Caminito del Rey: przejście Ścieżki Króla – planowanie, dojazd, bilety i rezerwacje
Caminito del Rey, po polsku „Ścieżka Króla” – legendarny szlak prowadzący przez drewniane platformy zawieszone na skalistych wapiennych urwiskach wąwozu rzeki Guadalhorce w Andaluzji. Fantastyczne miejsce, które na żywo robi zdecydowanie większe wrażenie, niż na zdjęciach i filmach. Miejsce, które jest moim numerem jeden atrakcji przyrodniczych do odwiedzenia w okolicach Malagi i Andaluzji w ogóle.
W tym wpisie zebrałam najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się podczas planowania wizyty do Caminito del Rey. Jak dojechać, gdzie zaparkować, ile zajmuje przejście Caminito del Rey, gdzie kupić bilety i czy można ruszyć na szlak z dziećmi?
Ruszamy na Ścieżkę Króla!
Przejście Ścieżką Króla od dawna figurowało na liście mojej podróżniczej „bucket list”. Ciekawa jest historia tego miejsca, jak i jego wspaniały walor przyrodniczy.
Jak powstała Caminito del Rey?
Ścieżkę Króla skonstruowano na początku XX wieku, w latach 1901-1905. Miała ona ułatwić przemieszczanie się pracowników między dwoma budowanymi w tym czasie zaporami na rzece Guadalhorce. Przy zaporach powstały elektrownie wodne zaopatrujące w prąd m.in. nieodległą Malagę. Do ścian wąwozu Gaitanes przytwierdzono betonowe wąskie platformy, które umożliwiły komunikację ponad rwącą rzeką. W niektórych miejscach kładki zawieszone są ponad 100 metrów nad dnem wąwozu! Do dziś podczas przemierzania ścieżki widzimy fragmenty starej konstrukcji. Przyprawia o dreszcze…
W 1921 roku hiszpański król Alfonso XIII przybył na uroczyste uruchomienie inwestycji i przebył ścieżkę wzdłuż ścian wąwozu. W rzeczywistości pokonał tylko jej niewielki fragment, ale to wystarczyło, żeby od tego czasu szlak nazywać „Ścieżką Króla”.
Najbardziej niebezpieczny szlak w Europie? Już nie
Wraz z upływem czasu i brakiem konserwacji, szlak stawał się coraz bardziej niebezpieczny. W latach 1999-2000 doszło w nim do kilku śmiertelnych wypadków. Dlatego też władze postanowiły zamknąć Caminito del Rey, a wejście rozebrać. Mimo to nie brakowało żądnych adrenaliny śmiałków, którzy korzystając z lin poręczowych przemierzali stuletnie skalne półki.
W 2014 roku szlak został odnowiony i w 2015 udostępniony turystom. Zainstalowano nowe, bezpieczne kładki, w niektórych miejscach metalowe stopnie. Jest zupełnie bezpieczny i łatwy. Idziemy praktycznie cały czas po płaskim, z lekkim nachyleniem w dół, pokonujemy też kilkadziesiąt metalowych stopni oraz wiszący mostek. Część szlaku biegnie leśną ścieżką. Zapewnia genialne widoki!
Bilety wstępu na szlak Caminito del Rey
Zacznę od sprawy najważniejszej, czyli biletów wstępu. Liczba sprzedawanych wejściówek na szlak jest limitowana. Ma to swoje zalety. Dzięki temu nie idziemy w tłumie ludzi i możemy cieszyć się pięknem przyrody. A na parkingu praktycznie zawsze znajdziemy miejsce.
Bilety sprzedawane są on-line na oficjalnej stronie Caminito del Rey. Szlak czynny jest cały rok, są jednak dni, kiedy z uwagi na pogodę (bardzo silny wiatr) może zostać zamknięty. W takim przypadku zakupione bilety zachowują ważność i turyści mogą z nich skorzystać w innym terminie. Jeśli chcemy wejść na szlak w sezonie (maj-wrzesień) musimy kupić bilet dużo wcześniej – nawet dwa miesiące!
Rodzaje biletów do Caminito del Rey
Na stronie Caminito del Rey mamy do wyboru dwa rodzaje biletów – indywidualne (10 euro) i z przewodnikiem (18 euro). Bilety indywidualne zazwyczaj są wyprzedawane bardzo szybko, a bilety grupowe są dostępne czasem nawet na kilka dni wcześniej.
Czym różnią się te bilety, oprócz tego, że ceną? Jeśli mamy bilet indywidualny, wchodzimy na szlak o wyznaczonej na bilecie godzinie i idziemy sami. Jeśli mamy bilet grupowy, wchodzimy na szlak z przewodnikiem razem z 30 innymi osobami. Mamy angielski lub hiszpański audioguide z słuchawkami, w którym słyszymy opowieści przewodnika, ciekawostki o szlaku, historii. Wadą jest to, że jednak idziemy w grupie i tempem grupy.
Przy zakupie biletów on-line możemy od razu opłacić miejsce na parkingu (2 euro) oraz bilet na autobus, który z końca szlaku odwiezie nas z powrotem na parking (szlak jest jednokierunkowy). Taki bilet to także koszt 2 euro.
Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę. Trzeba pamiętać, że z parkingu mamy jeszcze około 2 km pieszo (pół godziny leśną ścieżką) do miejsca, w którym sprawdzane są bilety.
Warto wybrać godziny poranne, szczególnie latem. Dzięki temu większość trasy będziemy pokonywać w cieniu.
Czy warto jechać do Caminito del Rey bez zakupionego biletu?
Pewną pulę biletów wykupują lokalne biura podróży, które później odsprzedają je turystom w hotelach w ramach oferowanych przez siebie wycieczek. Myślę, że ta „pewna pula” to większość tzw. indywidualnych biletów, których właściwie w sezonie nie można samodzielnie kupić. Jeśli jesteś już w rejonie Malagi-Marbelli i chcesz się wybrać do Caminito del Rey a on-line nie ma dostępnych biletów, popytaj w lokalnych biurach podróży. Trzeba liczyć się oczywiście z wyższą ceną za nie.
Ci, którzy wybiorą się do Caminito del Rey bez zakupionego biletu, mogą też liczyć na łut szczęścia i zakup biletów w kasie. Często okazuje się, że na daną godzinę zostają wolne miejsca i wtedy jest szansa kupienia takiego biletu na miejscu. Kilka osób pisało do mnie, że faktycznie udało im się tak wejść na szlak, ale musieli poczekać przy kasie np. godzinę.
Jak i czym dojechać do Caminito del Rey?
Tutaj przyda się mapka poglądowa tego rejonu:
Trzeba pamiętać, że szlak jest jednokierunkowy i startujemy z miejsca, które oznaczone jest na mapie jako Caminito del Rey North Entrance – wejście północne. Przejście kończymy na wejściu południowym, przy stacji kolejowej w El Chorro.
Caminito del Rey samochodem
Z Malagi mamy do przejechania 65 km, co zajmie nam około półtorej godziny.
W okolicach wejścia północnego mamy do dyspozycji trzy parkingi. Najdalszy jest bezpłatny, a ten najbliższy kosztuje 2 euro (bilet musimy mieć już wcześniej wykupiony on-line, razem z biletem wstępu). Jeśli zaparkujemy na tym dalszym, bezpłatnym parkingu, możemy skorzystać z podwózki autobusem do parkingu bliższego, skąd mamy do przejścia około 2 km do wejścia na szlak – trasa oznaczona na mapie na żółto.
Po przejściu szlaku (trasa oznaczona na mapie na czerwono) znajdziemy się w El Chorro, skąd autobusy kursujące co ok. 30 minut zabiorą nas z powrotem na nasz parking (autobus zatrzymuje się na wszystkich trzech parkingach po kolei). Trasa kursowania autobusu zaznaczona jest na mapie na niebiesko.
Caminito del Rey pociągiem
W bardzo łatwy i szybki sposób możemy dostać się do Caminito del Rey bez wynajmowania samochodu. Z Malagi, z głównego dworca kolejowego Malaga Maria Zambrano pociągi Renfe wyjeżdżają w kierunku El Chorro kilka razy dziennie. To trasa nr 67 Malaga – Sewilla. Moja aplikacja (do wyszukiwania połączeń i kupowania biletów za granicą korzystam z TrainLine) pokazuje ceny biletów w granicach 5 euro i czas przejazdu ok. 50 minut.
Po przyjeździe na stację El Chorro znajdujemy się w punkcie końcowym szlaku. Trzeba więc wsiąść w autobus zabierający turystów kończących przejście (koszt biletu 2 euro) i pojechać nim do najbliższego parkingu przy północnym wejściu na szlak. Stamtąd idziemy pieszo do wejścia (pół godziny), przechodzimy szlak i na końcu znajdujemy się z powrotem przy stacji kolejowej.
Ścieżka Króla na weekend z Polski?
Ponieważ regularne loty do Malagi oferują linie lotnicze z praktycznie każdego lotniska w Polsce, można pokusić się o wycieczkę do Caminito del Rey nawet na weekend z Polski. Przelot trwa 3,5 godziny.
Sprawdź loty do Malagi wpisując swoje miasto i daty wylotu w wyszukiwarkę:
Gdzie nocować w Caminito del Rey?
W przypadku takiego krótkiego wypadu oczywiście najlepiej mieć zarezerwowane bilety do Caminito del Rey, kupić z góry bilet na pociąg, a nocleg zamówić w Maladze (wybór ogromny) lub w El Chorro (sprawdź ten obiekt, z pięknym widokiem na góry i wąwóz!) – zależy, czy lubimy być bardziej w górach, czy raczej w mieście.
Czy szlak Caminito del Rey jest trudny? Czy można iść z dziećmi?
W przeszłości szlak był bardzo niebezpieczny. Doszło w nim do kilku śmiertelnych wypadków, dlatego też władze postanowiły zamknąć go, a wejście rozebrać. Mimo to nie brakowało żądnych adrenaliny śmiałków, którzy korzystając z lin poręczowych przemierzali stuletnie skalne półki.
W 2014 roku szlak został odnowiony i w 2015 udostępniony turystom. Zainstalowano nowe, bezpieczne kładki, w niektórych miejscach metalowe stopnie. Jest zupełnie bezpieczny i łatwy. Idziemy praktycznie cały czas po płaskim, z lekkim nachyleniem w dół, pokonujemy też kilkadziesiąt metalowych stopni oraz wiszący mostek. Część szlaku biegnie leśną ścieżką.
Wszyscy turyści obowiązkowo zakładają kaski. Turyści indywidualni mają granatowe, a turyści grupowi – popielate. To dlatego, że praktycznie cały czas idziemy blisko skalnej ściany, i możemy otrzeć głową o nią.
Na szlak można zabrać dzieci, które ukończyły 8 lat. Jest to skrupulatnie sprawdzane. Nie ma mowy o zabieraniu dziecka w nosidle, wózkach itp.
Osoby mające lęk wysokości nie powinny wybierać się na Caminito del Rey. Jak już wspominałam, jest on jednokierunkowy i gdy nań wejdziemy, nie ma odwrotu…
Jak się ubrać do Caminito del Rey
Szlak jest łatwy, co nie oznacza, że możemy iść w klapkach. Trzeba ubrać wygodne obuwie, najlepiej lekkie trekkingi lub sportowe buty z zapewniającą przyczepność podeszwą. Osoby w nieodpowiednim obuwiu nie są wpuszczane na trasę.
Nawet latem warto zabrać okrycie wierzchnie typu bluza, koniecznie krem z filtrem i butelkę z wodą. Napoje i przekąski można zakupić dopiero po zejściu ze szlaku.
Ile czasu zajmuje przejście szlaku Caminito del Rey?
Internet podaje, że przejście szlaku zajmuje 3-4 godziny. To przesada. Samo przejście ścieżki od miejsca sprawdzania biletów do przystanku w El Chorro to maksymalnie 2 godziny. W tym czas na robienie zdjęć, podziwianie krajobrazu – bez pośpiechu. To raptem 5 km! Jeśli doliczymy do tego pół godziny z parkingu do wejścia, daje nam to 2.,5 godziny. Krótki odpoczynek i oczekiwanie na autobus w El Chorro to kolejne 30 minut.
Czas na szlaku mija bardzo szybko. Dużo się dzieje, widoki piękne. Chciałoby się jeszcze!
Na końcu szlaku mamy ciekawe tablice opisujące budowę linii kolejowej, biegnącej po drugiej stronie skalnego wąwozu. Jej budowa pozwoliła na połączenie Malagi z resztą Hiszpanii. Idąc szlakiem cały czas widzimy trasę po drugiej stronie – tunele, wiadukty. Jeśli będziemy mieć szczęście, uda nam się sfotografować jadący tamtędy pociąg.
Zobacz więcej skarbów z podróży
Szlak po najwyższych klifach na Cyprze – zjawiskowy Cape Aspro Trail, który odkryliśmy kilka lat temu.
Tuszetia – niezwykła kraina w Gruzji i najbardziej niebezpieczna droga na świecie – na przełęcz Abano
Być może zainteresuje Cię także praktyczny wpis dotyczący zwiedzania Meteorów, czyli klasztorów zawieszonych w chmurach – niezwykłego miejsca w Grecji
A może wspaniała przełęcz Jungfrau i przejście szlakiem u stóp Nordwand – północnej ściany Eigeru?
Zobacz też moje skarby z Dolnego Śląska – najpiękniejszego regionu w Polsce!