmentarzu spoczywa także Eleonore Noll-Hasenclever, jedna z najbardziej znanych wspinaczek XIX i XX wieku. Zginęła w 1925 roku, porwana przez lawinę podczas schodzenia z Bishorn. Jeden z nagrobków młodego wspinacza wyróżnia się prostym, lecz wymownym napisem: „Wybrałem wspinaczkę”… Na cmentarzu znajdujemy także polskie nazwiska.

cmentarz alpinistów w Zermatt
Na cmentarzu znalazłam też przedwojenny akcent dolnośląski

Gdzie nocować w Zermatt?

Wybór hoteli i apartamentów w Zermatt jest spory, tak jak i ich poziom cenowy.

W samym Zermatt mogę polecić miejsce, w którym zatrzymałam się na 2 noce. Była to jedna z tańszych opcji noclegu. To niewielkie mieszkanie blisko centrum może pomieścić trzy osoby, ma aneks kuchenny i niewielki taras. Jest nowe i czyste.

Jeśli nie możesz znaleźć nic sensownego, rozważ opcję noclegu w położonym niżej Tasch, skąd do Zermatt dojedziesz pociągiem w 10 minut.


Podróż przez Szwajcarię – to może Cię zainteresować:

Skarby z podróży Grindelwald Szwajcaria wjazd pociągiem na Jungfraujoch Szwajcaria
Jungfraujoch, Szwajcaria

Już wkrótce dostępne kolejne wpisy z podróży przez Szwajcarię:

  • Przejazd Expresem Lodowcowym Glacier Express z Zermatt do Chur
  • Przejazd panoramicznym pociągiem Bernina Express z Chur do Tirano
  • Tygodniowa podróż pociągami przez Szwajcarię do Włoch: Z Zurichu do Bergamo – jak zaplanować podróż tą trasą, ceny, noclegi, najpiękniejsze miejsca
  • Przejazd samochodem przez Przełęcz Św. Gotharda – niezwykłe doświadczenie na najstarszej przeprawie przez Alpy
  • Lauterbrunnen – w krainie Rivendell

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.