Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Najpiękniejsze i najciekawsze miejsca – lista!
Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Ciekawe miejsca, niezwykłe widoki, zakamarki, zamki, szlaki górskie?
Tych pytań codziennie przychodzi do mnie mnóstwo. Ale w końcu to blog o Skarbach z Podróży – zostawiam więc skróconą listę miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na Dolnym Śląsku. Na tej podstawie zaplanujesz w moim regionie nie tylko weekend, ale cały długi urlop!
1. Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Wrocław!
Wrocław to moje miasto. Mieszkam tutaj ponad 20 lat, obserwuję zmiany, jakie dzieją się na moich oczach i wciąż, niestrudzenie, zaglądam w jego zakamarki. I wciąż odkrywam nowe miejsca.
Tutaj przejrzysz całą kategorię wpisów o Wrocławiu – to zarówno Wrocław dla dzieci, jak i mniej znane miejsca we Wrocławiu, takie, które nie są na listach „top”, ale wciąż czekają na odkrycie!
2. Dolnośląskie zamki i pałace
Jeśli zadajesz sobie pytanie, co zobaczyć na Dolnym Śląsku to jedna odpowiedź jest pewna – zamki i pałace! Na Dolnym Śląsku mamy ich najwięcej w Polsce. Są wśród nich odrestaurowane piękne perły, są mało znane klejnociki, w których możesz spędzić romantyczny weekend, są też miejsca, które właśnie teraz odzyskują swój dawny blask. Nie brakuje też ruin wspaniałych niegdyś rezydencji, o których dzisiaj świat (i masowy turysta) zapomniał.
Przy tej okazji koniecznie musisz poznać historię królewny Marianny Orańskiej i jej pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Koniecznie dodaj do listy Zamek Sarny z przepyszną restauracją, pałac w Gorzanowie o niezwykłych wnętrzach, będących w trakcie renowacji. Pięknie zaczyna wyglądać pałac Nowizna koło Dzierżoniowa, a perełką jest Gruszów koło Świdnicy. Wciąż wiele tajemnic kryje zamek w Roztoce – prawdopodobnie ukryto tam 28 ton złota! Doskonałe miejsce na wyjazd we dwoje to pałac Kamieniec oraz pałac Mojęcice. Ponadto będąc na Dolnym Śląsku koniecznie zaplanuj wizytę na zamku Czocha, w pałacu i browarze Jedlinka, a także w ruinach pałacu w Żmigrodzie!
Więcej zamków i pałaców? Zapomniane ruiny ukryte w zaroślach, do których mało kto dociera? Zobacz mój przewodnik po nieoczywistym Dolnym Śląsku i zajrzyj w jego niezwykłe zakamarki.
Dolina Bystrzycy
Zwana Śląską Doliną Loary, zachwyca swoim pięknem – wijąca się rzeka, zapomniane ruiny zamków i kilka odrestaurowanych pereł. Ślady dawnej przeszłości i wciąż bardzo mało turystów! To ten rejon Dolnego Śląska, który zachwyci wszystkie osoby szukające spokoju i ślicznych widoków.
4. Śnieżnik
Podczas gdy to królowa Śnieżka jest symbolem Karkonoszy, królem Ziemi Kłodzkiej jest Śnieżnik. Niezwykle klimatyczny Masyw Śnieżnika to moje ulubione miejsce wypraw górskich w Sudetach. Wybierz jeden ze szlaków:
5. Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Podziemia!
Dolny Śląsk podziemiami stoi – to tam kryją się skarby odnalezione i być może te jeszcze nieodnalezione?
Zajrzyj do Złotego Stoku, do Krobicy, w Góry Sowie. Poznaj historię i geologię naszego regionu. Koniecznie zobacz Jaskinię Niedźwiedzią i Jaskinię Radochowską. Odkryj minerały Kletna i Krainy Wygasłych Wulkanów – to fantastyczne pamiątki z podróży po Dolnym Śląsku.
6. Zabytki postindustrialne
Koniecznie zobacz największy w Polsce młyn zbożowy – to Młyn Hilberta w Dzierżoniowie. Zachowany w doskonałym stanie, monumentalny skansen dawnego młynarstwa.
Na Dolnym Śląsku zobaczysz nie tylko unikatowe w kraju miejsca, jak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, wciąż działającą Hutę Szkła Julia, Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju, zespół domów tkaczy w Chełmsku Śląskim, czy monumentalne zapory i elektrownie wodne w Pilchowicach, Leśnej, czy Zagórzu Śląskim, ale także nieczynne tunele kolejowe, zabytkowe wiadukty i mosty.
7. Górskie wycieczki w Sudety
Oprócz wspomnianego Śnieżnika, mamy w województwie dolnośląskim kilkanaście pasm górskich – 15 szczytów do Korony Gór Polski znajduje się właśnie tutaj. Zobacz moje propozycje wycieczek w Góry Wałbrzyskie, Góry Izerskie, Góry Sowie, Góry Stołowe z najpiękniejszym szlakiem, czy Rudawy Janowickie z Kolorowymi Jeziorkami. A także koniecznie na Ślężę – Śląski Olimp.
8. Arboretum Wojsławice
To niezwykła oaza zieleni na Dolnym Śląsku. Miejsce, które warto zobaczyć i wiosną, i latem, i jesienią i za każdym razem odkrywać je na nowo. Zabytkowe założenia, największa w kraju kolekcja rododendronów, wspaniałe sady owocowe, georetum i widoki na okoliczne wzgórza.
9. Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? – Stawy Milickie i Dolina Baryczy
Stawy Milickie to największy kompleks stawów hodowlanych w Europie. Kraina karpia kusi szlakami rowerowymi, punktami obserwacyjnymi, gdzie mamy szansę zobaczyć wiele gatunków ptaków, cenne zabytki, winnice oraz lasy pełne grzybów. Koniecznie trzeba zobaczyć sam Milicz i poznać historię Marii Maltzan i legendę o perłach. W tym rejonie zaplanuj też zobaczenie fragmentów Mur Berlińskiego – to jedyna w Polsce taka kolekcja. A także unikatowy pałacyk myśliwski w Mojej Woli, wsi, która administracyjnie leży już w województwie wielkopolskim, ale historycznie należała do Śląska.
10. Bory Dolnośląskie
Bory Dolnośląskie to największy kompleks leśny w Europie! Wspaniałe lasy pełne grzybów i jeszcze coś wyjątkowego – prawdziwa, rozległa pustynia i przepiękne wrzosowiska, które porastają dawny poligon. W sierpniu wyglądają po prostu zjawiskowo! To tam okoliczni pszczelarze przywożą późnym latem swoje ule, a na jesień mamy wyjątkowy miód wrzosowy – lekarstwo na wiele dolegliwości, nasz dolnośląski produkt regionalny.
Dokładne lokalizacje wrzosowisk, a także moje sprawdzone pasieki, w których co roku kupuję miód wrzosowy, znajdziesz w przewodnikach po nieoczywistym Dolnym Śląsku.
To łącznie ponad 500 stron i setki opisanych miejsc! Już nigdy nie będziesz się zastanawiać, co zobaczyć na Dolnym Śląsku, bo w tych inspirujących przewodnikach znajdziesz masę propozycji i konkretnych wskazówek.
Do zobaczenia na dolnośląskich szlakach!