Gdzie na piknik? Arboretum Leśne Stradomia
Szukasz miejsca, gdzie można pojechać na piknik z dziećmi? Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej jest do tego idealne.
Położone ok. 60 km od Wrocławia, z dobrym dojazdem drogą S8 w kierunku Warszawy, Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka jest jednym z największych w kraju. To ok. 650 hektarów powierzchni, które zwiedzimy spacerując przez długie godziny po brukowanych dróżkach, leśnych ścieżkach i drewnianych pomostach. Wśród setek gatunków drzew i krzewów jest wiele chronionych. Szczególnie pięknie prezentują się kwitnące wiosną kolekcje magnolii i azalii. Malownicze zaułki tworzą wysokie trawy i trzciny, a do tego jeszcze porastające stawy grzybienie i grążele.
Na terenach arboretum jest sporo miejsca na pikniki - szerokie łąki, kilkanaście zadaszonych wiat, ławeczek, parkowych huśtawek. Dzieci będą zachwycone obserwowaniem ryb, żab, ptaków, a może nawet uda się zobaczyć zająca lub sarnę. Warto kupić sobie mapkę lub zrobić zdjęcie tablicy z mapą przy wejściu. W arboretum łatwo się zagubić, oznaczenia są bardzo dyskretne, zniszczone przez czas lub po prostu nie ma ich w ogóle...
Z arboretum do parku narodowego
W arboretum prowadzi się badania naukowe, plantacje nasienne a także ochronę gatunkową roślin. Często taka ochrona nie jest możliwa w naturalnym siedlisku danej rośliny. Dlatego też w arboretum hoduje się zagrożone gatunki (np. z nasion), a później przenosi do naturalnych stanowisk. W ten sposób wyhodowano tutaj zagrożone gatunki dla Karkonoskiego Parku Narodowego, czy np. sosny błotnej dla Parku Narodowego Gór Stołowych.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Zobacz "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.
Niepylak apollo tu jest!
Podobnie rzecz się ma z niepylakiem apollo - przepięknym motylem, który znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Ten piękny, duży motyl (rozpiętość skrzydeł do 8 cm!) uznawany jest za jeden z najszybciej ginących gatunków w Europie. Ostatnie ostoje tego motyla to Tatry i Pieniny. W Arboretum Leśnym już od 2005 roku hoduje się niepylaka apollo. Sprowadzono z Pienin jaja motyla, przygotowano siedliska obsadzone rozchodnikami, na których mogły żerować gąsienice. Wszystko zabezpieczono siatką, chroniącą przed ptakami i innymi zagrażającymi motylom zwierzętami. W kolejnych latach podejmowano próby reintrodukcji niepylaków w Sudetach, skąd wyginęły ponad 100 lat temu.
Tutaj możesz pobrać i wydrukować kolorowanki ze zwierzętami chronionymi w Polsce
Arboretum Leśne Stradomia - warto wiedzieć:
- chodzenia jest dużo i trzeba mieć wygodne buty
- dla dziecka można wziąć rowerek (rowery dla dorosłych nie są akceptowane)
- warto wziąć coś na komary, krem z filtrem, nakrycie głowy i coś do picia
- przyda się lornetka - szczególnie polecam zabrać lornetki dla dzieci
- nie wolno wprowadzać psów
- nie można rozpalać ognisk
- na miejscu nie ma punktów gastronomicznych
- arboretum jest czynne od 08.00 do 19.00, ale bilety można kupić (i wejść na teren) tylko do 15.00
- bilet normalny kosztuje 3 zł, ulgowy 2 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie
- arboretum jest czynne od kwietnia do końca października - sprawdź aktualności
Kliknij i pobierz mapkę arboretum
Arboretum bliżej natury
W porównaniu z Arboretum w Wojsławicach (które też bardzo lubimy odwiedzać), to w Stradomii jest mniej komercyjne. Nie ma kawiarni i barów, placów zabaw, ścieżki są gorzej oznakowane, a całość nie jest tak "wymuskana" jak w Wojsławicach i robi wrażenie dzikszego i bliższego naturze. Jest tutaj też o wiele mniej turystów.
Jest za to spora szkółka - sklep, gdzie można nabyć okazy do własnego ogródka.
Arboretum Leśne - co jeszcze w okolicy?
W Stradomii, kilka kroków od arboretum jest zalew. Jedna strona okupowana jest przez wędkarzy, a na drugiej usypano plażę i w sezonie letnim działa kąpielisko z wypożyczalnią sprzętów. W upalne dni pewnie jest tutaj sporo ludzi.
Okolice Stradomii to bogactwo lasów. Warto przyjechać tutaj jesienią na grzyby!
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Zobacz "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.
Tutaj możesz pobrać i wydrukować kolorowanki grzybami jadalnymi i trującymi
The form you have selected does not exist.