10 wyjątkowych miejsc w Dreżnie plan na city break Drezno co zwiedzać
||

Drezno. 10 wyjątkowych miejsc i plan na city break. A może majówka w stolicy Saksonii? (+polecane hotele)

Drezno, nazywane czasem „Florencją nad Łabą”, słynie z barokowej architektury, wspaniałych muzeów i bogatej historii. Zachwyciło mnie odbudowane po tragicznych wydarzeniach II Wojny Światowej Stare Miasto. Zimą turystów przyciąga klimatyczny jarmark. Ja natomiast wybrałam się do Drezna latem, a spacery wzdłuż Łaby doprowadziły mnie do prawdziwych perełek nieco dalej od starówki.

Plan na weekend w Drezno. City break w Dreźnie, majówka
A może majówka w Dreźnie?

Do Drezna z Wrocławia mamy naprawdę rzut kamieniem i to świetny pomysł na weekendowy city break praktycznie o każdej porze roku. Oba miasta dzieli ok. 270 km, a trasę tę pokonamy w nieco ponad 3 godziny, samochodem lub pociągiem.

City break w Dreżnie jak zorganizować pobyt
Z Wrocławia do Drezna dotrzemy w około 3 godziny
Dworzec kolejowy w Dreźnie
Dworzec kolejowy w Dreźnie jest piękny!

W tym wpisie znajdziesz:

  • plan weekendowego wyjazdu do Drezna
  • krótki opis 10 najciekawszych miejsc
  • rekomendacje kilku hoteli

Ponadto, muszę coś dodać o historii, królu Auguście i o wojnie.

City break w Dreżnie jak zorganizować pobyt

Zdruzgotane miasto miasto Augusta II Mocnego

Spacerując przez Stare Miasto cały czas myślałam o lutym 1945. Przejrzałam albumy ze zdjęciami, kupiłam też kilka pocztówek z widokami wojennych zniszczeń. Kluczowym elementem odbudowy Drezna po wojnie stały się zachowane obrazy i fotografie. Historycy, technika komputerowa i ogromne środki finansowe – dzięki nim starówka na nowo odzyskała swój niezwykły blask. Znów możemy patrzeć na barokowe dziedzictwo Wettynów, z Augustem II Mocnym na czele.

Drezno w czasie wojny
Ta pocztówka na tle błyszczących folderów z odbudowanymi zabytkami mówi wszystko…
August II Mocny na wzór władców francuskich

Szczerze przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy, jak ważną postacią dzisiaj z marketingowego punktu widzenia jest dla Drezna August II Mocny. Oczywiście wszyscy znamy najważniejsze wydarzenia z historii Polski i wiemy, że akurat dla naszego kraju ten król nie był szczególnie udanym władcą. Jednak dla Drezna to postać niezwykle ważna.

August II Mocny (1670–1733) odegrał kluczową rolę w rozwoju miasta, które w jego czasach stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i artystycznych Europy. To właśnie dzięki jego zamiłowaniu do sztuki i architektury miasto zyskało miano „Florencji nad Łabą”. Saksoński władca zainicjował budowę wielu monumentalnych obiektów, takich jak Zwinger, reprezentacyjny kompleks pałacowy, czy kościół Frauenkirche. Rozwijał królewskie kolekcje sztuki i porcelany (to n założył w niedalekiej Miśni pierwszą w Europie manufakturę porcelany – będzie o niej osobny post na blogu), tworząc podwaliny pod znakomite muzealne zbiory Drezna.

August II Mocny zyskał przydomek dzięki swojej niespotykanej sile. Według legend potrafił łamać podkowy gołymi rękami i zginać sztaby żelaza. To jednak tylko legendy – prawda jest taka, że ten przydomek wziął się od czegoś zupełnie innego…. Król słynął z zamiłowania do kobiet. Oficjalnie miał tylko jedno dziecko – syna Augusta III, ale przypisuje mu się ojcostwo ponad 350 nieślubnych dzieci.

August II Mocny
Ponoć August II Mocny był niezwykle przystojny. Hmm…

W Warszawie król zrealizował kilka imponujących projektów architektonicznych, jak Pałac Saski i Oś Saska, która miała przekształcić miasto na wzór barokowych stolic Europy. Jednak jego panowanie w Polsce było okresem politycznego chaosu i początkiem utraty suwerenności w wielu aspektach. Dla Polski jego rządy były symbolem nepotyzmu, nieudolnych reform i podporządkowania interesów Rzeczypospolitej dynastycznym ambicjom Wettynów. Co było dalej – wiemy.

August II Mocny
„Za króla Sasa…” ten magazyn z serii Pomocników Historycznych Polityki wypełniony jest ciekawostkami z życia Wettynów oraz skarbów Saksonii. Bardzo polecam!
August dla Drezna jak Mozart dla Salzburga

Dziś August II Mocny jest jedną z kluczowych postaci historycznych, które Drezno wykorzystuje w swoim marketingu turystycznym. Barokowe dziedzictwo Augustusa der Starke przyciąga miliony turystów z całego świata. Organizowane są wystawy, wydarzenia i rekonstrukcje historyczne, które przybliżają życie na dworze Wettynów i cały ten splendor epoki baroku. Postać Augusta II Mocnego jest wszechobecna wśród pamiątek i gadżetów: pocztówki, porcelanowe figurki, magnesy, kubki, a nawet breloczki kuszą wizerunkiem faceta z bujnymi lokami. W końcu wszystkie damy się kiedyś nim zachwycały 😉

Drezno plan na city break
Polskie wątki w Dreźnie

Spacerując przez Drezno natknęłam się na wiele śladów polskich wątków związanych z okresem unii personalnej między Polską a Saksonią. Herby Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zobaczymy przede wszystkim w Zwingerze, czy fasadzie kościoła dworskiego Hofkirche. W pałacu można zobaczyć m.in. zestaw porcelany Augusta III z herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W krypcie Hofkirche znajduje się serce Augusta III i szczątki ostatniej królowej Polski – Marii Józefy (żony Augusta III). Na słynnej mozaice z Orszakiem Książęcym (Fürstenzug) przedstawiającej dynastię Wettynów, w centralnym fragmencie widnieje polski orzeł umieszczony pod wizerunkiem Augusta II.

Pomnik Augusta II Mocnego, znany jako Złoty Jeździec (Goldener Reiter), to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Dreźnie. Przedstawia króla na koniu, w stroju rzymskiego cesarza. Pomnik został tak ustawiony, by August spoglądał w kierunku Polski. To symboliczny wyraz jego aspiracji związanych z unią personalną i rolą Polski w jego polityce.

Drezno plan na city break
Dawne Drezno

Co zobaczyć w Dreźnie? 10 wyjątkowych miejsc i plan zwiedzania na 2-dniowy city break

Przejdźmy teraz do listy miejsc wartych zobaczenia podczas city-break w Dreźnie. Już po przeczytaniu powyższego, trochę przydługiego wstępu, masz co najmniej kilka pinezek do zaznaczenia. Dla uporządkowania tego, co zobaczyć w Dreźnie, zrobimy listę. Zwiedzanie wymienionych na tej liście miejsc najlepiej rozłożyć na dwa dni.

Drezno plan na city break
Zwiedzanie Drezna – dzień 1

Jeśli lubisz muzea i cieszysz się na możliwość podziwiania tysięcy eksponatów, pewnie masz w planie zobaczyć obie największe drezdeńskie galerie – zarówno te w ramach Zwingera, jak i wnętrza Residenzschloss. Mimo iż te miejsca są zlokalizowane tuż obok siebie i naturalnym wydawałoby się zwiedzanie jednego po drugim, warto rozłożyć zwiedzanie tych galerii na dwa dni by móc w pełni docenić i chłonąć ich walory. Bo o przebodźcowanie sztuką i historią w tych miejscach nietrudno.

Dlatego ten dzień proponuję przeznaczyć na Zwinger i okolice, spacer po Starym Mieście, obejrzenie zamku z zewnątrz, w tym Orszaku Książęcego i zwiedzenie Frauenkirche. Przy Frauenkirche mamy punkt punkt informacji turystycznej, gdzie warto zajrzeć po estetyczne pamiątki, książki i pocztówki, a także sporo materiałów informacyjnych o mieście i regionie.

Później wracamy na Tarasy Bruhla i przechodzimy mostem na drugą stronę Łaby, do Złotego Jeźdźca. Odpoczywamy na łąkach nad rzeką w okolicach punktu widokowego Canaletto. Wszystko pieszo, bo i odległości nie są duże. Jeśli jeszcze mamy ochotę na spacer, możemy przejść stąd aż do ogrodu różanego.

Zwiedzanie Drezna – dzień 2

Ten dzień z kolei proponuję przeznaczyć na zwiedzenie wnętrz Zamku Rezydencjalnego. Później wsiadamy w tramwaj i jedziemy do najpiękniejszej mleczarni na świecie. Stamtąd dalej autobusem i tramwajem do dzielnicy Loschwitz, by zobaczyć most Blaues Wunder, wjechać kolejką Schwebebahn na wzgórze i zrobić sobie spacer do kolejnej zabytkowej kolejki. To mniej uczęszczane miejsca w Dreźnie. Nawet w sezonie letnim nie było tutaj turystów i można było poczuć zupełnie inną, codzienną atmosferę miasta. Mamy tu sporo zabytkowych kamienic i willi – ta część Drezna nie była zniszczona w czasie wojny.

Drezno: 10 miejsc, które musisz zobaczyć – Twoja lista do zapisania

1. Zwinger

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Drezna jest kompleks barokowych budynków Zwinger. Powstały w XVIII wieku, pierwotnie służył jako oranżeria, a później jako miejsce organizacji uroczystości dworskich. Obecnie mieści galerie i muzea, w tym Galerię Obrazów Starych Mistrzów, gdzie można podziwiać słynne dzieła, takie jak „Madonna Sykstyńska” Rafaela.

Obecnie (sierpień 2024) na terenie Zwingeruprowadzone są intensywne prace renowacyjne, obejmujące m.in. fontanny i zieleń. W sierpniu 2024 roku dziedziniec Zwingeru był rozkopany, a wejście odbywało się od strony Pawilonu Wałowego. Zakończenie renowacji dziedzińca Zwingeru planowane jest na 2025 rok.

Zwinger i Opera Drezno
Plac budowy przed Zwingerem, Kościół Dworski i opera

2. Pałac Królewski (Residenzschloss)

Residenzschloss to dawny pałac królewski w stylu renesansowym, który obecnie pełni funkcję muzeum. W jego wnętrzach znajduje się m.in. Zielone Sklepienie, czyli jeden z największych i najbardziej imponujących skarbców w Europie, zawierający biżuterię, złote ozdoby i inne bogactwa saksońskiego dworu. Uwaga! Grünes Gewölbe to muzeum o ograniczonej liczbie zwiedzających ze względów konserwatorskich. Dlatego zaleca się wcześniejszą rezerwację biletów na konkretną godzinę, szczególnie w szczycie sezonu. Muzeum otwarte jest codziennie oprócz wtorków.

Zamek Rezydencjalny Drezno
Zamek Rezydencjalny Drezno

3. Fürstenzug – Orszak Książęcy

Fürstenzug to imponujący fresk przedstawiający władców Saksonii wyeksponowany na ścianie Residenzschloss. Jeśli miałabym zobaczyć w Dreźnie tylko jedną rzecz, to byłoby to właśnie to! Fresk o długości ponad 100 metrów został wykonany na 25.000 ceramicznych płytek z Miśni. To niezwykłe, ale właśnie te płytki przetrwały tragiczną drezdeńską pożogę Starego Miasta podczas nalotów dywanowych w lutym 1945 roku. Orszak prezentuje dynastię Wettynów, pięknie w ten sposób przedstawiając historię Saksonii.

Orszak książecy Drezno
Widok na cały Orszak Książęcy
Orszak książecy Drezno
Orszak Książęcy – detale

4. Kościół Marii Panny (Frauenkirche)

Kościół Marii Panny to symbol odrodzenia Drezna po II Wojnie Światowej. Mozaika starych i nowych kamieni robi niezwykłe wrażenie. Zniszczony podczas bombardowań, został wiernie odbudowany i stanowi dziś prawdziwy symbol pokoju. Jego barokowa kopuła, widoczna z wielu punktów miasta, zapewnia wspaniały widok na panoramę Drezna.

Frauenkirche Drezno
Frauenkirche
Frauenkirche Drezno
Dawne stajnie i Coselpalast

5. Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse)

Nazywane „balkonem Europy,” Tarasy Brühla to idealne miejsce na spacer nad Łabą. Tarasy to piękne widoki na rzekę i zabytkowe centrum miasta. W przeszłości pełniły rolę ogrodu dla arystokracji, a dziś są popularnym miejscem spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów.

6. Złoty Jeździec (Goldener Reiter)

Mostem Augusta przechodzimy na drugą stronę rzeki do pomnika, który z dala już razi swoim złotym blaskiem. To wspomniany wcześniej pomnik konny Augusta II Mocnego, który spogląda w kierunku Rzeczypospolitej.

7. Widok Canaletto

Spod pomnika schodzimy w dół nad rzekę i kierujemy się do miejsca zwanego Canaletto Blick. To spora rama, w której możemy zrobić zdjęcie panoramy Drezna z tego miejsca i porównać je z obrazem Bernarda Bellotta. Canaletto był nadwornym malarzem Fryderyka Augusta II (króla Polski Augusta III) i tworzył pełne szczegółów panoramy miast. Jego obrazy Drezna z lat 1747–1756, w tym słynny widok „Drezno od prawego brzegu Łaby poniżej Mostu Augusta”, szczególnej wartości nabrały po wojnie. Dzieła malarza bezpiecznie przetrwały w twierdzy Königstein i wiele drezdeńskich zabytków odbudowano zgodnie ze szczegółami uchwyconymi na obrazach. Dziś obrazy Bellotta zgromadzone są w Galerii Obrazów Starych Mistrzów.

Drezno widok Canaletto
Widok Canaletto

8. Najpiękniejsza mleczarnia na świecie Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund

Dzielnica Neustadt, do której wybraliśmy się w poszukiwaniu tego słynnego sklepiku, od razu skojarzyła mi się ze śródmieściem Wrocławia. Stare kamienice uzupełnione nowszymi plombami, ze zdobionymi bramami i reprezentacyjnymi klatkami schodowymi, a środkiem ulicy poprowadzone tory tramwajowe. I dużo remontów, robót drogowych.

Śródmieście Drezna jest podobne do Wrocławia
Podobne do Wrocławia, prawda?

Nieco oddalona od Starego Miasta Neustadt była dużo mniej zniszczona podczas alianckiego bombardowania. A kamienica przy ulicy Bautzner Straße 79 przetrwała w nienaruszonym stanie.

Najpiękniejsza mleczarnia na świecie Drezno sklepik kafelki
Najpiękniejsza mleczarnia na świecie

Sklepik robi niesamowite wrażenie! To cudeńko i gratka dla wszystkich miłośników starych wnętrz i płytek. Przeczytaj o nim w osobnym wpisie – tutaj.

Obok mleczarni jest sklepik z musztardami – zajrzyj tam koniecznie!

9. Zielony Most (Blaues Wunder)

Most Loschwitz, znany także jako „Blaues Wunder” (Niebieski Cud), to jeden z symboli nowoczesnej inżynierii XIX wieku. Ten charakterystyczny most stalowy, zbudowany w 1893 roku, łączy dzielnice Blasewitz i Loschwitz nad Łabą. Konstrukcja opiera się na kratownicach wspornikowych i w momencie budowy uważana była za prawdziwe osiągnięcie techniczne. Cała okolica jest świetna na spacery. Stąd pieszo idziemy do Schwebebahn i na malownicze wzgórza, na których już z daleka pysznią się stare wille.

Most Blaue Wunder w Dreźnie
Most Blaues Wunder

10. Najstarsza na świecie kolejka podwieszana (Schwebebahn Dresden) i kolej linowo-terenowa Standseilbahn

To gratka dla miłośników zabytków techniki. Schwebebahn Dresden uważana jest za najstarszą na świecie kolejkę podwieszaną, działającą od 1901 roku. Kolejka łączy dzielnice Loschwitz i Oberloschwitz, pokonując różnicę wysokości wynoszącą 84 metry na trasie o długości 274 metrów. Jedzie się nią wyjątkowo wolno – to prawdziwe slow travel! A przez głośniki słuchamy opowieści dziadka – operatora kolejki. Z górnego tarasu podziwiamy piękne widoki. Jeśli czas pozwala, koniecznie przespaceruj się do drugiej kolei – linowo-terenowej, do dzielnicy Loschwitz. To także zabytek techniki z 1895 roku działający do dziś. Łączy dolną stację na Körnerplatz z górną stacją na Weißer Hirsch, pokonując różnicę wysokości około 95 metrów.

Most Blaue Wunder w Dreźnie i Schwebebahn
Schwebebahn

Pomiędzy kolejkami wytyczono ciekawą trasę ze skrytkami geocache – to ok. 3 km spacer, którego przejście zajmie ok. 2 godzin. Pod tym linkiem znajdziesz opis tej wycieczki

Grosser Garten w Dreźnie plan na city break
Dzielnica Loschwitz

11. Großer Garten

Miało być 10 miejsc, ale jak nie wspomnieć o ogrodzie? Großer Garten to największy drezdeński park miejski, zajmujący powierzchnię około 147 hektarów. W parku znajduje się historyczny Pałac Letni (Sommerpalais) z XVII wieku, otoczony symetrycznymi ogrodami. Jest tutaj też Ogród Botaniczny oraz Zoo Drezno. Po parku kursuje miniaturowa kolejka parkowa (Parkeisenbahn). Można zatrzymać się na lunch w restauracji „Carolashof”, która oferuje dania kuchni niemieckiej.

Grosser Garten w Dreźnie plan na city break
Pałacu Letniego nie udało się tym razem zobaczyć, ale Flammkuchen był niezły
Grosser Garten w Dreźnie plan na city break
Mozaikowa fontanna w parku

Gdzie nocować w Dreźnie?

Na krótki city-break w Dreźnie przyda Ci się hotel w centrum. Wybór jest spory. Na co warto zwrócić uwagę przy szukaniu? Na pewno parking, jeśli przyjeżdżasz samochodem. Niektóre hotele w samym centrum mają swoje parkingi, ale sporo korzysta z miejsc na parkingach publicznych. Zawsze jest to opcja dodatkowo płatna i wynosi ok. 20-30 EUR za dobę. Niektóre hotele oferują zniżki na wielopoziomowe parkingi w centrum dla swoich gości (np. hotel Star G przy Altmarkt).

Które oferty hoteli w Dreźnie warto sprawdzić?

Elegancki, 4* hotel w samym sercu Starego Miasta – Hyperion – często poza sezonem oferuje zniżki za pokój sięgające 50% – warto sprawdzić ceny w terminie Twojego wyjazdu:

Nieco tańszy, ale też dobrze zlokalizowany względem centrum i głównego dworca kolejowego jest Premier Inn Zentrum:

Warto rozważyć też hotel po przeciwnej stronie Łaby, szczególnie Bilderberg Bellevue, skąd mamy ok. 20 minut spaceru do Starego Miasta, ale za to niesamowite położenie i widoki!

Gdzie nocować w Dreżnie polecane hotele
Bilderberg Bellevue

Z tańszych opcji sprawdź jeszcze Super 8 by Wyndham, też po drugiej stronie Łaby:

 

Drezno – jak poruszać się po mieście i okolicy?

Najsensowniej oczywiście skorzystać z transportu publicznego: tramwaje, autobusy oraz S-Bahn (S-Bahn szczególnie przydaje się do planowania podmiejskich wycieczek np. do Szwajcarii Saksońskiej).

Bilet całodzienny (Tageskarte): Ważny od momentu skasowania do godziny 4:00 następnego dnia. Cena dla strefy taryfowej Drezno to 8,60 € dla osoby dorosłej i 7,20 € dla uczniów do 15. roku życia oraz seniorów powyżej 60. roku życia. Sprawdź tutaj: DVB

Bilet dla małych grup (Kleingruppenkarte): Przeznaczony dla maksymalnie pięciu osób, ważny w strefie taryfowej Drezno od skasowania do godziny 4:00 następnego dnia. Cena wynosi 21,70 €

Karta miejska Dresden City Card: Dostępna na 1, 2 lub 3 dni, oferuje nielimitowane przejazdy komunikacją miejską oraz zniżki do wielu atrakcji turystycznych.

Dla turystów przyjeżdżających pociągiem:

  • Deutschlandticket: Miesięczny bilet za 49 €, ważny od 1. do ostatniego dnia miesiąca, umożliwiający korzystanie z pociągów regionalnych oraz lokalnego transportu publicznego w całych Niemczech. Nie obejmuje pociągów InterCity.
  • Promocja Drezdeńska: Oferta Kolei Dolnośląskich dla podróżnych z Polski. Bilet w cenie od 65 zł do 95 zł (w zależności od trasy) obejmuje przejazd pociągiem do Drezna, jednak nie zawiera darmowego transportu miejskiego.

Zakup biletów: Bilety można nabyć w automatach biletowych na stacjach, w punktach sprzedaży DVB oraz przez aplikacje mobilne.

Szwajcaria Saksońska

Saksońska Szwajcaria to miejsce, które mnie zauroczyło! Jeśli masz więcej czasu niż tylko weekend, koniecznie zaplanuj zwiedzanie tego malowniczego regionu. Łatwo i tanio dojechać tam z Drezna pociągiem S-Bahn. Więcej o Szwajcarskiej Saksonii pisałam tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.