SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
|||

Góry Bystrzyckie – 4 powody, dla których warto tu przyjechać

Góry Bystrzyckie to takie nudne góry – mówią ludzie. – Dobrze, że są tabliczki z oznaczeniem szczytów, bo nie wiedzielibyśmy, że to już – naśmiewają się.Rzeczywiście, jest trochę monotonnie, szczytów wybitnych brak. Więc zmykajcie stąd fani Gubałówki, Kasprowego i Śnieżki w sezonie. Witajcie miłośnicy przyrody, spokoju, rowerów, braku zasięgu i… racuchów.

SilverMint blog Góry Bystrzyckie Autostrada Sudecka
Widok z Autostrady Sudeckiej na Masyw Śnieżnika

Nieoczywisty Dolny Śląsk!

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk cz. 1 co zawiera
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk BESTSELLER – część 1 – zobacz, co zawiera

1. Przejedź Autostradą Sudecką

W Góry Bystrzyckie wjeżdżamy od strony wschodniej, z Międzylesia, drogą wojewódzką nr 389, czyli Autostradą Sudecką. „Autostrada” prowadzi z Międzylesia, przez przełęcz Spalona, do Zieleńca i dalej do Dusznik-Zdroju. Ta stara, przedwojenna droga, była częścią zbudowanej przez Niemców Drogi Sudeckiej, która miała biec przez całe pasmo Sudetów.

Nazwa „autostrada” niech nikogo nie zwiedzie. Ta droga momentami ma tak kiepską nawierzchnię, że maksymalną prędkość, jaką rozwijam, to 30 km/h. Mogę więc podziwiać roztaczające się z niej piękne widoki na całą Ziemię Kłodzką! Co chwilę i tak przystajemy na robienie zdjęć i analizowanie poszczególnych szczytów w panoramie Masywu Śnieżnika, które widzimy po przeciwnej stronie.

Droga ta, choć dziurawa jak szwajcarski ser, ma swój niepowtarzalny urok. Serpentyny, trawersowane zbocze górskie, te widoki i tylko kilka innych napotkanych samochodów… To wszystko sprawia, że czujemy się trochę tak, jakby czas tu się zatrzymał. Autostradą Sudecką trzeba przejechać – tylko wtedy pobyt w Sudetach uważam za zaliczony!

SilverMint blog Góry Bystrzyckie Autostrada Sudecka
Autostrada Sudecka 😉
SilverMint blog Góry Bystrzyckie Autostrada Sudecka
Punkt widokowy na Drodze Sudeckiej w okolicy Gniewoszowa

2. Zobacz ruiny Zamku Szczerba i Solną Jamę

Dłuższy przystanek robimy na poboczu „autostrady” przy szlaku prowadzącym do ruin Zamku Szczerba. Ponure kamienne zamczysko zostało zburzone w XIV wieku i od tego czasu pozostaje w ruinie. Nie są to więc jakieś imponujące ruiny, ale można zobaczyć, jak grube musiały być kamienne mury, że przetrwały tak długi czas. Latem okolica jest mocno zarośnięta krzakami – ruiny lepiej widoczne są wczesną wiosną i późną jesienią. Czasem na kamieniach wygrzewają się tutaj salamandry plamiste – sama widziałam!

Z ruin niebieski szlak prowadzi do Solnej Jamy – niewielkiej jaskini. Można wejść i odnaleźć geocachową skrytkę!

SilverMint blog Góry Bystrzyckie Ruiny Zamku Szczerba
Ruiny Zamku Szczerba
SilverMint blog Góry Bystrzyckie Ruiny Zamku Szczerba
Zamek Szczerba

3. Zdobądź Jagodną do Korony Gór Polski

Szczyt Jagodna (977 m n.p.m) zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższy w paśmie Gór Bystrzyckich. Choć wyższa od niej jest Sasanka (985 m n.p.m.), ale w sumie już przyzwyczailiśmy się do nieścisłości w oznaczaniu najwyższych szczytów poszczególnych pasm przez Lożę KGP – patrz Góry Bialskie i Złote.

Najbardziej popularnym szlakiem na Jagodną jest ten ze schroniska na Przełęczy Spalona. Jest on równy i szeroki, można jechać tam rowerem, a także bez problemu wybrać się na spacer z dziećmi zimową porą. My jednak wybieramy szlak wchodzący na szczyt od drugiej, wschodniej strony. Szlak niebieski biegnie cały czas Autostradą Sudecką i w pewnym momencie odbija w lewo w las, prowadząc właśnie na Jagodną. Dojście do na szczytu zajmuje nam niecałą godzinę, a po drodze zbieramy jeszcze borowiki. Oto mapka:

Szczyt jest zupełnie niezauważalny, nawet mamy wrażenie, że nieco zeszliśmy. Ale tabliczka informuje o punkcie szczytowym. Ponadto stoi na nim wieża widokowa. Wysoka metalowa konstrukcja daje nam nadzieję na piękne widoki, bo jednak wzdłuż szlaku drzewa zasłaniały wszystko. Niestety, w lipcu 2020 wieża, która gotowa była w styczniu, jest dalej nieczynna. Początkowo myślałam, że to ze względów bezpieczeństwa w związku z wirusem, ale nie. Na tabliczce przyklejona kartka informuje o tym, że „ZAKAZ WSTĘPU – trwają prace odbiorowe”…

Kilka osób nie robi sobie nic z tego absurdalnego zakazu i wchodzi na wieżę. Ja, mimo mieszanych uczuć, nie pozwalam dzieciom na wejście. Zakaz to zakaz. Dzieci muszą wiedzieć, że zakazów, szczególnie w górach, nie wolno go lekceważyć, nawet jeśli wydają się bezsensowne. Może w przyszłości pomyślą, że można zlekceważyć zakaz wstępu ze względu na zagrożenie lawinowe…?

W każdym razie mam nadzieję, że wkrótce wieża będzie dostępna dla turystów i będzie można cieszyć oczy pięknymi panoramami.

Ze szczytu startuje także szlak rowerowy Singletrack Glacensis – Pętla Jagodna.

SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Na szlaku na Jagodną
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Naparstnica purpurowa
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Widok na Bystrzycę Kłodzką
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Zmierzamy w kierunku szczytu
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Wieża widokowa na szczycie Jagodnej
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Kolejny szczyt do kolekcji
SilverMint blog Góry Bystrzyckie szlak na Jagodną
Szczyt Jagodnej
SilverMint blog Góry Bystrzyckie
Lipcowe borowiki z Jagodnej

4. Najlepsze racuchy są w schronisku Jagodna

Na Przełęczy Spalona (811 m n.p.m.) już w 1895 roku wybudowano gospodę w sudeckim stylu, pełniącą kilka lat później funkcję schroniska. Dziś ten zabytkowy budynek, z zachowanym dawnym klimatem, stanowi „strefę wolną od pośpiechu” z domową, serdeczną atmosferą. Mimo że można dojechać tu samochodem, nie ma zbytniego tłoku. Schronisko oferuje noclegi w pokojach o standardzie schroniskowym, ale jest też coś ekstra – w budynku obok można wynająć Jamę Jagodna – wyjątkowo klimatyczny, 4-osobowy mini-apartament. Miejsce jak dla mnie idealne na pobyt w tej okolicy!

Oprócz atmosfery, schronisko Jagodna słynie ze swojej kuchni. Porcje serwowanych tutaj dań zmuszą Was do tego, żeby jeszcze ze dwa razy wejść na szczyt Jagodnej, nawet, jeśli właśnie stamtąd wróciliście. To wielkie, kaloryczne i pyszne dania godne alpejskich wspinaczy. Gigantyczne „racuchy Jagodne”, trzy placki z masą jagód nasyciły porządnie moje trzy wygłodniałe turystyki. Wielkie talerze z kotletami, na nich sadzone jaja, pieczone ziemniaki ogromne, z miską sera, omlet drwala godny prawdziwego drwala, przepyszne lody (oczywiście jagodowe). Uważaj tylko na Zemstę Göringa! Jest ostra! Wskazówka: zamawiajcie jedno danie na dwie osoby.

SilverMint blog Góry Bystrzyckie Schronisko PTTK Jagodna
Schronisko PTTK Jagodna
SilverMint blog Góry Bystrzyckie Schronisko PTTK Jagodna
Wnętrze schroniska zachowało klimat dawnej sudeckiej gospody
SilverMint blog Góry Bystrzyckie Schronisko PTTK Jagodna
Racuchy Jagodne

Zimą Jagodna jest celem wypadów z dziećmi na sanki, na narty biegowe, działa też tutaj niewielki wyciąg narciarski – dobry dla początkujących. Jest ratrakowany, oświetlony, z możliwością wynajęcia instruktora i niskimi cenami (w porównaniu choćby do cen w oddalonym o ok. 15 km Zieleńcu).


Dalej Autostrada Sudecka zaprowadzi Cię przez Lasówkę do Zieleńca właśnie i w Góry Orlickie. Ale to już temat na osobny wpis.

Niedługo znów wracam w Góry Bystrzyckie. Napiszę, co jeszcze nudnego udało się nam zobaczyć.


Ziemia Kłodzka – zobacz inspiracje na wyjazdy

Ziemia Kłodzka – gdzie nocować? Nieoczywiste miejsca na nocleg

Co i gdzie zjeść na Ziemi Kłodzkiej? Wiadomo – pstrąga kłodzkiego! – sprawdź polecane łowiska i smażalnie, ale nie tylko!

Miejsce na końcu świata – Potoczek i cudowny szlak na Trójmorski Wierch (moje odkrycie tych wakacji)

4 rodzinne szlaki w Sudetach Wschodnich – w tym Kowadło i Rudawiec w Górach Złotych i Bialskich czyli „Sudeckie Bieszczady”

Kletno – miejsce pełne skarbów ziemi: gdzie znaleźć minerały, sztolnię uranu, park linowy i miejsce na nocleg

Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik – mój hit!

Jaskinia Niedźwiedzia – królowa sudeckich podziemi

Jaskinia Radochowska – przygoda dla młodych (i nie tylko) grotołazów

5 miejsc w Złotym Stoku, które Cię zachwycą (i dzieci też)

Wielka Sowa w Górach Sowich oraz Podziemne Miasto Osówka

W labiryncie skał Gór Stołowych

Międzygórze – czym zachwycała się królewna Marianna (i ja)?

Zapraszam też do przejrzenia całej zakładki Dolny Śląsk – bo nasz region to nie tylko Ziemia Kłodzka przecież!


The form you have selected does not exist.


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

Pobierz nowe kolorowanki podróżnicze
Pobierz kolorowanki

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania – pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.