Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku? Wzgórza Strzelińskie, Strzelin, Jegłowa – te lokalizacje zawsze pojawiały się w podpisach pod najpiękniejszymi okazami kryształów górskich, jakie znaleziono w Polsce. Okazy muzealne, zdjęcia w atlasach minerałów robiły na mnie zawsze ogromne wrażenie! A gdyby tak samej wybrać się w te rejony i poszukać?
Problem jest jednak taki, że te piękne okazy z atlasu to kryształy znalezione w kamieniołomach, podczas prac górniczych. Dla zwykłego turysty rzeczy nigdy nieosiągalne…
Takie okazy możesz znaleźć na Wzgórzach Strzelińskich z łatwością
Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku?
Są na szczęście miejsca znane od wielu lat – do których prowadzą szlaki turystyczne – i można, przy odrobinie szczęścia, znaleźć swój maleńki kryształ. Nie będą to oczywiście okazy muzealne, ani nawet kolekcjonerskie, ale takie nasze, własne, do kieszeni lub na półeczkę. Miejsce, o którym myślę, to także dobry pomysł na rodzinną wycieczkę, z dziećmi, które potrafią być fantastycznymi zbieraczami minerałów.
Takich okazów nazbierasz całą kieszeń
Możesz zaplanować dłuższą wycieczkę szlakiem, o którym mowa poniżej, i pójść na Gromnik, najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
Auto zostaw na małym parkingu tuż przed miejscowością Krzywina, przy tabliczce kierującej do Skałki Goethego, w miejscu, gdzie łączą się szlaki żółty i niebieski. Do Skałki Goethego dojdziesz stąd w 15 minut – to pierwszy przystanek na niebieskim szlaku.
Z kolei na Gromnik idzie się stąd żółtym szlakiem ok. 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa jest przyjemna, przez pola i lasy. Możesz nieco zboczyć, pójść ścieżką w prawo i popatrzeć na kamieniołom w Krzywinie. Oczywiście, jeśli chcesz tylko szybko wejść na Gromnik, możesz podjechać od strony Rozdroża pod Gromnikiem i stamtąd będziesz mieć tylko 15 minut drogi na szczyt wzgórza. Ale nie będzie kryształów 😉
Tu znajdziesz kryształy górskie, ale coś mi obiecaj!
Skałka Goethego jest tym miejscem, gdzie kryształy górskie znajdziesz na pewno – obiecuję 😉 Ty mi jednak obiecaj, że nie będziesz skały kuć młotkiem, niszczyć jej, a Twoje poszukiwania ograniczą się do jej okolic. Warto wejść ścieżką wyżej, nad skałkę, i w lasku poprzewracać trochę kamieni. Miej butelkę z wodą do płukania okazów. Kryształy łatwo znaleźć właściwie o każdej porze roku, choć gęste zarośla w środku lata albo gruba pokrywa śnieżna zimą mogą Cię skutecznie zniechęcić.
To mój najładniejszy znaleziony okaz
Johann Wolfgang Goethe był nie tylko poetą, ale także kolekcjonerem minerałów. W 1790 roku podróżował po ziemi kłodzkiej, udał się też do Krzywiny i do kopalni bazaltu w Żelowicach. Wtedy miejsce, które dziś nazywamy Skałką Goethego, było czynnym wyrobiskiem. Dlatego uważaj, są tu głębokie dziury! Odsłaniają się tu tzw. kwarcyty daktylowe, na które Goethe zwrócił uwagę w swoich późniejszych wspomnieniach.
Dziś przy tym miejscu stoi tablica edukacyjna. Na pewno nie przegapisz miejscówki.
Proszę, nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci, nie rozkuwaj skały i bądź uprzejmy dla innych turystów. Powodzenia!
Jeśli wybierasz się na ziemię kłodzką, planujesz odwiedzić Lądek-Zdrój, Kletno, Śnieżnik, Jaskinię Radochowską, czy inne pięknej miejsca tego regionu, dopisz sobie koniecznie do listy Ołdrzychowice Kłodzkie. Ta stara, długa wieś w Dolinie Białej Lądeckiej posiada kilka prawdziwych skarbów: dwa pałace (w jednym od 1929 roku mieszkają siostry zakonne, drugi jest w ruinie), urokliwy kościół, w…
– Jakże tu pięknie! – zachwycała się królewna wjeżdżając powozem pewnego lipcowego popołudnia do zielonej, górskiej doliny. W cienistym wąwozie szumiał wodospad, przy którym zapragnęła schronić się przed upałem. Wąska droga wijąca się wśród wzgórz przywodziła jej na myśl krajobrazy widziane w Alpach. – Kupuję tę ziemię! – zadecydowała – Ta osada drwali będzie naszym…
W swoim planie zwiedzania Wrocławia warto uwzględnić pl. Nankiera. Prawdopodobnie i tak będziesz tamtędy (lub w okolicy) przechodzić, spacerując od Rynku na Ostrów Tumski czy na uniwersytet. Zajrzyj na chwilę za fasadę klasztoru i liceum urszulanek. Znajduje się tam jedno z najważniejszych historycznie miejsc w mieście. Dość rzadko odwiedzane przez turystów. Mowa o Mauzoleum Piastów…
Mała wioska Kletno, wciśnięta w górską dolinę to prawdziwa kopalnia skarbów Ziemi. Dobre miejsce na weekend, albo i dłuższe wakacje na Ziemi Kłodzkiej. Przeczytaj, co zobaczyć, co robić, gdzie samodzielnie znaleźć minerały w Kletnie oraz gdzie nocować i gdzie zjeść. Jaskinia Niedźwiedzia Podstawowy punkt programu, pod który trzeba dopasować całą resztę. Ponieważ bilety do jaskini…
Tegoroczny wrzesień, w odróżnieniu do zeszłego, nie przyniósł żadnych spektakularnych grzybobrań. Końcówka lata na górskich szlakach w Górach Izerskich, czy sierpień na Ziemi Kłodzkiej były bardziej obfite w grzyby, które rosły tuż przy szlaku, niż początek jesieni. Jako że w naszej rodzinie występuje pięcioro zagorzałych fanów grzybobrania, z początkiem października zaczęliśmy już z niecierpliwością przebierać nogami…
Wiosenne spacery czas start! Wyjątkowo ciepła końcówka lutego – dwa dni z temperaturą oscylującą w granicach 20 stopni – szybko topniejący śnieg i krokusy w ogródku kazały mi się pożegnać z klimatami zimowymi. I choć do prawdziwej jeszcze trzy tygodnie, niniejszym ogłaszam na blogu wiosnę! Mój notes z inspiracjami na niedalekie spacery i wycieczki w…