Dolny Śląsk. Prezentownik Świąteczny 2021
W ubiegłym roku na Instagramie pokazywałam sporo inspiracji prezentowych od twórców i wytwórców z Dolnego Śląska. Przeróżne rękodzieło, dobre lokalne produkty, vouchery na warsztaty i różne takie. W tym roku postanowiłam nieco uporządkować te inspiracje i też, nie ukrywam, zostawić na trochę dłużej, niż trwa Instastory. Bo to wcale nie muszą być tylko prezenty świąteczne, a po prostu dobre i oryginalne produkty z naszego regionu, które możesz sobie lub komuś kupić o każdej porze roku. Większość z nich znam, sama kupuję, mam, używam i co jakiś czas podrzucam instagramowe „polecajki”.
Zabrałam się więc za tworzenie tzw. prezentownika z prawdziwego zdarzenia. Zrobiłam listę produktów, które chciałabym tu pokazać i zaczęłam segregować. No bo jakoś to trzeba podzielić. Ale jak? Zazwyczaj prezentowniki dzielą się na kategorie „dla niej”, „dla niego” albo „dla ciała”, „dla ducha” itp…. Ale jakoś moje kolaże zdjęć nie chciały się układać i w końcu przyszło olśnienie – pogrupować rzeczy według miejsca pochodzenia. I w ten sposób będzie coś z Karkonoszy, coś spod Śnieżnika i coś z samego serca Dolnego Śląska 😉
Zanim opublikowałam ten wpis usłyszałam już pierwszą opinię – ten prezentownik na pewno będzie tendencyjny! – Ale jak to, tendencyjny? – No, wiadomo, będą książki, kamienie i wino…
A wcale, że nie! Jest dużo więcej! (A tak właściwie, to co złego w prezencie pt. dobra książka i dobre wino?)
Poniżej przedstawiam pięć kolaży z inspiracjami. Pod każdym numerki z opisem produktów i linkiem, gdzie możesz je kupić. Niektóre miejsca oferują specjalne rabaty!
Ostatni kolaż nie jest dolnośląskim, ale dodaję go tutaj, ponieważ odpowiada on na powtarzające się regularnie pytania o książki, jakie polecam w temacie minerałów, koni i przyrody oraz dekoracji ściennych, które mamy i często zachwalamy.
Udanych zakupów!
Prezentownik świąteczny: z Karkonoszy i Gór Izerskich
Książki, mapy
(1) „Olbrzymie Góry z widokami nayznakomitszemi…” to nie jest zwykła książka o Karkonoszach. To pierwszy przewodnik turystyczny o górach, jaki ukazał się w języku polskim! Niezwykła jest w ogóle historia powstania tej książki. W 1830 roku w Poznaniu został wydany dzięki staraniom Antoniego Radziwiłła. Książę posiadał pałac w Ciszycy, u podnóża Karkonoszy, w którym chętnie spędzał czas, z zapałem wędrował po górach i zabiegał o tłumaczenie przewodnika na język polski. Książka Carla Theodora Mattisa ukazywała się w tamtym czasie się w języku polskim aż trzykrotnie.
Niedawno wydawnictwo Wielka Izera przygotowała reprint tego dzieła, wraz z mapą. Kupiłam od razu, gdy tylko się ukazało. To 20 karkonoskich miejsc, które dziś są tak dobrze znane, ale to niezwykłe czytać o nich z perspektywy pierwszych turystów, odkrywców i oglądać dawne ilustracje. Oryginał znajduje się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dla wszystkich miłośników Karkonoszy jest to pozycja obowiązkowa. Wydawnictwo Wielka Izera, gdzie można zakupić tę książkę, ma w swojej ofercie mnóstwo interesujących pozycji książkowych, ale także reprodukcji starych map Śląska i Sudetów! To jest pomysł na nietuzinkową grafikę na ścianie – jak na przykład mapa okolic Książa (5) i majątków z nim graniczących z 1717 roku!.
(9) Kuchnia Ducha Gór to z kolei podróż do dawnej kuchni karkonoskiej. Odnalezione i zebrane w książce dawne receptury opierające się na ziołach, krowich i kozich serach (w Karkonoszach nie hodowano owiec), wypiekach, prostych plackach i zupach, kluskach i rybach. Prawdziwy bigos, w którym mieszają się wpływy piastowskie, czeskie, austriackie, śląskie, pruskie i niemieckie.
Karkonoskie talizmany
(2) Księżycowa zakładka do książki z mosiądzu. U podnóży Karkonoszy powstają przepiękne, unikatowe dzieła Anity. Naturalne materiały i tradycyjne techniki jubilerskie. Proste piękno. Zachwyciła mnie zakładka, spinka do włosów z błyskawicą (11) i piękne wisiorki i kolczyki z kamieni szlachetnych. Mam już w swojej szkatułce kilka od Merry Meet Me, a do prezentownika wybrałam wisiorek z kamieniem księżycowym (4) ochraniający m.in. nasze sny oraz unikatowy „Świt z labradorytem” (12). Labradoryt zachwyca nieoczywistymi barwami, które zmieniają się w zależności od kąta padania światła na kamień. To amulet pobudzający kreatywność, pomaga spojrzeć wgłąb siebie, wzmacnia intuicję i niweluje negatywne emocje. Piękne rzeczy dla tych, którzy mają ochotę na odrobinę karkonoskiej magii w nietuzinkowym wydaniu. Anita ma dla moich Czytelników rabat 10% na wszystkie produkty w sklepie. Działa do 12.12.2021 i należy wpisać kod „MMMprezent”.
Najpiękniejsze kryształy
(3) Kryształowy pojemnik z Huty Szkła Kryształowego „Julia”. Zwiedzaliśmy hutę Julia w Piechowicach ostatniej wiosny. To unikatowy zabytek techniki, fantastyczne miejsce, które kontynuuje dawne tradycje regionu i można przyjrzeć się im z bliska. To tutaj w połowie XIX dwie huty szkła, Josephine i Heckert, wytwarzały błyszczące cuda dla królewskich dworów – żyrandole, kryształowe lustra, serwisy obiadowe, nieraz prawdziwe dzieła sztuki, będące ozdobą królewskich kolekcji. Dlaczego tu? To bogactwo surowców – pokłady kwarcu, głównie z nieczynnego dziś „kamieniołomu w chmurach”, czyli kopalni kwarcu Stanisław – zapewniło rozwój hutnictwa szkła. W okresie PRL-u kryształy trafiły pod strzechy – ozdabiały półki meblościanek, z czasem przestały być poszukiwane, a huty i szlifiernie upadały…
Dziś kryształowe szkło znów wróciły do łask. Głównie poszukiwane jest za zagranicą, co rusz pojawia się we wnętrzarskich trendach designu. Dla mnie to piękne przedmioty i powiem szczerze, że w sklepie „Julii” wydałyśmy z córkami niemałą sumę na kolorowe świecidełka. Ja najbardziej cenię przedmioty użytkowe, coś pięknego, co można używać na co dzień. Stąd praktycznie pojemniki na przyprawy z pokrywkami i kolorowe miseczki na owoce i sałatki (6). Jeśli też wpadły Ci w oko te przedmioty, do 30.11.2021 możesz kupić je z rabatem 15% wpisując w koszyku kod „SILVER15”.
Drugie życie drewna
(7) Podpórki na książki – dioramy z Manufaktury Drewnianego Piotruli skradły moje serce. Zresztą nie tylko one… W warsztacie Drewnianego Piotruli stare drewno, pozyskiwane ze ścian, szczytów budynków i innych elementów starych domów, a także starych drzwi czy ram okiennych zyskuje swoje drugie życie. Powstają przedmioty użytkowe – wieszaki, stojaki, zegary czy ramki, ale też cudowne domki! Na wzór tradycyjnych, dawnych domów przysłupowych (8), kamieniczek, wiatraków, kościółków…Jeśli lubisz takie przedmioty – przepadniesz w tym sklepie, ostrzegam!. Wszystko można zamówić on-line. A jak będziesz w Karpaczu, nie omiń sklepu stacjonarnego.
Iglaste spa
(10) Kąpiel świerkowa z ekstraktem kory świerku prosto z Gór Izerskich! To jest pachnący sposób na domowy relaks, zmęczenie i stres. Świeradów-Zdrój ma tradycje uzdrowiskowe od ponad 200 lat, które opierają się na borowinie, radonie i świerkowej korze. Tam można skorzystać z kąpieli w wywarze z kory parzonej w specjalnych kadziach i jest to unikalny ja skalę kraju zabieg. Na bazie tych zabiegów stworzono produkty z ekstraktem kory świerku. Borowina z kolei, nazywana „czarnym złotem” to prawdziwe bogactwo kwasów humusowych, pektyn, cukrów, białka, enzymów, fitohormonów i bituminy. Kosmetyki Terra Spa pozbawione są mocnych i agresywnych składników konserwujących, myjących, pianotwórczych, a nasycone ekstraktami roślinnymi. Ciemne opakowania chronią je przed promieniami UV. Sklep Terra Spa ma dla moich Czytelników rabat 10% na wszystkie produkty w sklepie. Działa do 21.12.2021 i należy wpisać kod „silvermint”.
Prezentownik świąteczny: z Ziemi Kłodzkiej
Spod Śnieżnika
W tym zestawieniu rządzi Galeria Kotlina z Międzygórza. Miejsce nie do pominięcia w czasie wizyty w naszej „małej Szwajcarii”. Prezentowy raj dla wszystkich miłośników Sudetów i góromaniaków w ogóle. Galeria ma sklep internetowy, gdzie można zamówić piękne rzeczy, choć niestety, ubolewam, nie wszystko, co jest na miejscu, można dostać on-line. Do prezentownika wybrałam moje ulubione rzeczy stamtąd, czyli:
(1) skarpetki górskie – mam już Góry Złote i Śnieżnik, po dwie pary z każdego, są świetnej jakości. Dostępne są też inne wzory. Do tego t-shirty z motywami Śnieżnika (6) i Góry to cały mój świat (2) dostępne w wersjach damskich i męskich. Jako fanka Śnieżnika muszę mieć odpowiedni emaliowany kubek (8) i torbę (4). W Galerii są świetne plakaty, jak np. ten z najchętniej fotografowanym domkiem w Międzygórzu (3) oraz Skalną Czaszką (9), która od tego roku w końcu udostępniona jest turystom. Z kodem „prezent” otrzymasz 10% rabatu na produkty z Galerii Kotlina!
(6) Sudeckie Miody – Faceliowy. Sudeckie Miody pozyskiwane są z pasieczysk konwencjonalnych (rzepakowy, wierzbowy, faceliowy, gryczany, lipowy, spadziowy, wielokwiatowy) oraz ekologicznych pasieczysk zlokalizowanych na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Sama słodycz!
Dawniej i dziś
(7) Komplet 5 książek z serii „Dawnych pocztówek piękno i czar”. Dla miłośników uzdrowisk kłodzkich i całej Ziemi Kłodzkiej. Każda z książek zawiera reprodukcje archiwalnych pocztówek z danego miasta i jego okolic. Wszystkie książki są ładnie wydane, w twardej okładce: Kłodzko, Duszniki-Zdrój, Długopole-Zdrój, Polanica-Zdrój, Międzygórze.
Prezentownik świąteczny: z serca Dolnego Śląska
Serce Dolnego Śląska
… jest z granitu, o tym wiadomo nie od dziś. Granit kojarzy się raczej z materiałem budowlanym, szarą skałą pozyskiwaną w rejonie Wzgórz Strzegomskich od wieków. Granitowa Galeria tworzy z granitu i innych strzegomskich minerałów wyjątkowo oryginalną biżuterię i przedmioty domowego użytku. Hitem jest kamień do wypieku pizzy (1). Wiesz, że dzięki użyciu takiego kamienia możesz upiec w zwykłym domowym piekarniku pizzę taką, jak w tradycyjnym, włoskim piecu? Idealna pizza powstaje dzięki krótkiemu pieczeniu w bardzo wysokiej temperaturze. Kamień umieszczony w piekarniku kumuluje ciepło i wchłania wilgoć, dzięki czemu upieczone na nim ciasto staje się idealnie chrupiące. Granit potrafi być też kamieniem idealnie zimnym, więc można wykorzystać go jako kostki do drinków (2). Wcześniej schłodzone, powoli oddają skumulowane w swym wnętrzu zimno, nadając napojom doskonałą temperaturę bez ich rozcieńczania.
Pięknie prezentują się granitowe kuleczki w postaci bransoletek (3) i wisiorków (6). A oprócz granitu są w galerii także przedmioty z innego cennego minerału dolnośląskiego. To serpentynit i wykonane z niego w pracowni strzegomskiej kamienie do masażu Gua Sha (4). Masaż ten wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i jest naturalną, bezinwazyjną metodą odmładzającą! Granitowa Galeria ma dla moich Czytelników rabat 20% na wszystkie produkty w sklepie. Rabat ważny jest do końca roku 2021 i należy w koszyku wpisać hasło „prezentownik”.
Z kolei
Dusza Dolnego Ślaska…
…ukryta jest pod Ślężą 😉 W Sobótce działa niepozorny z zewnątrz, ale zaskakująco bogaty wewnątrz Sklepik Ślężański. Do prezentownika wybrałam grafiki Jadwigi Słowińskiej (10) ze świętą górą pt. „Ślęża odpręża” oraz powstałą w ślężańskiej pracowni naturalną, świecę sojową (8) z naturalnymi olejkami eterycznymi (cedrowym i pomarańczowym – też odprężają!.
W Ślężańskim kupisz też prawdziwe złoto zamknięte w szklanej butelce – to ślężański olej rzepakowy (9). Tłoczony na zimno, nieoczyszczony, nierafinowany, wielokrotnie nagradzany produkt regionalny, zachowujący wszystkie wartości odżywcze naturalne substancje aktywne. Wytwarzany w ten sposób olej rzepakowy często nazywany „oliwą północy”, jest niezwykle cenny ze względu na bliskie optimum proporcje kwasów tłuszczowych omega 6: omega 3, tj: 2,5 :1.
Warto zaglądać do Ślężańskiego w okresie przedświątecznym. Będą zestawy produktów regionalnych, a w nich wina, lokalne piwa, konfitury, miody.
(7) Rose z Doliny Bystrzycy – Winnica Adoria to jeden z obowiązkowych przystanków podczas naszych wędrówek po Dolinie Bystrzycy. Różowe lekkie wino o świeżym, owocowym smaku poziomki, arbuza i wiśni to jedno z moich ulubionych z tej winnicy.
Księżna Daisy
(13) Taniec na wulkanie, Lepiej przemilczeć, Co przemilczałam. Chyba każdy słyszał o naszej Stokrotce, pani na Książu i Pszczynie. Jej pamiętniki to doskonały obraz dworskiego życia na przełomie XIX i XX wieku. Daisy pisze nie tylko o sobie i swojej rodzinie, o podróżach do Pszczyny i do rodzinnej Anglii, ale pisze też szczerze o ludziach z jej środowiska, wspaniale dokumentując czasy, w których żyła.
Jak to ze lnem było
Okolice Kamiennej Góry słynęły kiedyś produkcji lnu. Latem w okolicach Chełmska Śląskiego pola przybierały niebieski odcień, a w wielu miejscowościach działały warsztaty tkackie. Kamienna Góra, Lubawka i Chełmsko to niegdyś 50% wszystkich śląskich krosien lniarskich. Dziś tę tradycję i pamięć podtrzymuje działający w Kamiennej Górze „Świat Lnu”. Wiesz, jak wygodnie i zdrowo śpi się w lnianej pościeli? Kolekcja świątecznych obrusów, podkładek (11) i kuchennych ściereczek (11) jest urocza! Prezentownik uzupełnia lniano-bawełniana torba na zakupy (12).
Prezenty znad Odry
Prezentownik świąteczny uzupełnia kategoria „znad Odry”, czyli od twórców i wytwórców z Wrocławia i okolic. Wybór jest ogromny, a ja oczywiście skupiłam się na tym, co (i kogo) znam i mogę polecić z czystym sumieniem.
(1) Filcowe etui na czytnik Kindle, na ipada, na długopisy, na karty kredytowe i inne etui, a także zamszowe i filcowe torby (2) tworzy Agata w swojej pracowni Marmollada. Proste, minimalistyczne formy, doskonałej jakości filc, nie rozciąga się i nie traci koloru. Z kodem „silver15” można kupić wszystkie torebki i akcesoria wykonane z wełnianego filcu
Woski pszczele o różnych zapachach i właściwościach oraz naturalne świece tworzy Agata, pseudonim Świecarka (3, 4). Kompozycje zapachowe olejków eterycznych spodobały mi się, gdy pierwszy raz spotkałam się z nimi na którymś z dolnośląskich kiermaszów lokalnych produktów. Kupiłam kilka i wszystkie przypadły mi do gustu.
Coś dobrego
(5) Vroclinki, czyli najlepsza manufaktura czekolady w mieście! W styczniu udało mi się wylicytować w ramach charytatywnej aukcji na WOŚP wizytę w pracowni Vroclinek i własnoręcznie wykonać 29 tabliczek czekolady… bo był to 29. finał… Wzięłam do pomocy dzieci i wspólnie wykonałyśmy znacznie więcej tabliczek, niż to było przewidziane, a jeszcze więcej czekolady zostało zjedzone 😉 Mogę więc powiedzieć, że znamy Vroclinki od kuchni. Widziałam wszystkie składniki, widziałam, jak to powstaje, poznałam osoby, które tworzą Vroclinki i co ja mogę więcej powiedzieć? Tego po prostu trzeba spróbować. Vroclinki mają we Wrocławiu dwa sklepy stacjonarne z kawiarniami (koniecznie do odwiedzenia przy okazji wizyty w naszym mieście), ale można zrobić też zakupy online i do świątecznej paczki dołożyć swoim bliskim wrocławskie pralinki, tabliczkę ręcznie robionej czekolady lub oblane czekoladą orzechy i owoce. Są też produkty wegańskie!
(6) Piernik Wrocławski tworzą Agata i Ania. Każdy z korzennych smakołyków to małe, lukrowane dziełko, którego szkoda zjeść ;-).
(7) Ocet naturalny i miody z Pasieki w Miłosnej. Kto nie zrobił swojego własnego octu i nie wyhodował matki octowej 😉 ma jeszcze szansę na zdobycie tej wartościowej mikstury. Pasieka w Miłosnej tworzy swoje octy, z różnych owoców. Jest jabłkowy, gruszkowy, malinowy, pigwowy, winogronowy i z owoców leśnych, a także kwiatowe i ziołowe. Naturalne octy owocowe to prawdziwe skarby dla naszego zdrowia!
Nie każda z dolnośląskich winnic (a jest ich naprawdę sporo – istnieje nawet Dolnośląski Szlak Piwa i Wina) prowadzi sprzedaż swoich produktów on-line. Dlatego jeśli chcesz kupić któreś z tych win zajrzyj do Winnice Dolnośląskie – to stowarzyszenie dolnośląskich producentów wina gronowego i sklep, w którym można zamówić do domu wina z 14 dolnośląskich winnic. Moje typy to: (9) Cabernet Cortis Regent z Winnicy Anna w Krośnicach, Muscaris 2019 z Winnicy 55-100 Rzepotowice oraz różowe Pinot Noir z Winnicy Silensi.
Do czytania i oglądania
(8) Osobista Wojna i Malowane Życie Barbary Grzymkowskiej-Blok to piękne kobiece powieści. O życiu, jego ścieżkach, problemach i przezwyciężaniu ich. To historie oparte na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki. Basię, wrocławiankę, poznałam na Instagramie i wyobraź sobie, że kiedyś przemierzając dolnośląskie ścieżki natrafiłam na wioskę, a w niej piękny domek, stary, z bielonymi ścianami i dywanem niebieskich śnieżyc. Cóż za piękny domek, jak z bajki, pomyślałam i zrobiłam mu parę zdjęć. Co się okazało, że oto właśnie zupełnie nieświadomie obfotografowałam domek Basi, miejsce, w którym toczy się akcja powieści Malowane Życie… 😉 Jeśli szukasz prezentu dla przyjaciółki, mamy, bliskiej Ci kobiety, podaruj jej te piękne powieści. Używając na stronie kodu „GU6UBFM6” obniżysz wartość koszyka o 5 zł (ważny do 20.12.21).
(10) Willmann. Opus Magnum – pięknie wydany album, który ukazał się w związku w fantastyczną, ubiegłoroczną wystawą dzieł Michaela Willmanna, śląskiego Rembrandta. Artysta związany z opactwem Cystersów w Lubiążu stworzył dzieła rozproszone dziś po całym Dolnym Śląsku i poza nim. Wystawa po raz pierwszy prezentowała je wszystkie, a album jest jej podsumowaniem i zbiorem felietonów o Willmannie pisanych przez ludzi ze świata kultury. Eleganckie wydawnictwo dla fanów Dolnego Śląska i jego historii i sztuki.
Magda, a powiedz…
… jaką książkę polecasz dla dzieci o minerałach? Co przeczytać o jeździe konnej, co o grzybach, jaki atlas przyrodniczy? Skąd są te naklejki, które macie na ścianach? … Odpowiedzi na te nurtujące pytania na poniższym kolażu.
Naklejki ścienne wielokrotnego użytku, niepozostawiające śladów na ścianie, meblach itp. Edukacyjne, dekoracyjne, dziecięce i zupełnie dorosłe. Mapa świata dla najmłodszych, mapa świata (1), kaktus, konie (2). Te piękne i praktyczne dekoracje pochodzą z wrocławskiego showroomu marki RoomMates Decor Polska. Wybór jest gigantyczny! Moi Czytelnicy mają rabat sklepie on-line na hasło „Silvermint” w wysokości 15%.
(3) Przewodnik rośliny i zwierzęta wyd. Multico. Choć do rozpoznawania roślin coraz częściej używamy na spacerach narzędzia Google Lens, ten przewodnik mamy od kilkunastu lat i jest on nieodłączną lekturą na wszystkie wyjazdy. Wertowany wielokrotnie. Zawiera opisy i zdjęcia praktycznie wszystkich roślin i zwierząt występujących w naszej strefie klimatycznej.
(5) Jazda konna naturalnie. Jeśli tak jak ja jesteś mamą, której dzieci pokochały konie, a ty za bardzo nie wiesz, jak to wszystko ogarnąć i zrozumieć pasję dzieci, sięgnij po tę książkę. Warto przeczytać ją razem z dziećmi.
(6) O skałach i minerałach. Najlepszy według mnie podręcznik do nauki o podstawach geologii. Dla wszystkich początkujących fanów kamieniołomów, dla dzieciaków targających z każdej wycieczki plecak z kamieniami. I dla dorosłych, którzy nie do końca rozumieją ich pasję – do wspólnego czytania.
(7) Polowanie na grzyby. Najciekawsza książka o grzybach, jaka ukazała się w ostatnim czasie.
(8) Globusy od Arttravel. Fantastyczny wybór globusów, nie tylko Ziemi, ale i planet. Idealne prezenty dla młodszych i starszych.
Uff, trochę tego wyszło sporo! Tak to jest, gdy o każdej rzeczy chce się dorzucić od siebie trzy słowa, i nagle robi się ich 2500 😉 Mam nadzieje, że spodobał Ci się mój prezentownik świąteczny i znalazłaś tutaj inspiracje. Będę wdzięczna, jeśli puścisz go dalej w świat – udostępnij na Facebooku lub Instagramie.
Zajrzyj jeszcze do innych moich wpisów z inspiracjami:
Książki: Biblioteka Podróżnika
Nasze ulubione gry i układanki dla dzieci
Malumika – pomysły na kreatywne prezenty nie tylko świąteczne
Nieoczywisty Dolny Śląsk
Jeśli lubisz mniej znane, nieoczywiste miejsca na Dolnym Śląsku, zobacz mój interaktywny przewodnik. Przez wiele lat podróżowania po moim regionie odwiedziłam setki pięknych i niekoniecznie znanych miejsc. Ruiny zamków i pałaców, punkty widokowe, szlaki górskie, ciekawe historie, czy lokalizacje, gdzie można znaleźć minerały. Od 10 lat w moich wyjazdach towarzyszą mi dzieci, są więc też w przewodniku miejsca, które zdecydowanie warto im pokazać.
The form you have selected does not exist.
Obserwuj mnie na Instagramie
Tam znajdziesz świeże relacje z ostatnich wyjazdów.