Lauterbrunnen – co zobaczyć w magicznej Dolinie Rivendell?
Lauterbrunnen, malownicza wioska w Szwajcarii, znajduje się w sercu spektakularnej „Doliny 72 Wodospadów”. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii. „Lauterbrunnen” to „głośne fontanny” – a wszystko przez spadające z hukiem imponujące wodospady. Zjawiskowa dolina jest rajem dla miłośników przyrody i inspiracją dla artystów — w tym J.R.R. Tolkiena, który odwiedził tę dolinę w 1911 roku. Podobno to sceneria Lauterbrunnen zainspirowała autora Władcy Pierścieni do stworzenia Rivendell, magicznej doliny w Śródziemiu.
Spacer po Lauterbrunnen
Do wioski Lauterbrunnen przyjeżdżamy pociągiem. Najpierw spacerujemy po miejscowości kierując się kodami QR wyznaczającymi kolejne ciekawe miejsca. Oglądamy gotycki kościółek, zbudowany pod koniec XV wieku oraz otaczający go cmentarz. W wiosce znajduje się także Talmuseum Lauterbrunnen, mieszczące się w budynku z XVI wieku, opowiadające o tradycyjnym wiejskim życiu w Alpach. Lokalne rzemiosło, narzędzia i metody rolnictwa alpejskiego, a także wgląd w historię i kulturę regionu.
Wodospady i wodospady
Później ruszamy pieszo w górę doliny. Jeszcze w granicach zabudowań podchodzimy do wodospadu Staubbach. To najwyższy swobodnie opadający wodospad w Szwajcarii, mierzący 297 metrów wysokości. Dochodzimy do niego po schodkach wzdłuż skały, prowadzących do platformy widokowej (bezpłatna). Jest położona tuż za spływającą wodą, co pozwala nam doświadczyć niezwykłego efektu rozpylania wody przez wiatr. Wodospad ten zachwycił Goethego, który w 1779 roku napisał wiersz zainspirowany jego widokiem. Bardzo dużo tutaj turystów, z całego świata.
Dalej idziemy pieszo turystyczną drogą prowadzącą zieloną doliną aż do Trümmelbach. Jest to wyjątkowo idylliczny spacer. Staramy się liczyć wodospady, ale jest ich tak dużo!
Trümmelbach to jedyna dostępna dla turystów podziemna seria wodospadów w Europie. Spływają z lodowców Eiger, Mönch i Jungfrau, od tysięcy lat rzeźbiąc w skale tunele i wąwozy. Niewyobrażalna jest siła i huk wodospadów, przepuszczających nawet do 20,000 litrów wody na sekundę. Trümmelbach to fascynująca atrakcja, dostępna dla turystów za pomocą windy tunelowej. Można tutaj porządnie zmoknąć! Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wejście do wodospadów Trümmelbach w Lauterbrunnen w 2024 roku kosztowało 16 CHF dla dorosłych oraz 7 CHF dla dzieci. Wodospady są otwarte od początku kwietnia do początku listopada.
Z Lauterbrunnen do Mürren przez Grütschalp
Z Trummelbach autobusem wracamy do Lauterbrunnen. Zanim odjedzie nasz wieczorny pociąg do Zermatt, chcemy wybrać się jeszcze do Mürren, przysiółka położonego na płaskowyżu powyżej doliny. Wsiadamy do kolejki linowej na Grütschalp, a później przesiadamy się na kolejkę zębatą. Ponieważ mamy kartę Halbtax, taka przejażdżka kosztuje nas ok. 6 CHF (normalnie 12 CHF), a pociąg jest zabytkowy! Działa od ponad 125 lat i pokonuje 4-kilometrową trasę, z której podziwiamy widoki na Eiger, Mönch i Jungfrau.
Z Lauterbrunnen na Jungfraujoch Top of Europe
Z Lauterbrunnen można wybrać się kolejką Jungfraubahn na słynną Jungfraujoch „Top of Europe” – najwyższą stację kolejową w Europie, położoną na wysokości 3454 m n.p.m. To zapierające dech w piersiach widoki na Alpy Berneńskie. Trasa wiedzie przez stacje Wengen i Kleine Scheidegg, gdzie można przesiąść się na historyczny pociąg wspinający się przez tunele wydrążone w masywie Eigeru.
Ja jednak podróżowałam na Jungfraujoch od strony Grindelwaldu, co również jest popularną i piękną trasą i oferuje nieco inne perspektywy. Obie kolejki spotykają się na Kleine Scheidegg. O mojej wizycie na Top of Europe oraz trekkingu u stóp północnej ściany Eigeru i polecanym hostelu na nocleg przeczytasz tutaj.