Za nami 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Co roku powtarzam, że ten festiwal to klęska. Klęska urodzaju!
Kultowe wydarzenie, spotkanie miłośników gór, najstarsze i największe w Polsce. Cztery dni, które mijają jak jeden. Maraton filmów, prelekcji, spotkań. Jak było w tym roku? Jak zwykle.Za mało czasu, za dużo wszystkiego. Mnóstwo spotkań – i tych od dawna zaplanowanych, i tych spontanicznych.
Cztery festiwalowe dni wypełnione są wydarzeniami – od rana do wieczora
Jak zwykle wyjeżdżam z lądeckiego festiwalu z niedosytem. Do końca września będę nadrabiać oglądanie festiwalowych filmów, a jesienne wieczory upłyną na czytaniu przywiezionych książek.
W tym wpisie, oprócz podsumowania tegorocznej edycji i moich osobistych wrażeń, poświęcę też trochę miejsca na informacje praktyczne, które być może przydadzą Ci się przy planowaniu pobytu na przyszłorocznym festiwalu, a może pomogą w podjęciu decyzji, czy w ogóle na festiwal jechać. Przeczytaj te informacje, jeśli nie byłaś nigdy na festiwalu i nie wiesz, jak w ogóle ugryźć temat. O co chodzi z karnetami, co jest na festiwalu bezpłatne, czy warto zabrać tam dzieci? Dzieci towarzyszą mi na festiwalu od kilku już edycji, więc podzielę się z Tobą moim doświadczeniem w tym temacie.
27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju – nagrodzone filmy
Trzonem lądeckiego festiwalu jest przegląd filmów o tematyce górskiej. To od filmów wszystko tutaj się zaczęło – co roku, od 27 lat Ludzie Gór spotykają się w Lądku, by dzielić się swoimi opowieściami.
W tym roku do konkursu filmowego zgłoszono kilkadziesiąt tytułów, a zwycięzców poznaliśmy w czasie gali zwieńczającej festiwal. Uzasadnienia jury i obszerny materiał znajdziesz na stronie festiwalowej, tutaj wymienię laureatów:
Barefoot Charles – Wyróżnienie 1
Sonder – Wyróżnienie 2
Big Things to Come – Najlepszy Film Krótkometrażowy
House of the Gods – Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji
An Accidental Life – Najlepszy Film o Sportach Górskich
Cows on the Roof – Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry
Droga – Najlepszy Film Wspinaczkowy
The Last Mountain – Najlepszy Film w kategorii Góry Wysokie
Droga – Najlepszy Film Polski
A White Dream – Grand Prix
Śniła mi się połonina – Nagroda Publiczności
Gala Finałowa – zdjęcia: Biuro Prasowe Festiwalu Górskiego
Z nagrodzonych filmów miałam okazję obejrzeć The Last Mountain oraz An Accidental Life. Pierwszy tytuł to opowieść o Tomie Ballardzie i tragicznie zakończonej zimowej wyprawie na Nanga Parbat w 2019 roku. Dwaj doświadczeni wspinacze, Ballard i Danielle Nardi, na zawsze pozostają na zboczach zabójczej góry. Matka Ballarda również była alpinistką i zginęła podczas wyprawy na K2, gdy Tom miał kilka lat.
An Accidental Life jest opowieścią wzruszającą i krzepiącą. Doskonała wspinaczka, Quinn Brett, podczas pokonywania drogi The Nose na El Capitanie, spada z 30 metrów. Cudem przeżywa wypadek, ale w wyniku uszkodzeń kręgosłupa do końca życia będzie przykuta do wózka. Śledzimy zmagania dziewczyny, walkę z codziennością, zwątpienie i powrót do sportu oraz pracy na rzecz udostępniania aktywności i miejsc dla ludzi z niepełnosprawnościami.
Zwykły niezwykły film
Jednak największe wrażenie ze wszystkich obejrzanych przeze mnie filmów zrobił na mnie ten chyba najbardziej niepozorny. Nie było w nim ani wysokich szczytów, ani stromych ścian wspinaczkowych, ani tragicznych wydarzeń, czy przełomowych rekordów. Red Route Home to 40 minut przedstawiających 70-dniową rodzinną wędrówkę. Słowacka rodzina wyrusza z trójką dzieci w Tatry Niskie. Co pokazują? Kwintesencję podróży z dziećmi. Pot, łzy, radość życia. Błoto, przemoczone ubrania, bycie tu i teraz. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich podróżujących (lub chcących zacząć podróżować) rodziców z dziećmi. Niezależnie od celu podróży i sposobu podróżowania.
<< Wielu filmom towarzyszą rozmowy z twórcami czy bohaterami filmów. Projekcje odbywają się w namiocie głównym tzw. Wielkim Namiocie, w Kinoteatrze i w hotelu Trojan.>>
Oczywiście podczas festiwalu nie ma możliwości, by obejrzeć wszystkie filmy, gdyż pokazy odbywają się równocześnie. Po powrocie do domu trzeba więc nadrabiać – do końca września są one dostępne na platformie festiwalowej.
Spotkania i filmy w Wielkim Namiocie
27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju – nagrodzone książki
Konkursowi filmowemu towarzyszy Festiwal Literatury Górskiej. Wiele ze zgłoszonych do konkursu książek możemy przeczytać wcześniej, ale są i takie, które premierę mają tuż przed festiwalem. Książki możemy kupić na miejscu w festiwalowej księgarni.
<< Spotkania z autorami odbywają się w Wielkim Namiocie, Kinoteatrze, ale też w księgarni – wyznaczone są godziny, w których autorzy podpisują swoje książki. Wtedy też jest możliwość zamienienia kilku słów, czy zrobienie pamiątkowego zdjęcia. >>
W tym roku nagrodzono:
Żyjąca Góra, Nan Shepherd – GRAND PRIX 2022
Żyjąca Góra, Nan Shepherd – Kategoria Non-Fiction
Przełęcz, Krzysztof Domaradzki – Kategoria Literatura Fikcjonalna
Góralki, Taterniczki, Turystki. Kobiety w Literaturze o Tatrach do 1939 r., Anna Pigoń – Kategoria Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe
Góry i Skrzydła. Opowieść o Adamie „Akarze” Karpińskim (1897 – 1939), Krzysztof Marchlewicz – Kategoria Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe
Alpy Zachodnie. 102 Skalno-lodowe Drogi Wspinaczkowe od Monviso po Mont Blanc, Hartmut Eberleine, Ralf Gantzhorn – Kategoria Przewodniki i Informatory
Górskie Wyprawy Fotograficzne, Karol Nienartowicz – Kategoria Albumy
Nadia – Dziewczynka z Gracją, Anna Potyra – Kategoria Literatura dla Dzieci
Gala Finałowa – zdjęcia: Biuro Prasowe Festiwalu Górskiego
Miasteczko festiwalowe
Na czas trwania festiwalu górskiego każdego roku w Lądku powstaje tzw. Miasteczko Festiwalowe – obejmuje ono części uzdrowiskową, skwer przed „Wojciechem” i miejsce przed Kinoteatrem i Amfiteatrem.
Miasteczko Festiwalowe
Co znajduje się w Miasteczku Festiwalowym?
Namiot Base Camp – miejsce, w którym przez cały dzień odbywają się prelekcje, warsztaty, spotkania, także dla dzieci. W tym roku były to m.in. warsztaty rowerowe, wspinaczkowe medyczne, spotkania z ratownikami GOPR i psami przewodnikami, opowieści o podróżowaniu vanem, o fotografii górskiej, o przygotowaniach do wypraw, czy o rodzinnym czytaniu książek, a także projekcje pozakonkursowych filmów.
Namiot GOPR – tutaj odbywają się zajęcia w ramach tzw. Akademii GOPR, dla dzieci i dorosłych oraz ustawiona jest ścianka wspinaczkowa, na której dzieci mogą spróbować swoich sił.
Strefy (namioty) głównych sponsorów, strefa vanlife (nowość w tym roku) oraz tzw. strefa expo, gdzie można zasięgnąć informacji / dokonać zakupów nowości sprzętowych czy odzieży górskiej.
Księgarnia festiwalowa – możliwość zakupu literatury górskiej, podpisywanie książek.
<< Wydarzenia w Miasteczku Festiwalowym są bezpłatne >>
Chcę tu podkreślić, gdyż wiele osób, które nie były nigdy na festiwalu, nie wie o tym: miasteczko festiwalowe dostępne jest bezpłatnie. Nie musisz kupować karnetu na festiwal, ani żadnych biletów, by uczestniczyć w zajęciach Akademii GOPR, czy szeregu bardzo ciekawych warsztatów i prelekcji w Base Campie, a także aktywności proponowanych przez sponsorów i wystawców w strefie expo – np. warsztaty makramy z Motorpolem.
Spotkania z Autorami w księgarni festiwalowej
Koncerty podczas festiwalu górskiego
W tym roku było naprawdę KULTOWO. W sobotę na niepozornej lądeckiej scenie wystąpił Kazik Staszewski z zespołem. Ponad dwugodzinny, energetyczny koncert i same wspaniałości: Polska, Lewe lewe loff, Arahja, Madryt, Gdy nie ma dzieci, a wszystko śpiewane razem z publicznością i oczywiście końcowe Sowieci, z mocnym, jednoznacznym przesłaniem w kierunku wschodnich sąsiadów.
Dzień wcześniej w Amfiteatrze wystąpił zespół Happy Sad.
<< Wstęp na koncerty mają posiadacze karnetów, można też kupić osobny bilet>>
Bilety i karnety na Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju
Bilety i karnety na Festiwal Górski w Lądku Zdroju kupujemy on-line, a następnie wymieniamy elektroniczny bilet na opaskę w biurze festiwalowym. Okazanie opaski będzie konieczne przy wejściu do Wielkiego Namiotu, Kinoteatru, czy na koncert. Możemy kupić karnety na kilka dni, karnety VIP z gadżetami, bilety na pojedyncze filmy do Amfiteatru, czy osobne bilety na koncerty. Organizatorzy wyszli też naprzeciw rodzicom z dziećmi, umożliwiając zakup karnetu, którym możemy się wymieniać – jedno z rodziców zostaje z dzieckiem, a drugie ogląda film / prelekcję. Wszystkie rodzaje biletów i ceny omówione są na festiwalowej stronie.
Z dziećmi na festiwal górski?
Czy warto zabrać na festiwal dzieci? Odpowiedź na pytanie jest dość złożona, bo jak wiemy – to zależy. Postaram się tu coś doradzić.
Atrakcje Miasteczka Festiwalowego
Przyjemnie jest spędzić ładny wrześniowy dzień w Lądku. Możesz przyjechać z dzieckiem i skorzystać z bezpłatnych atrakcji miasteczkafestiwalowego, zjeść lody i gofry, pospacerować, kupić książkę, zdobyć autograf ulubionego autora i po prostu chłonąć atmosferę festiwalu. Przejrzyj program i wybierz interesujące Cię warsztaty czy prelekcje w Base Campie czy Akademii GOPR.
Filmy i prelekcje festiwalowe z dziećmi
Jeśli masz wykupiony karnet na festiwalowe filmy i prelekcje w Wielkim Namiocie czy Kinoteatrze, możesz zabrać ze sobą dziecko (lub dzieci) poniżej 15 roku życia bezpłatnie. Dla starszych dzieci, tak powiedzmy 9+ (i mówię tutaj na przykładzie swoich dzieci), sporo filmów i prelekcji będzie interesującą, dobrą lekcją. Dowodem na to, że warto rozwijać swoje pasje, realizować marzenia, niezależnie od tego, jak bardzo nierealne i szalone mogą się wydawać, że trzeba uczyć się na błędach i nie poddawać w przypadku niepowodzeń.
Jednak, jeśli Twoje dziecko jest młodsze, czy ma problemy ze skupieniem się, zabieranie go na prelekcję, czy film, gdzie panuje cisza, spokój, skupienie, nie będzie dobrym pomysłem. W Wielkim Namiocie czy Amfiteatrze przebywają głównie dorosłe osoby. Jeśli zabierasz małe dziecko i obawiasz się, czy dacie radę wytrzymać cały seans, rozważ zajęcie miejsca z boku, przy wyjściu i ewentualnie opuszczenie namiotu „w razie W”.
Festiwal Młode Góry
Jest to coś, czego brakowało w poprzednich edycjach festiwalu. Owszem, funkcjonowało już w poprzednich latach Przedszkole Festiwalowe, ale brakowało ciekawych zajęć dla starszych dzieci. W tym roku można było kupić osobny bilet (lub karnet) dla dziecka na Festiwal Młode Góry. Zajęcia odbywały się w trzech grupach wiekowych (najstarsza to 10-16 lat) i można było wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, zajęciach w terenie, warsztatach przygotowujących do wyprawy, zajęciach z pierwszej pomocy czy obejrzeć górskie filmy dla dzieci.
27. Festiwal Górski im. Andrzeja zawady w Lądku Zdroju
Wydarzenia dodatkowe: biegi, wędrówki górskie, wspinaczka
Jak co roku, w trakcie festiwalu górskiego można wziąć udział w imprezach terenowych. Na górze Trojak odbywały się zajęcia wspinaczkowe, na różnych poziomach zaawansowania. Można było wybrać się na wyprawę rowerową z Adamem Bieleckim lub wędrówkę na Śnieżnik z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, a biegacze mogli wypróbować swoich sił w biegach „ośmiotysięcznych”.
<< Aby wziąć udział w wycieczce lub warsztacie trzeba posiadać bilet na dany dzień Festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy i trzeba się wcześniej zapisać (miejsca szybko się kończą)>>
Spotkajmy się przy Zawadzie
Lądecki festiwal górski ma doskonałego patrona. Andrzej Zawada (1928-2000), legendarny polski himalaista, pionier wypraw zimowych, wizjoner, człowiek od rzeczy niemożliwych, specjalista od przekraczania granic. Był obecny na czterech pierwszych edycjach festiwalu. W dwudziestą rocznicę śmierci, w 2020 roku, odsłonięto w Lądku-Zdroju pomnik Zawady, autorstwa rzeźbiarki Marzeny Gawrysiak. Udane dzieło i dobrze wybrane miejsce. Można przysiąść na ławeczce obok Patrona, spojrzeć w niebo, tam gdzie on spogląda i zamyśleć się nad swoimi marzeniami, albo.. kolejną górską wyprawą.
Do zobaczenia na festiwalu w przyszłym roku!
Informacje praktyczne
Parkingi
Na czas festiwalu, w szczególności w sobotę i w niedzielę, w Lądku-Zdroju robi się tłoczno. Część ul. Lipowej i pl. Mariański jest zamknięty dla ruchu samochodowego, są tez problemy z parkowaniem samochodów. Dobrze jest zostawić samochód na jednym z ogólnodostępnych parkingów: ul. Moniuszki czy na pl. M. Curie-Skłodowskiej i poruszać się po miasteczku pieszo.
Pociągiem do Lądka-Zdroju
Z Wrocławia do Kłodzka kursują pociągi Kolei Dolnośląskich. Z Kłodzka (stacja Kłodzko-Miasto) do Lądka-Zdroju Koleje Dolnośląskie prowadzą komunikację autobusową.
Noclegi
Bywały lata, że nie było szans na znalezienie noclegu w Lądku na czas festiwalu. Nie raz nocowaliśmy w Stroniu Śląskim oddalonym o kilka kilometrów. W tym roku nie było aż tak dużego obłożenia i bez większych problemów można było znaleźć miejsce w hotelach, pensjonatach czy prywatnych apartamentach nawet na tydzień przed festiwalem. Dodać należy, że ceny noclegów idą w tym czasie w górę.
Na przeciwko hotelu Trojan działa festiwalowe pole namiotowe.
Góry Sowie idealnie nadają się na wędrówki rodzinne. Jesteśmy tutaj częstymi gośćmi i to właściwie o każdej porze roku. Pokażę Ci naszą ulubioną trasę i plan na ciekawy weekend. Będzie też o Krakenie, mimo że stwór ten bardziej kojarzy się raczej z morzem niż z górami. Mamy w Góry Sowie blisko – to tylko ok….
Dolina Pereł to wyjątkowe i mało znane miejsce na mapie Dolnego Śląska. A nie! wcale nie Dolnego Śląska, chociaż to w województwie dolnośląskim. Dolina Pereł na Górnych Łużycach Gdzie więc szukać Doliny Pereł? Górne Łużyce, czyli kraina, której niewielka część znajduje się na terenie Polski, w granicach województwa dolnośląskiego, nie jest historycznym Śląskiem. Mimo że…
Wrocławskie krasnale. Nie ma już chyba osoby, która przyjeżdżając do Wrocławia nie natknęłaby się na małe, brązowe figurki krasnoludków. Na rogu ulicy, gdzieś przy bankomacie, albo na latarni… Krasnale opanowały to miasto – jest ich już prawie 400 i liczba wciąż rośnie. Stoją nie tylko w centrum, ale i na peryferiach Wrocławia. Przy ciekawych miejscach,…
Dolina Bystrzycy to miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć prawdziwy Dolny Śląsk. Nietknięty masową turystyką, niszczącymi krajobraz pomysłami deweloperów, czy wymyślanymi na siłę „atrakcjami”, które mają przyciągnąć tłumy. Tu zobaczymy region w niektórych miejscach dość zaniedbany, zapomniany. Z sennymi wioskami, a w każdej ruiny pałacu, dworu, folwarku. Z alejami starych drzew, z murami porośniętymi bluszczem….
Ze trzy lata „chodził” za mną Młyn Hilberta w Dzierżoniowie i tak ciągle jeżdżę po tym Dolnym Śląsku, a do Dzierżoniowa mi nie po drodze. Jeśli masz podobnie, radzę szybko zweryfikować plany i na któryś z weekendów zaplanować wizytę w tym starym, imponującym młynie. Jedynym takim obiekcie w Polsce – największym zabytkowym młynie zbożowym, z…
Wstawiłam relację z naszego wypadu z dziećmi do Zamku Moszna na mój profil na Instagramie i co się okazuje? Mnóstwo osób nie wie, że mamy w Polsce tak piękny pałac przypominający książkowy Hogwart. Dla mnie to miejsce znane od lat. Pochodzę z Opola i to właśnie do Mosznej (30 km z Opola) wybieraliśmy się na…