Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku? Wzgórza Strzelińskie, Strzelin, Jegłowa – te lokalizacje zawsze pojawiały się w podpisach pod najpiękniejszymi okazami kryształów górskich, jakie znaleziono w Polsce. Okazy muzealne, zdjęcia w atlasach minerałów robiły na mnie zawsze ogromne wrażenie! A gdyby tak samej wybrać się w te rejony i poszukać?
Problem jest jednak taki, że te piękne okazy z atlasu to kryształy znalezione w kamieniołomach, podczas prac górniczych. Dla zwykłego turysty rzeczy nigdy nieosiągalne…
Takie okazy możesz znaleźć na Wzgórzach Strzelińskich z łatwością
Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku?
Są na szczęście miejsca znane od wielu lat – do których prowadzą szlaki turystyczne – i można, przy odrobinie szczęścia, znaleźć swój maleńki kryształ. Nie będą to oczywiście okazy muzealne, ani nawet kolekcjonerskie, ale takie nasze, własne, do kieszeni lub na półeczkę. Miejsce, o którym myślę, to także dobry pomysł na rodzinną wycieczkę, z dziećmi, które potrafią być fantastycznymi zbieraczami minerałów.
Takich okazów nazbierasz całą kieszeń
Możesz zaplanować dłuższą wycieczkę szlakiem, o którym mowa poniżej, i pójść na Gromnik, najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
Auto zostaw na małym parkingu tuż przed miejscowością Krzywina, przy tabliczce kierującej do Skałki Goethego, w miejscu, gdzie łączą się szlaki żółty i niebieski. Do Skałki Goethego dojdziesz stąd w 15 minut – to pierwszy przystanek na niebieskim szlaku.
Z kolei na Gromnik idzie się stąd żółtym szlakiem ok. 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa jest przyjemna, przez pola i lasy. Możesz nieco zboczyć, pójść ścieżką w prawo i popatrzeć na kamieniołom w Krzywinie. Oczywiście, jeśli chcesz tylko szybko wejść na Gromnik, możesz podjechać od strony Rozdroża pod Gromnikiem i stamtąd będziesz mieć tylko 15 minut drogi na szczyt wzgórza. Ale nie będzie kryształów 😉
Tu znajdziesz kryształy górskie, ale coś mi obiecaj!
Skałka Goethego jest tym miejscem, gdzie kryształy górskie znajdziesz na pewno – obiecuję 😉 Ty mi jednak obiecaj, że nie będziesz skały kuć młotkiem, niszczyć jej, a Twoje poszukiwania ograniczą się do jej okolic. Warto wejść ścieżką wyżej, nad skałkę, i w lasku poprzewracać trochę kamieni. Miej butelkę z wodą do płukania okazów. Kryształy łatwo znaleźć właściwie o każdej porze roku, choć gęste zarośla w środku lata albo gruba pokrywa śnieżna zimą mogą Cię skutecznie zniechęcić.
To mój najładniejszy znaleziony okaz
Johann Wolfgang Goethe był nie tylko poetą, ale także kolekcjonerem minerałów. W 1790 roku podróżował po ziemi kłodzkiej, udał się też do Krzywiny i do kopalni bazaltu w Żelowicach. Wtedy miejsce, które dziś nazywamy Skałką Goethego, było czynnym wyrobiskiem. Dlatego uważaj, są tu głębokie dziury! Odsłaniają się tu tzw. kwarcyty daktylowe, na które Goethe zwrócił uwagę w swoich późniejszych wspomnieniach.
Dziś przy tym miejscu stoi tablica edukacyjna. Na pewno nie przegapisz miejscówki.
Proszę, nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci, nie rozkuwaj skały i bądź uprzejmy dla innych turystów. Powodzenia!
Z tego wpisu dowiesz się: co pokazać dzieciom na Uniwersytecie Wrocławskim, którędy trafić do zielonych zaułków, gdzie spotkać Miodka i na którym placu zabaw możecie spędzić czas po zwiedzaniu i jeszcze gdzie zjeść dobrą pizzę, żeby mieć siłę na to wszystko Czy można zabrać dzieci na Uniwersytet? Niektóre Czytelniczki były trochę zdziwione, że zabieram dzieci…
Jak Wam idzie zwiedzanie Wrocławia? Czy zobaczyliście już wszystkie atrakcje w Rynku i jego okolicach, na Ostrowie Tumskim, widzieliście makietę w Kolejkowie i panoramę miasta z 49. piętra? Jeśli tak, w takim razie czas na okolice Hali Stulecia i Parku Szczytnickiego. Zaraz zaraz, a może przyjechaliście do Wrocławia tylko do ZOO? Jeśli tak, to tym…
Do przygotowania tego wpisu zainspirował mnie… Solpol. Tak, Solpol, ten symbol zachłyśniętych zachodem lat dziewięćdziesiątych, już niedługo będzie „dawnym” wrocławskim domem towarowym. W kwietniu 2022 roku, kiedy piszę te słowa, powoli znika on z przestrzeni miejskiej Wrocławia. Mijam to miejsce średnio raz w tygodniu i tak sobie patrzę, jak pierwszy wrocławski powojenny dom towarowy i…
Ostatnimi czasy dużo u nas wyjazdów po Dolnym Śląsku. Z reguły są to wypady na jeden dzień z Wrocławia, ale są też takie weekendowe i dłuższe, z noclegami. Oto kilka propozycji miejsc na noclegi – to lokalizacje, które miałam okazję odwiedzić niedawno na Ziemi Kłodzkiej. Myślę, że znajdziesz wśród nich coś ciekawego na swoją bazę…
Po Trójgarbie i Chełmcu w Górach Wałbrzyskich przyszedł czas na Borową. Ponieważ marzył mi się spacer w zimowej scenerii, to gdy tylko lekko przyprószyło szlaki – a przede wszystkim przymroziło błotniste ścieżki – wybraliśmy się do Jedliny-Zdroju, by trochę powędrować. W tym wpisie, oprócz polecanego szlaku na Borową i Jałowiec, pokażę kilka ciekawych miejsc w…
Niecałe 40 km od Zadaru znajduje się niezwykle malownicze miejsce w Chorwacji, które koniecznie musisz zobaczyć. Dojazd nie jest trudny, a widoki – niezwykłe! To kanion rzeki Zrmanja. Można go podziwiać z punktu widokowego, jak również wybrać się na rejs po rzece. W tym wpisie znajdziesz wszelkie przydatne informacje praktycznie i ciekawostki o kanionie rzeki…