Co dzieci jedzą na wakacjach (5) Cypr
Kolejny już wpis o jedzeniu na wakacjach przeplatany najciekawszymi regionalnymi smakami. Tym razem Cypr i kuchnia, jaką serwują mieszkańcy części południowej, czyli Republiki Cypryjskiej.
Znając podstawowe fakty z najnowszej historii wyspy łatwo stwierdzić, jakie wpływy – kulinarne, kulturowe, smakowe – będą odzwierciedlały się w cypryjskich daniach.
Odwiedzona przez nas część wyspy, która nie kryje przecież swoich ścisłych związków z Grecją, a wręcz przeciwnie, podkreśla je w swojej kulturze, czyni to także w kuchni. I tak południowocypryjskie smaki to smaki znane z Grecji.
Przypuszczalnie w części północnej Cyrpu, za linią graniczną, która oddziela część turecką, czyli uznawane jedynie przez Turcję państwo o nazwie Turecka Republika Cypru Północnego, zaserwowano by nam jedzenie znane z klimatów tureckich. Przypuszczalnie, bo nie mieliśmy możliwości przejazdu na drugą stronę z uwagi na panujące w tym czasie obostrzenia covidowe.
Zatem
co dobrego jedliśmy na Cyprze i gdzie?
W czasie naszego dwutygodniowego pobytu na wyspie odwiedzaliśmy różne miejsca. Były tawerny nadmorskie, były tawerny bardziej w głębi lądu. Wszystkie je łączy dość podobna kuchnia, choć każda dodaje do niej szczyptę czegoś od siebie.
Sałatka grecka i sałatka wiejska
Podstawą każdego obiadu, no dobra, dla wielu dodatkiem, ale jednak niezbędnym, jest sałatka grecka. Zwana też sałatką wiejską. Podstawowy skład to pomidory, ogórki, różne rodzaje sałat, czerwona cebula i ser feta lub ser haloumi, pieprz. W zależności od miejsca, sałatki się różniły – w jednej było więcej zieleniny, cała sterta kolendry, w innej był dodatek selera naciowego, a jeszcze w innej mnóstwo białej kapusty i marynowane gałązki kaparów – razem z kolcami!. W każdym przypadku sałatka jest prosta i smaczna.
Pita i dipy
Na początek każdej kolacji wjeżdżają chlebki pita i zwykłe pieczywo z trzema podstawowymi sosami: tzatiki, taramasalata (pasta kawiorowa) i tahini (sezamowa). Czasem dostawaliśmy także pastę z bakłażanów lub marynowanych warzyw, coś jakby mini sałatka ziemniaczana.
Fish meze, czyli uczta rybna
Jeśli lubisz ryby i owoce morza i chcesz spróbować wszystkiego po trochu, warto zamówić „fish meze” czyli ucztę rybną. To duża rzecz i sprawdza się na posiłek rodzinny – np. 3 porcje na 5 osób. W skład takiego posiłku zazwyczaj wchodzą:
- przystawki, czyli coś z ryb i warzyw: zapiekanka rybna, warzywa w tempurze, pulpeciki rybne lub warzywne, oczywiście pieczywo i dipy
- dania główne, czyli porcja: kalmarów, krewetek, sardynek, muszli, ośmiornicy, mątwy, ryby (najczęściej typu dorada)
- dodatki: frytki, ryż z warzywami
- deser: arbuz, czasem baklava
Koszt takiego posiłku, w zależności od restauracji, to ok. 18-25 EUR / osoba. Zazwyczaj jedzenia jest tak dużo, że musisz zabrać jego część ze sobą.
Meat meze, czyli uczta mięsna
Podobnie, jak przy „fish meze”, jeśli jesteś koneserem mięs i chcesz popróbować tego, co oferuje lokalna kuchnia, możesz zamówić ucztę mięsną. I tu podobnie, jak przy meze rybnym – jedzenia jest mnóstwo, więc zawsze bierz mniej porcji, niż biesiadników. Oczywiście skład takiej uczty będzie się różnił, w zależności od restauracji, bo każda dodaje jakąś specjalność domu. Ale zazwyczaj dostaniesz:
- przystawki: pieczywo i dipy, oliwki, ser halloumi grillowany lub z patelni, pulpeciki mięsne, czasem zawijane w liście winogron, faszerowane papryki, pieczarki
- dania główne to grillowane mięsa: kawałek wieprzowiny, kawałek jagnięciny z kością, kiełbaski cypryjskie, szaszłyki z kurczaka, szaszłyki wieprzowe, porcja duszonej wołowiny
- dodatki: frytki, ryż z warzywami
- deser: arbuz, melon, czasem baklava
Koszt takiego posiłku, w zależności od restauracji, to ok. 18-25 EUR / osoba. Zazwyczaj jedzenia jest tak dużo, że musisz zabrać jego część ze sobą.
Dania kuchni cypryjskiej, które lubią dzieci
To, co nasze dzieci w kuchni cypryjskiej lubią najbardziej, do zdecydowanie kalmary. Te na Cyprze były wyjątkowo dobre. Próbowaliśmy ich w różnych restauracjach i nigdy się nie zawiedliśmy.
Najmłodsza córka została wielką fanką grillowanej ośmiornicy.
Bardzo smakował nam ser halloumi, podawany w różnych wariantach grillowania.
Próbowałam dość dobrej moussaki, czyli zapiekanki z mielonego mięsa i bakłażanów.
Pyszne było kleftiko, czyli wolno i długo pieczony kawałek jagnięciny.
No i oczywiście desery! Najbardziej popularnym jest baklava, czyli warstwy ciasta filo przełożone orzechami i miodem. Można dostać też różne inne ciasta, często wykorzystaniem lokalnych składników, np. z dżemem figowym, cytrusowe lub z marakują. Oczywiście też lody, a jedne z najpopularniejszych to te sprzedawane z foodtrucków, stojących na rogach ulicy i ruchliwych miejsc.
Ceny w restauracjach na Cyprze
Podaję przykładowe, orientacyjne ceny posiłków w tawernach, które odwiedzaliśmy:
porcja kalmarów (danie, zestaw z frytkami) – 12 EUR
grillowana ośmiornica (danie, zestaw z frytkami) – 15 EUR
grillowany miecznik (danie, zestaw z dodatkami) – 17 EUR
pieczona dorada (danie, zestaw z dodatkami) – 14 EUR
sałatka grecka (miska „familly”) – 6 EUR
butelka białego lokalnego wina – 15 EUR
moussaka – 12 EUR
szaszłyk drobiowy (kebab, danie dodatkami) – 10 EUR
deser lodowy – 4 EUR
baklava – 5 EUR
Cypr – polecane restauracje
Restauracje, które odwiedziliśmy i możemy polecić:
Pissouri Bay:
Vineleaf Tavern – zdecydowanie nasz nr 1, wracaliśmy tam!
Kastro – pyszne ryby
Captain’s Tavern – bardzo pyszne desery i piękny widok na morze
Yalos – najsłabsza z tych wszystkich, ale przyzwoita
Pissouri Village:
Hill View Restaurant – najpiękniejszy widok, dość wysokie ceny ale bardzo smaczne, warto
Agios Theodoros:
Tawerna Kali Eftixia – bardzo lokalny klimat i mnóstwo jedzenia w mięsnym mezze
Landa – bardzo dobre mezze rybne
Więcej o wakacjach na Cyprze – kliknij tutaj:
Jak zorganizować wakacje rodzinne na Cyprze
10 najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze
Książki, które warto przeczytać o Cyprze
The form you have selected does not exist.
Nieoczywisty przewodnik po Dolnym Śląsku!
Jeśli lubisz odwiedzać nietuzinkowe miejsca, ciekawe, ale często pomijane na tzw. listach TOP, zapraszam do sięgnięcia po mój interaktywny przewodnik po Dolnym Śląsku. Pokazuję w nim górskie szlaki, piękne krajobrazy, zamki i opuszczone pałace i ruiny, miejsca, gdzie można znaleźć minerały, polecam miejscówki na nocleg i na obiad, winnice, lokalne sklepiki. To mój region, który zwiedzam od lat i wciąż poznaję zaskakujące miejsca. Zobacz więcej o przewodniku klikając w zdjęcie.