SilverMint blog Sudety Wschodnie z dziećmi
|||

Góry z dziećmi: najpiękniejsze szlaki w Sudetach Wschodnich

Sudety Wschodnie to dobre tereny na wędrówki górskie z dziećmi. Na szlakach nie ma tłumów, widoki są piękne, a trasy łatwe – dzieci doskonale sobie na nich poradzą. Dodatkowo można zdobyć kilka najwyższych szczytów w ramach Korony Gór Polski - pieczątka w zeszyciku, a do tego jagody na szlaku to dobra motywacja dla małych turystów.

Poznaj nasze ulubione szlaki w polskiej części Sudetów Wschodnich.

Sudety Wschodnie - gdzie to jest?

Zdecydowanie większa część Sudetów Wschodnich leży na terenie Czech. Najwyższy ich szczyt to Pradziad (1491 m n.p.m.) w Jesenikach.
W Polsce do Sudetów Wschodnich zaliczają się pasma Gór Złotych z Górami Bialskimi oraz Masyw Śnieżnika – to tereny na Ziemi Kłodzkiej. Do tego jeszcze należy dodać Góry Opawskie, leżące w granicach Opolszczyzny.

Zobacz: Ziemia Kłodzka - gdzie nocować?

Sudety Wschodnie - ulubione szlaki

1. Szlak na Śnieżnik (1426 m n.p.m.) z Czarnej Góry

Na najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich najbardziej popularne szlaki prowadzą z Międzygórza. Ja natomiast uważam, że najpiękniejszy szlak na Śnieżnik, choć jednak nie najkrótszy, to ten z Czarnej Góry. Piękne widoki są praktycznie przez całą drogę i warto zaplanować sobie cały dzień na taką wyprawę. Obiad i odpoczynek w schronisku na hali pod Śnieżnikiem. Dodatkową atrakcją będzie wjazd wyciągiem na Czarną Górę. Cały opis tej trasy i wskazówki praktyczne zamieściłam tutaj.

Śnieżnik z dziećmi
Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik

2. Szlak na Śnieżnik z Kletna (najkrótszy)

Jeśli nie macie czasu na całodzienną wędrówkę, a chcecie zdobyć Śnieżnik, polecam wybrać się najkrótszym szlakiem, czyli tym z Kletna. Średnio szybkim tempem jesteśmy w stanie w ciągu 5 godzin przejść tę trasę w obie strony, wliczając w to niedługi odpoczynek w schronisku na zupę czy gofry. W tym wpisie znajdziesz dokładne informacje o tym szlaku, a także co jeszcze warto zobaczyć w Kletnie i gdzie znaleźć minerały. Szlak ten polecam szczególnie na krótkie jesienne, czy zimowe dni.

SilverMint blog najkrótszy szlak na Śnieżnik
Najkrótszy szlak na Śnieżnik

3. Szlak na Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) z Potoczka (lub Jodłowa)

Ten szlak to moje odkrycie tegorocznego pobytu na Ziemi Kłodzkiej. Jedyne miejsce w Polsce z europejskim działem wodnym trzech mórz, piękne widoki wzdłuż prawie całej trasy, a już szczególnie ze szczytu (i wieża widokowa). Do tego jeszcze malownicze gołoborza. Przejdź do opisu trasy oraz klimatycznego miejsca, które polecam na nocleg - tuż przy szlaku.

Sudety Wschodnie szlak na Trójmorski Wierch
Szlak na Trójmorski Wierch

4. Góry Złote: szlak na Kowadło (989 m n.p.m.) z Bielic

Bielice to mała wioska położona na końcu świata. A tam, gdzie kończy się wszystko, łącznie z zasięgiem, zaczynają się Góry Bialskie.

Mamy jednak sporo nieścisłości związanymi z wyodrębnieniem pasm Gór Złotych i Gór Bialskich. Więcej o tym pisałam tutaj.

W każdym razie z Bielic możemy wyruszyć szlakiem zielonym na Kowadło, który zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Gór Złotych (choć nim nie jest).

Szlak nie jest długi, całość tam i z powrotem powinniśmy z dziećmi przemierzyć w około 3 godziny, wliczając w ten czas odpoczynek na szczycie.  W drewnianej budce na szczycie jest pieczątka, którą dzieci zawsze z chęcią wbijają do książeczki. Powrotną drogę można delikatnie wydłużyć robiąc pętelkę w partii szczytowej szlakiem żółtym. Prowadzi on na skałki z ładnym widokiem, a następnie łączy się z zielonym i w ten sposób wracamy do Bielic.

Z Bielic leśniczówki można też ruszyć od razu na drugi szczyt – Rudawiec. Alternatywnie na Rudawiec można wejść z Przełęczy Płoszczyna.

SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
Z Bielic na Kowadło

5. Góry Bialskie: szlak na Rudawiec (1112 m n.p.m.) z Przełęczy Płoszczyna

Może dlatego, że Gór Bialskich nie ma (to taki suchy żarcik a propos tego, że są częścią Gór Złotych), stanowią najdziksze partie Sudetów i czasem nazywane są Sudeckimi Bieszczadami. Puszcza Śnieżnej Białki, znajdująca się w partiach szczytowych Gór Bialskich to rezerwat przyrody chroniący gęsty bór świerkowo – bukowy, który zachował tutaj swój pierwotny charakter. Niektóre drzewa liczą ponad 150 lat.

My wybraliśmy się na Rudawiec startując szlakiem z Przełęczy Płoszczyna, na granicy z Czechami. Na tę przełęcz wjeżdżamy drogą, której budowę zleciła nasza ulubiona królewna – Marianna Orańska. Dobra Pani Ziemi Kłodzkiej zleciła budowę 55-kilometrowej drogi z Kamieńca Ząbkowickiego, przez Złoty Stok, Stronie Śląskie i Bolesławów aż na tę przełęcz. Dziś na granicy z Czechami możemy zostawić samochód i wyruszyć szlakiem na Rudawiec (2 godziny) lub w przeciwną stronę – na Śnieżnik. W tym miejscu znajduje się też czeskie schronisko, do którego można wstąpić na smażony ser. Szlak jest łatwy, ale dość monotonny - prowadzi lasem, szczytami (nie ma zbyt wielu wymagających podejść). Jest za to mnóstwo błota, jagód i grzybów - to dobry spacer na jesień.

SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Rudawiec w Górach Bialskich

Inne ciekawe szlaki w Sudetach z dziećmi:

Co zabrać na wyjście w góry z dziećmi - praktyczny poradnik

Ziemia Kłodzka - gdzie nocować?

SilverMint blog Ziemia Kłodzka gdzie nocować
Ziemia Kłodzka - gdzie nocować?

Ziemia Kłodzka - co i gdzie zjeść?

SilverMint blog Ziemia Kłodzka gdzie zjeść
Ziemia Kłodzka - gdzie zjeść?

Nasze TOP 10 Ziemi Kłodzkiej

SilverMint blog Ziemia Kłodzka co zobaczyć
Ziemia Kłodzka - nasze TOP 10

Przejdź do spisu artykułów w kategoriach


The form you have selected does not exist.


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

Pobierz nowe kolorowanki podróżnicze
Pobierz kolorowanki

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Podobne wpisy

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.