Fuerteventura: Jardin Botanico de Cactus największy ogród kaktusów w Europie i Oasis Wildlife Park. Co warto wiedzieć?
Pinezkę na mapie w Jardin Botanico de Cactus & Oasis Wildlife Park na Fuerteventurze miałam zaznaczoną od dawna. Ach zobaczyć moje ulubione rośliny w ich ulubionym klimacie…!
Okazy są imponujące, a powierzchnia ogrodu robi wrażenie. Jest gdzie spacerować. W tym wpisie chcę się podzielić z Tobą moimi wrażeniami z wizyty w tym ogrodzie, a także w ogrodzie zoologicznym Oasis Wildlife Park, gdyż te dwa miejsca tworzą jedną całość. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego wyszłam stamtąd z bardzo, hmm… mieszanymi uczuciami…?
Ogród kaktusów Jardin Botanico de Cactus Fuerteventura i Oasis Wildlife Park
Oasis Wildlife Park to miejsce nastawione na poznawanie przyrody i rodzinną rozrywkę. Rzeczywiście, można spędzić tam cały dzień w otoczeniu roślin i zwierząt. Dowiedzieć się sporo o żyrafach, wielbłądach, czy zebrach. Łącznie oba ogrody zajmują teren o powierzchni ponad 800 000 m² i obowiązuje do nich jeden bilet wstępu.
Ogród botaniczny Jardin Botanico de Cactus uchodzi za największy ogród kaktusów w Europie. Mamy tu setki kaktusów i sukulentów – w tym 40 odmian aloesu! – reprezentujących różnorodne gatunki z całego świata. Poza kaktusami znajdziesz tu również rośliny tropikalne.
Najciekawsze gatunki kaktusów w ogrodzie botanicznym Fuerteventura
- Echinocactus grusonii (Fotel teściowej): Charakteryzuje się kulistym kształtem i żółtymi cierniami, osiągając średnicę do 1 metra.
- Carnegiea gigantea (Saguaro): Pochodzący z pustyni Sonora, może dorastać do 12 metrów wysokości i żyć ponad 150 lat.
- Astrophytum asterias (Kaktus gwiaździsty): Rzadki gatunek o spłaszczonym, dyskowatym kształcie z białymi plamkami na powierzchni.
- Lophophora williamsii (Peyotl): Mały, bezcierniowy kaktus znany z właściwości psychoaktywnych, ceniony przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
- Euphorbia canariensis (Wilczomlecz kanaryjski): Endemiczny sukulent Wysp Kanaryjskich, tworzący gęste skupiska przypominające kandelabry.
Podczas zakładania ogrodu sprowadzono zarówno młode, jak i dojrzałe okazy kaktusów. Transport i aklimatyzacja starszych roślin były wyzwaniem, ale dzięki temu ogród od samego początku mógł prezentować imponujące egzemplarze.
Ogród zoologiczny Oasis Wildlife Park
W ZOO na Fuerteventurze mieszka ponad 3 000 zwierząt reprezentujących 250 różnych gatunków, w tym słonie afrykańskie, hipopotamy, żyrafy, zebry, krokodyle oraz lwy morskie. To także największy w Europie rezerwat wielbłądów. Można obserwować z bliska, a nawet karmić żyrafy, co było unikalnym doświadczeniem dla naszej rodziny.
Niestety, na terenie ZOO mają też miejsce praktyki, z którymi się zupełnie nie zgadzam. Codziennie organizowane są pokazy z udziałem zwierząt: papug, ptaków drapieżnych, krokodyli czy pływanie z lwami morskimi.. Przypomina to niestety pokazy cyrkowe i w mojej opinii zdecydowanie jest sprzeczne z edukacyjnymi i ekologicznymi wartościami, jakimi chce się wyróżniać to miejsce.
Po naszej wizycie korespondowałam w tej sprawie z przedstawicielem parku. Cóż, na każdym kroku podkreślał zaangażowanie w poprawę jakości życia zwierząt i szereg działań edukacyjnych. Moim zdaniem, wszelkie cele edukacyjne na temat fauny można z powodzeniem prowadzić bez angażowania zwierząt w występy przed publicznością, dla jej czystej rozrywki…
Zanim więc podejmiesz decyzję o wizycie w tym parku, wiedz, że takie działania są prowadzone. Szkoda, że nie można kupić biletu tylko na zwiedzania ogrodu botanicznego.
Ogród kaktusów Jardin Botanico de Cactus i Oasis Wildlife Park na Fuerteventurze – informacje praktyczne
Na terenie parku znajdują się trzy restauracje serwujące dania, raczej w formie fastfoodu. Jest na miejscu duży bezpłatny parking, a także sklepy z pamiątkami. Bilety dość drogie – ok. 40 EUR od dorosłej osoby. W tej cenie jest wejście do obu ogrodów i możliwość oglądania pokazów. Za karmę dla żyraf płaci się drobne euro.
Więcej o naszym pobycie na Fuerteventurze, polecanym hotelu, miejscach, które warto zobaczyć, czy też o polecanej wypożyczalni aut, przeczytasz w osobnym wpisie – dostępny wkrótce.
Ciekawe ogrody botaniczne w Polsce i w Europie
Kew Gardens w Londynie – relacja z całodziennej wizyty
Egzotyczny ogród i miasteczko Eze we Francji – miejsce, gdzie warto się zatrzymać na Lazurowym Wybrzeżu
Ogród kaktusów na Cyprze – jedno z wielu ciekawych miejsc na wyspie
Ogród botaniczny w Palermo – punkt do odwiedzenia podczas jesiennego city break
Najpiękniejsze ogrody botaniczne na Dolnym Śląsku – moja lista
Gdzie jechać na wakacje z dziećmi? Zobacz moje wpisy i polecenia miejsc, które warto odwiedzić z rodziną
Chorwacja – spokojne miejscówki z basenem
Wakacje w Grecji z dziećmi – dom z basenem i dwa tygodnie zwiedzania
Cypr z dziećmi – co zwiedzić i gdzie wypoczywać TOP 10
Chorwacja – wakacje na Korculi
Polskie morze – co robić i jakie miejsce nad Bałtykiem wybrać
Wyjazd do Harry Potter Warner Bros Studio pod Londynem – niezapomniana przygoda dla potteromaniaków
W polskie góry z dziećmi – najpiękniejsze szlaki dla całej rodziny